BRATISLAVA. Riešenie následkov povodní, požiarov, víchric, svahových deformácií a iných mimoriadnych situácií v roku 2019 vyjde štát na 2 401 902 eur.
Uvádza sa to v Návrhu na úhradu výdavkov súvisiacich so záchrannými prácami počas mimoriadnej situácie v územnej pôsobnosti okresných úradov Čadca, Gelnica, Ilava, Košice, Levoča, Nitra, Poprad, Púchov, Spišská Nová Ves, Trnava, Žilina.
Rezort vnútra návrh predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
Škody spôsobili povodne aj zosuvy

Zaznamenané mimoriadne situácie za minulý rok konkrétne predstavovali svahové deformácie (zosuvy pôdy) v okresoch Ilava, Košice, Púchov a Žilina, požiare v okresoch Spišská Nová Ves, Trnava a Žilina, víchrice v okresoch Čadca, Levoča a Poprad, povodne v okresoch Čadca, Gelnica a Nitra a zrútenie strechy v okrese Spišská Nová Ves.
Ako finančne najnáročnejšiu mimoriadnu situáciu rezort vyhodnotil nutnosť sanácie skalného brala Smetlička v obci Mojtín v okrese Púchov v máji 2019.
V rámci odstraňovania hrozby pádu brala bolo napríklad potrebné vybudovať novú cestu na trase Pružina – Tŕstie – Hluchá dolina – Kamenistá dolina – autobusová zástavka Mojtín Gombár a spustiť ju ako náhradnú, dočasnú komunikáciu počas obdobia sanácie skalného brala.
Mimoriadna situácia bola v tejto súvislosti odvolaná v októbri, pričom náklady na sanáciu vyčíslili na 1 438 430 eur.
Požiare a poškodené domy
Čiastku 157 267 eur si zase vyžiadali následky požiaru kultúrneho centra Žilina-Záriečie. V dôsledku požiaru bola totiž narušená statika blízkeho nadzemného kruhového objazdu.
Náklady vo výške 741 404 eur zase rezort vnútra eviduje v súvislosti so zosuvom pôdy v obci Červený Kameň, ktorý zapríčinil narušenie statiky rodinných domov.
Mimoriadna situácia však bola v súvislosti so zosuvom vyhlásená v apríli 2012 a odvolali ju v novembri minulého roku.
Vyhlásenie mimoriadnej situácie je podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva kompetenciou starostu alebo primátora na území obce alebo mesta, prípadne predsedu okresného úradu pre nejaké konkrétne územie.
Bežnú mimoriadnu udalosť ako napríklad živelnú pohromu, haváriu alebo teroristický útok riešia zložky integrovaného záchranného systému. Ak sú na riešenie potrebné ďalšie sily a prostriedky, môže sa vyhlásiť mimoriadna situácia.