BRATISLAVA 24. mája (SITA) - Mimovládny výbor Naše Tatry (MVNT) sa opäť dožaduje oficiálneho stretnutia s vládnym výborom pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier. Ako pre SITA povedala Ľubica Trubíniová za MVNT, výbor doručil v pondelok na Úrad vlády SR ďalší kritický list. Predsedovi výboru pre Tatry a premiérovi Mikulášovi Dzurindovi mimovládni píšu, že vládny výbor má výlučne politicko-stranícke zloženie, ani jeden z jeho členov nie je reprezentantom odborných kruhov, mimovládnych organizácií, neštátnych vlastníkov tatranských lesov ani ďalších zainteresovaných subjektov. Trubíniová kritizovala, že pre výbor nie je prioritou ochrana prírody, ale ťažba v kalamitnom území a iné ekonomické aktivity. "Ochranou prírody sa zaoberal skutočne iba vtedy, keď išlo o zníženie stupňa ochrany," píšu ochranári v liste. Výbor plní iba čiastočne koordinačnú funkciu, ktorú si sám prisúdil ako kľúčovú, poukazujú ochranári. Nezaoberá sa totiž zonáciou parku či upravením kompetencií medzi ministerstvom pôdohospodárstva a ministerstvom životného prostredia.
Keďže premiér Dzurinda je na služobnej ceste, jeho hovorca Martin Maruška odkázal agentúru SITA na tajomníka výboru Ivana Štefanca. Ten pre SITA uviedol, že zatiaľ list nevidel. Podotkol, že sám sa osobne stretol s mimovládnym výborom päťkrát a dnes popoludní sa stretnú opäť. Dodal, že na každý podnet od mimovládneho výboru odpovedali. Štefanec takisto povedal, že zástupca MVNT je pravidelne prizývaný na rokovania vládneho výboru. Mimovládny výbor k "príležitostným stretnutiam" so Štefancom dodáva, že nemôžu nahradiť spoločné rokovania oboch výborov. Zároveň kritizujú, že prizývaní účastníci nemajú možnosť efektívne ovplyvniť rozhodnutia vládneho výboru.
Ochranári v liste upozorňujú premiéra Dzurindu, že problémy, ktoré by sa mali riešiť, zostávajú otvorené a sporné dokumenty sa vo vláde prijímajú bez toho, aby sa predrokovali vo vládnom výbore. "Informačná politika a kultúra výboru skutočne nie sú dosť obsažné, transparentné ani pohotové," dodávajú ochranári v liste.
Trubíniová uviedla, že požiadavky MVNT podporilo takmer sto mimovládnych organizácií a niekoľko osobností spoločenského života.