PEZINOK. Špecializovaný trestný súd vo štvrtok zahrnul medzi dôkazy v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice aj dva mobilné telefóny Aleny Zsuzsovej, ktorá je obžalovaná, že vraždu sprostredkovala na pokyn Mariana Kočnera.
Sudcovia zaradili medzi dôkazy aj dve forenzné správy Europolu o tom, ako dáta z mobilov získali a na súd o tom prišli vypovedať jeho špecialisti.
Už skôr senát predsedníčky sudkyne Ruženy Sabovej a sudcov Rastislava Stieranku a Ivana Matelu pripustil ako dôkaz aj dva Kočnerove smartfóny.
Senát pôvodne pri predbežnom prerokovaní obžaloby vlani v decembri digitálne stopy nezahrnul medzi dôkazy, čo by znamenalo, že informácie z Threemy by nemohli pred súdom zaznieť. Predminulý týždeň senát prvýkrát povedal, že nemá pochybnosti o zákonnosti získania telefónov a komunikácie z nich.
Znamená to, že sa blíži chvíľa, keď sa začne na súde čítať komunikácia cez šifrovaciu aplikáciu Threema a ďalšie aplikácie WhatsApp a Viber.
„V prípade, že by súd nezamýšľal oboznamovať Threemu ako vecný dôkaz, tak by sa nevykonávali teraz dôkazy čítaním listinných dôkazov,“ povedal vo štvrtok advokát Daniel Lipšic, zástupca rodičov Jána Kuciaka.
Dokresľujú plán objednávateľa
Správy medzi Kočnerom a Zsuzsovou podľa prokuratúry dokresľujú plán zavraždiť Kuciaka.

Ide napríklad o správu z emotikonov, ktoré znamenajú päťdesiat čoskoro za smrť. Kočner ich poslal Zsuzsovej dve hodiny pred vraždou.
V komunikácii sú aj narážky na USB kľúč s fotkami zo sledovania novinárov, rozprávajú sa aj o trhaní zubov, čo môže byť narážka na smrť.
Kočnerova komunikácia cez šifrovaciu aplikáciu Threema okrem toho ukazuje, že Kočner korumpoval sudcov, ovplyvňoval rôzne vyšetrovania a mal prístup k dôverným informáciám z polície.
Po tom, čo vo štvrtok senát zahrnul telefóny do dôkazov, ich prokurátor Vladimír Turan vykonal. Znamená to, že v pojednávacej miestnosti ich vybral z obálky na uchovávania dôkazov a ukázal obhajcom, obžalovaným aj splnomocneným zástupcom.
Odborníci na IT bez verejnosti
Vo štvrtok na súde vypovedali štyria policajní odborníci na informačno-komunikačné technológie.
Daniel Malheiro a Sami Harmoinen sú forenzní vyšetrovatelia špecialisti z agentúry Európskej únie pre spoluprácu v oblasti presadzovania práva, ktorá je známa pod skratkou Europol.
Malheiro získaval dáta z dvanástich zariadení, išlo o mobilné telefóny a SIM karty Zsuzsovej a Kočnera. Jeho kolega Harmoinen zas získaval dáta z ďalších zariadení, ktoré polícia zaistila pri domových prehliadkach, ako sú harddisky a počítače.

Okrem nich vypovedali na súde dvaja slovenskí policajti z odboru počítačovej kriminality policajného prezídia, ktorí ďalej analyzovali Europolom extrahované dáta z telefónov a spracovali ich do podoby prehľadne tabuľky, kde sú jednotlivé správy, adresáti a časy ich prijatia a odoslania.
Výpovede týchto svedkov mali súdu objasniť, ako polícii podarilo dostať k dátam v iPhonoch Kočnera a Zsuzsovej, ako sa im podarilo obnoviť niektoré správy, ktoré si z komunikačných aplikácii vymazali a ako je možné, že nakoniec majú podobu prehľadnej tabuľky, keď na začiatku išlo o neprehľadný počítačový kód.
Sabovej senát na návrh prokurátora Juraja Novockého rozhodol, že počas výsluchu štvorice policajných expertov bude verejnosť vrátane novinárov za dverami.
„Ak by sa verejnosť dozvedela, aké sú metódy a technológie Europolu a polície nášho štátu, mohlo by dôjsť k mareniu zisťovania a objasňovania trestnej činnosti a tým ohrozeniu priestoru bezpečnosti Európskej únie,“ odôvodnila Sabová.
Iba výsluch dvoch vyšetrovateľov z Europolu trval štyri hodiny, no hovorili po anglicky a bolo ich treba tlmočiť. Lipšic cez prestávku povedal, že rozprávali zaujímavo aj s názornými ukážkami. Podrobnosti nepovedal vzhľadom na neverejný charakter výpovedí.
Kočner mal veľa otázok
Zlatica Kušnírová, matka Kuciakovej snúbenice, povedala, že Kočner mal veľa otázok. Jeho obhajoba je založená na tom, že spochybňuje autenticitu dát, ktoré Europol z telefónov získal a tvrdí, že tam niekto mohol správy dopisovať a manipulovať nimi.
Kočnerov obhajca Marek Para od začiatku spochybňuje účasť Europolu na vyšetrovaní a analyzovaní telefónov. Súdu predložil preto dohodu o zriadení medzinárodného vyšetrovacieho tímu za účasti Europolu, ktorú vo štvrtok Sabová pripustila medzi dôkazy a rovno prečítala.
Para k nej nič nepovedal: „Pridržiavam sa doterajších vyjadrení.“
Sabovej senát nepriamo uznal jednu z námietok Kočnerovej obhajoby, ktorá polícii vyčíta, že k Europolu sa správala, akoby išlo znaleckú organizáciu, čo podľa Paru nie je.
Sudcovia to potvrdili, ale napriek tomu považujú spoluprácu medzi políciou a Europolom za správnu a zákonnú.
„Nejde o znalecký posudok, pretože nespĺňa náležitosti znaleckého posudku. Súd posúdil túto činnosť ako odbornú činnosť Europolu a samotné rozhodnutia vyšetrovateľa označené ako uznesenia (o pribratí znalca) posúdil ako žiadosti o poskytnutie súčinnosti,“ vysvetlila sudkyňa.
Prokurátor Turan už skôr hovoril, že toto je vôbec prvý prípad na Slovensku, kde sú také rozsiahle digitálne stopy a masívna spolupráca s Europolom a nie sú pre ňu ešte „vyšliapané“ cesty v rozhodnutiach súdov.
Ako sa bude čítať Threema
Po vyše dvojhodinovom tiež neverejnom výsluchu slovenských policajtov pustili do pojednávacej miestnosti médiá a začal vypovedať znalec na informačno-komunikačné technológie Jaroslav Oster.
Analyzoval dáta z aplikácie Threema, ale sám v posudku píše, že to nebolo náročné, pretože telefóny nebolo treba pripájať k počítačom a extrahovať z nich dáta. Policajtom stačilo, aby nafotil obrazovky.
Kočner sa ho opakovane pýtal, ako sa dostal do jeho telefónu, či mal prístupové kódy alebo či bola zaheslovaná samotná Threema. „Nepamätám sa,“ odpovedal Oster. Dodal, že nevyhnutné prístupové kódy mu dali policajti.
Lipšic potom navrhol, aby sa prečítali konkrétne pasáže správ, ktoré si cez Threemu vymenil Kočner so Zsuzsovou a niekdajším kamarátom Petrom Tóthom.
Senát sa k tomu nateraz nevyjadril, ale naznačil, že pri čítaní Threemy nebude akceptovať slovenskou políciou zostavené tabuľky s prepismi správ.
Od prokurátora, obhajcov aj zástupcov rodín sudkyňa Sabová žiada, aby si prišli skopírovať na súd originálne zálohy Threemy od Europolu a z nich vybrali pasáže, ktoré sa budú čítať.
Ďalších šesť dní
Pred koncom pojednávania Sabová priznala, že doteraz urobené posudky duševného stavu Kočnera súdu nestačia.
„Nemám problém sa podrobiť psychologickému a psychiatrickému vyšetreniu,“ opakoval Kočner, ale chcel si vybrať, kto posudok spracuje.
Sabová mu to nedovolila a trvala na tom, aby povedal, ku ktorým znalcom nechce ísť, nie to, ku ktorým áno.
Pojednávanie bolo odročené a senát nariadil ďalších šesť pojednávacích dní.
Proces bude pokračovať 18. marca.