BRATISLAVA. Keď počas súdu k vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej dostal Jaroslav Haščák z Penty otázku, či niekedy zasahoval do práce svojich médií, aby pomohol Marianovi Kočnerovi, tvrdil, že to bolo len v právnej rovine.
Spomenul napríklad právny spor medzi Gáborom Grendelom z OĽaNO a novinárkou Martinou Ruttkayovou, ktorá vtedy písala pre Plus 7 dní, no zároveň na polícii vypovedala proti Grendelovi.

„Intervenoval som v prípade Ruttkayová u šéfa vydavateľstva, aby sa jej prípad riešil štandardnou a férovou formou. Nevylučujem, že som intervenoval aj v iných prípadoch v tom zmysle, že nech podá (Kočner) žiadosť o opravu,” hovorí Haščák.
Komunikácia medzi Haščákom a Kočnerom, ktorú má denník SME k dispozícii, však ilustruje, ako Haščák vyhovel niektorým Kočnerovým žiadostiam vo vzťahu k médiám vo vydavateľstve Penty.
Riešili spolu napríklad články o Borisovi Kollárovi, Kočnerovu fotku s päťstoeurovkami v aute či kauzu „Lipšicove stádo“.
Komunikácia pochádza zo zaistených dát v rámci vyšetrovania vraždy novinára a jeho snúbenice, ktoré získala medzinárodná sieť investigatívnych novinárov Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) a sprístupnila ich slovenským médiám na analýzu.
Kočner tieto správy vymazal, polícii sa ich ale v spolupráci s Europolom podarilo obnoviť. V dátach ale nie je zachytené, ktoré správy píše Kočner a ktoré Haščák. V množstve prípadov je ale možné pisateľa konkrétnej správy odvodiť z kontextu.