SME
Pondelok, 24. február, 2020 | Meniny má Matej

Kauza holandského kapitána prípade vraždy sa vracia na prvostupňový súd

Muž bol v roku 2016 neprávoplatne odsúdený na 22-ročný trest odňatia slobody.

Ilustračné fotoIlustračné foto(Zdroj: SME/Marko Erd)

BRATISLAVA. Kauza holandského lodného kapitána Gerrita Jana K., ktorý bol v roku 2016 neprávoplatne odsúdený na 22-ročný trest odňatia slobody za vraždu jeho priateľky Simony, sa vracia na prvostupňový súd.

Krajský súd (KS) v Bratislave v stredu na neverejnom zasadnutí senátu zrušil napadnutý rozsudok Okresného súdu (OS) Bratislava I v celom rozsahu a vec mu vrátil, aby znovu konal a rozhodol. TASR o tom informoval hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak.

Incident na Obchodnej ulici

"Odvolací senát rozhodol z dôvodu nedostatočne zisteného skutkového stavu veci, ako aj z ďalších dôvodov. Podrobné odôvodnenie bude v písomnom vyhotovení rozhodnutia. Rozhodnutie je právoplatné," doplnil Adamčiak.

Krvavý incident sa odohral na bratislavskej Obchodnej ulici v novembri 2014. OS Bratislava I síce koncom septembra 2016 Holanďana uznal za vinného z vraždy a okrem trestu odňatia slobody ho zaviazal zaplatiť matke zavraždenej 100.000 eur ako nemajetkovú ujmu a uložil mu ochranný dohľad na jeden rok. Rozhodnutie však nebolo právoplatné a vecou sa postupne začal zaoberať odvolací KS v Bratislave.

Najskôr KS v marci 2017 vrátil prvostupňovému súdu vec ako predčasne predloženú a prikázal vypracovať opravné uznesenie z dôvodu pisárskej chyby vo vypracovanom rozsudku.

Senát OS Bratislava I pod vedením v súčasnosti exsudcu Stanislava Dutka vydal opravné uznesenie, ktoré taktiež bolo preložené do holandského jazyka.

Doručovanie do Holandska, keďže na základe rozhodnutia procesnej chyby sudcu bol Holanďan v októbri 2015 prepustený na slobodu, nebolo úspešné. Súd v januári 2018 zaslal Slovenskej pošte reklamáciu, respektíve žiadosť o informáciu o doručení/nedoručení listovej zásielky.

Disciplinárne konanie

Následne vec opätovne v apríli 2018 KS v Bratislave vrátil OS Bratislava I ako predčasne predloženú a odporučil, aby pochybnosť o reálnom doručení rozsudku a opravného uznesenia obžalovanému odstránil aj prípadnou žiadosťou o sprostredkovanie ich doručenia cez príslušné Ministerstvo spravodlivosti Holandského kráľovstva.

Napokon spis putoval na Najvyšší súd SR z dôvodu disciplinárneho konania voči Dutkovi. Ten odišiel od februára tohto roku do dôchodku. KS bola vec predložená na konci júla 2019 a súd sa napokon začal oboznamovať so spisovým materiálom.

Našli obhorené telo

Policajti našli obhorené telo 25-ročnej mŕtvej ženy po požiari v byte na Obchodnej ulici v Bratislave koncom novembra 2014.

Podľa polície mal obvinený Gerrit Jan K. Simonu z okresu Senica poraniť nezisteným predmetom na hlave a potom ju zapáliť. Zavraždená utrpela rozsiahle popáleniny na viacerých častiach tela.

Znalci tvrdili, že žena zomrela v dôsledku vdychovania toxických splodín. V neprospech Holanďana podľa OS Bratislava I svedčila "silná" reťaz nepriamych dôkazov.

V byte, kde bolo nájdené telo zavraždenej Simony, sa našli nohavice obžalovaného so stopami jej krvi a aj pohárik z baru, kde pred vraždou popíjali alkohol. Podľa prokurátora bola motívom vraždy zo strany obžalovaného žiarlivosť.

Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar.
Dobré ráno

Dobré ráno: Prirovnávajú ho k Procházkovi. Končí Galko v politike?

Odídenci zo SaS pomohli otvoriť schôdzu.

Podcast Dobré Ráno.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako Ficovi chutí bezmocnosť

Prečo sa predseda Smeru hnevá na Bugára.

Peter Tkačenko

Proti Kiskovi už existuje tretie video, zatiaľ najkratšie

Kiska tvrdí, že za videami je poslanec Smeru. Podal trestné oznámenie.

Screenshot z tretieho videa proti Andrejovi Kiskovi.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Prirovnávajú ho k Procházkovi. Končí Galko v politike?

Odídenci zo SaS pomohli otvoriť schôdzu.

Podcast Dobré Ráno.

V noci zasiahne Slovensko silný vietor, odborníci zvýšili výstrahy

Na horách zvýšili výstrahu na tretí stupeň.

Ilustračné foto.

V nemocnici po premiérovi hospitalizovali aj Borisa Kollára

Dôvodom hospitalizácie je pravdepodobne choroba a celková vyčerpanosť.

Boris Kollár.

O Mikulášovi Varehovi rozhodne Najvyšší súd. V jeho neprítomnosti

Odvolací senát dá bodku za prípadom ešte z roku 1999.

Mikuláš Vareha vlani krátko po prepustení z väzenia v Sabinove. Do Bratislavy nepríde.