BRATISLAVA. Predseda parlamentu a SNS Andrej Danko plánuje zvolať mimoriadnu schôdzu parlamentu v utorok 18. februára o 13.00 h.
Do programu schôdze sa má zaradiť Istanbulský dohovor, zdvojnásobenie prídavkov pre rodičov, zavedenie 13. dôchodku, ako aj zrušenie diaľničných známok.
Danko o tom informoval na stredajšej tlačovej konferencii. Podľa šéfa parlamentu je minimálne 50 poslancov pripravených schôdzu podporiť.
Zámer zvolať mimoriadnu schôdzu oznámil na tlačovej konferencii 11. februára predseda vlády Peter Pellegrini (Smer).
Dankovou podmienkou na zvolanie schôdze bolo to, aby vláda predložila do parlamentu aj Istanbulský dohovor a zrušenie diaľničných známok.
Most-Híd nesúhlasí, bojí sa diery v rozpočte
Predseda tretej vládnej strany Most-Híd Béla Bugár v reakcii na to uviedol, že strana nepodporí program takejto schôdze.
Naopak, istú podporu majú od strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).
Zámer Smeru zvolať mimoriadnu schôdzu kritizovali viacerí opoziční politici.
Politológ Grigorij Mesežnikov to označil za populistický ťah a zúfalý pokus Smeru osloviť voličov.
Podľa predsedu Smeru Roberta Fica má strana obavu, že po parlamentných voľbách budú ohrozené sociálne práva ľudí, a preto chce návrhy sociálnych zákonov prijať čo najskôr.

„Toto vyprovokovala opozícia a médiá. Tak to máte,“ vyhlásil v stredu Fico.
K zvolaniu schôdze sa odmietla pridať Most-Híd. Bugár povedal, že poslanci sa na schôdzi nezúčastnia. Vyjadril obavy z vytvorenia „diery“ v rozpočte. Odvolal sa tiež na dohodu koalície ešte z decembra, že ďalšie zákony sa už nebudú prijímať.
Fico si myslí, že by Bugár mohol názor ešte zmeniť.
„Bol som veľmi prekvapený z reakcie Bélu Bugára. Nerozumiem tomu. Dobre vie, že na to sú peniaze. Aj Maďari majú dôchodcov. Je na ňom, čo urobí,“ podotkol Fico.
Šéf Smeru odmietol, že by rokoval o podpore vládnych návrhov aj so stranou ĽSNS. Tvrdil, že komunikoval len s Dankom a Bugárom.
Nič zlé sa nedeje, tvrdí Danko
Danko v stredu odmietol kritiku opozície a mimoparlamentných strán za pripravované zmeny v sociálnej legislatíve.

Trestné oznámenie, ktoré pre plánované zmeny legislatívy v stredu podal predseda mimoparlamentnej strany Spolu Miroslav Beblavý a europoslankyňa za opozičnú stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Lucia Ďuriš Nicholsonová, nechcel Danko komentovať, no naznačil, že ide o krivé obvinenie.
Podľa šéfa parlamentu sa nič zlé nedeje a napríklad uzákonenie 13. dôchodku vládne strany avizovali už dlhší čas. "Ja mám informácie, že sú finančné zdroje na to pripravené, takže nemyslím si, že sa niečo zlé koná," povedal Danko.
Opozícia podľa neho za uplynulé štyri roky dala toľko trestných oznámení, že v normálnom štáte by už boli jej lídri trestne stíhaní za krivé obvinenia.
Prezidentka môže zákony vetovať
V prípade, že poslanci návrhy zákonov schvália, prezidentka ich nemusí podpísať.
Podľa Fica treba schôdzu zvolať čo najskôr, aby sa k nim mohol parlament ešte vrátiť, ak prezidentka Zuzana Čaputová zákony vráti späť snemovni.
„Pani excelencia zo skládky pezinskej nech sa rozhodne, čo urobí. Nech povie, že to nechce,“ povedal Fico na adresu Čaputovej.
Hlava štátu má 15 dní na to, aby sa k prijatým zákonom vyjadrila.
Mimoriadnu schôdzu zvolal Danko na utorok 18. februára. Voľby sa uskutočnia už 29. februára. To znamená, že súčasný parlament by už nestihol prípadné veto hlavy štátu prelomiť.
