BRATISLAVA. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) zvýšil výstrahu pred vetrom pre niektoré oblasti západného Slovenska.
Pre celý Bratislavský kraj aj okresy Dunajská Streda a Nitra platí výstraha 3. stupňa.
Nebezpečenstvo pre ľudské aktivity
Meteorológovia očakávajú rýchlosť vetra 105 až 115 kilometrov za hodinu.
"Táto rýchlosť predstavuje veľké nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Pravdepodobnosť výskytu mimoriadnych škôd a ohrozenia ľudských životov je veľmi vysoká," uvádza SHMÚ.
Výstrahy platia od 12:00 do 18:00 h.
So silnejším vetrom však počas pondelka treba počítať na celom území Slovenska. Pre značnú časť západného Slovenska a v niektorých severných oblastiach stredného a východného Slovenska platia výstrahy 2. stupňa.
Vietor môže dosiahnuť rýchlosť v nárazoch 85 až 105 kilometrov za hodinu, na horách vo výške 1500 metrov to môže byť 135 až 160 kilometrov za hodinu.
Výstraha prvého stupňa je vydaná pre niektoré okresy Trenčianskeho, Banskobystrického, Žilinského a Prešovského kraja.
Na niektorých miestach si treba dávať naďalej pozor aj na poľadovicu.
Je potrebné zabezpečiť bytové priestory
"S ohľadom na to, že pri silnom vetre sme svedkami tragédií, vyzývame občanov, aby dbali na zvýšenú opatrnosť, obmedzenie pohybu pod stromami a v okolí nestabilných objektov," upozorňuje ministerstvo vnútra v správe.
Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) očakáva pre poveternostnú situáciu zvýšený počet výjazdov. Na sociálnej sieti odporúča, ako sa správať pri silnom vetre.
Skôr než príde vietor, je potrebné zabezpečiť byt.
"Pozatvárajte a zaistite okná a dvere, na záhrade, terase či balkóne upevnite predmety, ktoré by pod vplyvom vetra mohli spadnúť a ohroziť tým vás a okolie," upozorňuje HaZZ. Zvieratám žijúcim na dvore odporúča vytvoriť dočasné útočisko.
"Snažte sa zdržiavať v bezpečných objektoch, obmedzte šoférovanie, prechádzky v lese, vyhýbajte sa skrýšam pod stromami či nestabilnými prístreškami a budovami," radia hasiči.
Opatrnosť na cestách
V žiadnom prípade neodporúčajú ísť skúmať terén ani parkovať na rizikových miestach, ako napríklad pod stromami, elektrickými stĺpmi a stožiarmi či bilbordmi.
Pri šoférovaní treba podľa hasičov zvoliť pomalú jazdu. Silné poryvy vetra môžu vozidlo prevrátiť. "Vyhýbajte sa kontaktu so spadnutými elektrickými stĺpmi a drôtmi, pokiaľ vaše auto zasiahne strom či konár - nechajte to na hasičov," dopĺňajú.
HaZZ pripomína, že pri volaní na tiesňovú linku treba mať na pamäti, že najvyššiu hodnotu má život, až potom majetok. Dodáva, že situácia by sa nemala podceňovať, zároveň však nie je vhodné preceňovať svoje sily.