BRATISLAVA. Vyjadrenie Národnej rady (NR) k Istanbulskému dohovoru na mimoriadnom rokovaní parlamentu dáva možnosť definitívne sa vyrovnať s týmto dokumentom a zavŕšiť proces odmietnutia jeho ratifikácie.
Povedal to predseda vlády Peter Pellegrini (Smer) po stredajšom rokovaní kabinetu.
Vláda dohovor odmietla
Vláda na ňom vyjadrila nesúhlas s Dohovorom Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor) a navrhla parlamentu takisto vyjadriť nesúhlas.

Odmietnutie súvisí s niektorými ustanoveniami dokumentu, týkajúcimi sa definícii rodiny a rodovej agendy.
Vláda reaguje na súčasnú situáciu, keď v prípade ukončenia procesu odmietnutia ratifikácie má úrad prezidentky Zuzany Čaputovej iný právny výklad, ako je stanovisko vlády.
Keďže zjednotenie stanovísk neprinieslo ani pondelkové (10. 2.) stretnutie troch najvyšších ústavných činiteľov k tejto téme, v záujme ukončenia diskusií o tomto dohovore vláda navrhla Národná rada, aby s týmto dohovorom vyslovila nesúhlas.
"Pevne verím, že na základe vyjadrenia parlamentu a definitívneho odmietnutie ratifikácie by pani prezidentka a všetky príslušné inštitúcie mohli informovať Radu Európy, že sa SR nestane zmluvnou stranou dokumentu, ktorý vyvoláva napätie v spoločnosti," zdôraznil Pellegrini.
"Ak sa tak nestane, budem sa snažiť o proces späťvzatia, stiahnutia podpisu k ratifikácii," dodal.
Zdôraznil, že rôzne právne výklady a špekulácie o procesnej správnosti odmietnutia ratifikácie nemôžu byť obštrukciou naplniť vôľu väčšiny spoločnosti, ktorá si želá, aby Slovensko nebolo súčasťou dohovoru.
Lajčák sa zdržal hlasovania
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) sa v stredu počas rokovania vlády zdržal hlasovania o dohovore.
Po rokovaní povedal, že sa nestotožnil so stanoviskom vlády, ktorá s dokumentom nesúhlasí.
"Zdržal som sa hlasovania, lebo si myslím, že procedurálne to nie je v poriadku," povedal šéf slovenskej diplomacie. Poznamenal, že ako predseda Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť ešte v minulom volebnom období odporúčal vláde, aby ratifikovala tento dohovor, hoci aj s výhradou.
"Aby som si zachoval konzistentnosť so svojimi vlastnými názormi, tak som sa zdržal hlasovania," vysvetlil.
Podľa Lajčáka by diskusia bola jednoduchšia, keby sa nekonala tesne pred parlamentnými voľbami.
Pripomenul, že podpis sa nedá vziať späť, ale dá sa prijať vyhlásenie, že krajina nemá v úmysle stať sa zmluvnou stranou dohovoru, ale bol zvolený iný postup. "V konečnom dôsledku má však hlavné slovo hlava štátu," uzavrel Lajčák.