SME

Ako sa podvádzalo v športe za komunizmu

Páchateľmi sú podľa historika komunisti a športoví funkcionári.

Judit Bárdos si vo filme Fair play zahrala bežkyňu, ktorú za komunizmu dotlačili k dopingu. (Zdroj: Negativ/Martin Špelda)

Ruská vlajka bude tento rok na olympiáde v Tokiu chýbať. Ruskí športovci majú veľké problémy dostať sa aj na ďalšie významné podujatia po tom, ako kontroly odhalili systematický doping na celoštátnej úrovni, podvody a cielené zahladzovanie stôp.

Nie je to však po prvý raz, keď doping nebol len záležitosťou individuálnych športovcov, ale štátu a jeho inštitúcií. Počas komunizmu sa doping riadený štátnou mocou týkal aj československého športu.

Súdruhovia chceli skvelé výkony, takže športovcom podávali zakázané látky v tabletkách aj doplnkové proteíny v saláme. Budovali laboratóriá na vyvíjanie nových látok a vymýšľali aj to, ako oklamať antidopingové kontroly.

Historické dokumenty športových zväzov či dotknutých ministerstiev ukazujú, že Československý zväz telesnej výchovy a športu (ČSTV) pomáhal doping organizovať. Na systéme sa podieľali lekári, tréneri, športoví funkcionári aj vysokí komunistickí politici. Nikto z nich nebol potrestaný.

Dnes už niet pochybností

"Výrazy ako doping sa v dobových dokumentoch väčšinou nevyskytujú. Často sa používal eufemizmus 'podporný prostriedok', no v dobovom kontexte išlo o doping," hovorí pre SME český bádateľ Vít Poláček, ktorý štátny systém dopingu opísal v odbornej revue Paměť a dějiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Inokedy sa zaisťovanie steroidov skrývalo pod endokrinológiu, špecializovanú starostlivosť a v 80. rokoch sa systém dopovania označoval aj ako výskumná úloha. Bol dokonca zahrnutý do päťročnice. Dnes už nie sú pochybnosti, že v Československu existoval systém štátom riadeného dopovania športovcov," dodáva Poláček.

Vyhrať za každú cenu

Vtedajšiu situáciu dobre ilustrujú výsledky olympijských hier v Mexiku v roku 1968: pre československých športovcov boli veľmi úspešné, získali trinásť medailí, z toho sedem zlatých. Ibaže z rovnakej olympiády si východní Nemci, ktorí už dopovali, priniesli až 25 medailí.

Ešte markantnejšie to bolo na ďalšej olympiáde v roku 1972 v Mníchove - z nej si východní Nemci odniesli neuveriteľných 66 medailí, kým naši len osem. Nasledovala olympiáda v Montreale a strana žiadala zlepšenie výkonov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6HWH na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu