BRATISLAVA. Deň pred utorňajším protestom proti Istanbulskému dohovoru pred Prezidentským palácom, ktorého tvárou mal byť farár Marián Kuffa, sa k téme stretnú traja najvyšší ústavní činitelia. Požiadal o to Andrej Danko z SNS.

Prezidentka Zuzana Čaputová však s odmietnutím či prijatím Istanbulského dohovoru, ktorý sa stal aj témou predvolebného súboja, aj tak pred vznikom novej vlády nepohne.
Potvrdil to aj Čaputovej hovorca Martin Strižinec. Cieľom pondelkového stretnutia podľa neho nie je hľadať spoločný postup ústavných činiteľov. "Ten je pri medzinárodných zmluvách daný ústavou. Na mieste je v danej chvíli zhoda, že táto téma preto nebude politicky zneužívaná v predvolebnej kampani," povedal.
Dohovor Rady Európy, ktorý rieši predchádzanie násilia na ženách, vytiahol šéf extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba, ktorý minulú nedeľu pozýval na zhromaždenie pred Prezidentským palácom proti dohovoru.
Zúčastniť sa mal na ňom aj farár Kuffa, v piatok však odriekol účasť. Odôvodnil to pokusmi o politizáciu podujatia.
Akciu spoluorganizuje aj Erik Zbiňovský zo Slovenského dohovoru za rodinu, ktorý kandiduje za SNS z 20. miesta.
Predseda parlamentu Danko, ktorého SNS v parlamente už dvakrát iniciovala odmietnutie dokumentu, prezidentku vyzval na stretnutie, aby prebrali pozíciu Slovenska.
V piatok Danko prezidentku zasa vyzval, aby svojou nečinnosťou ohľadne ratifikácie nevytvárala napätie.
SNS nedodržala postupy
O tzv. Istanbulskom dohovore sa šírili na Slovensku skreslené informácie a nepravdy ešte v roku 2017. Najmä SNS, konzervatívne organizácie či katolícka cirkev strašili napríklad tým, že dohovor podsúva manželstvá homosexuálov, ohrozuje tradičnú rodinu a presadzuje "gender" ideológiu.
V prípade, ak by dohovor ratifikoval parlament, SNS sa vyhrážala aj odchodom z vládnej koalície.