BRATISLAVA. Kotlová dotácia, zatepľovanie budov, zjednotenie sadzby spotrebnej dane pre benzín a naftu, vzdelávanie či prechod domácností od vykurovania tuhými palivami k nízkoemisným zdrojom tepla.
Aj to sú súčasti Národného programu znižovania emisií, ktorý predstavilo Ministerstvo životného prostredia (MŽP).
Uviedlo to MŽP v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poslal hovorca MŽP Tomáš Ferenčák.
Znižovanie emisií

Národný program znižovania emisií by mal pomôcť Slovensku dosiahnuť požadované zníženie emisií do roku 2030 o 40 percent a zároveň docieliť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. V súčasnosti je program v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Program zahŕňa opatrenia na redukciu emisií vybraných znečisťujúcich látok, konkrétne pre oxid siričitý SO2, oxidy dusíka NOx, nemetánové prchavé organické zlúčeniny NMVOC, amoniak NH3 a jemné prachové častice PM2,5.
Niektoré z opatrení už MŽP zavádza do praxe. Koncom minulého roka predstavil envirorezort kotlovú dotáciu na výmenu zastaraných domácich vykurovacích zariadení za moderné a ekologické.
Na Slovensku je približne 120-tisíc kúrenísk starších ako 30 rokov. Envirorezort chce v prvom kole vymeniť asi 10-tisíc kotlov v domácnostiach.
Podpora cyklodopravy
Ďalšími podpornými opatreniami majú byť podpora cyklodopravy a mäkkej mobility, zavádzanie nízkoemisných zón, rozšírenie železničných tratí, zvýšenie frekvencií spojov medzi aglomeráciami a vidiekom a povinnosť zohľadniť požiadavku zeleného verejného obstarávania pri obstarávaní dopravných prostriedkov.
Národný program znižovania emisií je možné do konca mesiaca pripomienkovať v rámci medzirezortného pripomienkového konania.
Vznesené pripomienky envirorezort vyhodnotí a materiál predloží vláde na schválenie.
Následne bude tento strategický dokument predložený Európskej komisii. Vzhľadom na vývoj hodnoty emisií v ovzduší bude dokument najmenej každé 4 roky prehodnocovaný.