Keď mladý ujgurský spisovateľ Nurmuhemmet Jasin napísal v roku 2004 poviedku Divoký holub, ktorá je alegóriou na život Ujgurov vo väzení dnešnej Číny, dostal za ňu desať rokov basy a zrejme tam zomrel.
Ujgurský kritik čínskej národnostnej politiky Ilham Tochti dostal za poukazovanie na postavenie ujgurskej menšiny rovno doživotie. Keď mu minulý rok Európsky parlament udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia, v zdôvodnení sa píše o systematickom a bezprecedentnom útlaku Ujgurov čínskou vládou.
Od roku 2017 viac ako milión nevinných Ujgurov svojvoľne zadržiavajú v sieti čínskych internačných táborov, v ktorých sa musia vzdať svojej etnickej identity, náboženstva a prisahať vernosť čínskej vláde.
Sinológ a ujgurista Ondřej Klimeš z Akadémie vied Českej republiky sa téme venuje dlhodobo a hovorí o kultúrnej genocíde Ujgurov.
Súčasnú situáciu v Číne označujete za kultúrnu genocídu, je naozaj taká kritická?
Podľa Dohovoru OSN o zabránení a trestaní zločinu genocídy z roku 1948 je genocídou nielen situácia, keď zabijú vysoký počet ľudí z určitej etnickej alebo náboženskej skupiny, ale aj keď je vystavená telesnému alebo duševnému násiliu, takisto keď sa jej bráni v rodení detí alebo jej deti odoberajú. V zmysle autora termínu genocída Rafaela Lemkina zahŕňa aj útok proti jazyku, náboženstvu, kultúre a jej artefaktom, perzekúciu, obmedzovanie slobodného prejavu či nenávistnú propagandu. Týchto zločinov sa čínsky režim na Ujguroch dopúšťa. Označenie genocída je preto, žiaľ, namieste.
Podľa uniknutých dokumentov Čína systematicky vymýva mozgy stotisícom ľudí v strážených táboroch. Sú obavy opodstatnené?
Existuje niekoľko rôznych druhov detencie a prevýchovy. Dôvodom na zadržanie a prevýchovu je v drvivej väčšine prípadov správanie alebo myslenie, ktoré tamojšie úrady považujú za rizikové a nazývajú ho náboženským extrémizmom.
Nie je to opodstatnené?
V skutočnosti ide iba o prejavy identity. Teda modlenie alebo pôst, náboženská literatúra doma či v mobilnom telefóne, pobyt alebo kontakt so zahraničím. Ľudia spravidla ani nevedia, prečo sú zadržaní a ani na ako dlho. V táboroch sa musia povinne učiť po čínsky a sú politicky indoktrinovaní, súčasťou systému sú aj nútené práce.
To znie ako z temných Orwellových vízií.
Namieste je najmä porovnanie s nacistickým Nemeckom a stalinským Ruskom. Ich metódam masovej represie a eliminácie celých skupín obyvateľstva sa dnešná politika v Číne v mnohom podobá.