V memoárovej knihe je Philippe Lançon uvedený ako človek, ktorý prežil masaker. On však tvrdí, že to nie je celkom pravda. Pretože ten Philippe Lançon, ktorý mal byť zastrelený v jedno ráno v Paríži, bol úplne iný človek na inej životnej ceste. On sa teraz snaží, ako vie, ale „nemôže sa tam vrátiť“.
Pred piatimi rokmi Lançon prežil na pracovisku útok, po ktorom ostal ležať zakrvavený medzi roztrhanými telami svojich priateľov. Keď teraz, v jeden zamračený washingtonský deň, sedí v hotelovej hale na K Street a rozpráva, v jeho dojímavých slovách, ktoré vyslovuje pozošívanými perami, cítiť, že následky zranení sú trvalé.

Lançon bol prispievateľom parížskych novín Liberation a Charlie Hebdo, keď v roku 2015 dvaja ozbrojení teroristi vošli do redakcie Charlie Hebdo a zabili 12 ľudí vrátane niekoľkých známych umelcov po tom, čo satirický týždenník uverejnil kontroverzné karikatúry Mohameda. Zranili jedenásť ľudí vrátane kultúrneho kritika Lançona, ktorého strelili do tváre a paže.
Lançon na zemi predstieral, že je mŕtvy. Oči otvoril iba na okamih, aby zbadal nohy strelca, ktorý stál rovno nad ním.
Fragmenty tiel, pamäte i života
Lançon hovorí, že útok, ktorý trval len niekoľko minút, úplne ochromil jeho zmysly. „Všetko bolo súčasne rozmazané aj jasné, akoby oddelené,“ píše vo svojej ocenenej knihe Disturbance: Surviving Charlie Hebdo, ktorú nedávno preložili pre americký knižný trh.
Francúzsky názov Le Lambeau v preklade znamená fragment. Kniha rozpráva o vybitých zuboch a roztrhaných telách, ale aj o fragmentoch času a pamäti či o živote v troskách.
V stredu ráno sa Lançon zúčastnil povzbudivého stretnutia v redakcii, kde si karikaturista Georges Wolinski kreslil obscénne náčrtky, umelec známy ako Cabu žasol nad fotografiou jazzového bubeníka Elvina Jonesa zo 60. rokov, spisovateľ Bernard Maris a editor karikatúr Stephane „Charb“ Charbonnier žartovali s Lançonom o robote, ktorá ho čakala.