BRATISLAVA. Slováci vnímajú pozitívne podporu riešení klimatickej zmeny. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý vypracovala pre Slovenskú klimatickú iniciatívu na vzorke 1013 respondentov od 15. do 22. januára.
Všetky štyri opatrenia z prieskumu sa stretli s podporou verejnosti.
Zvíťazila obnova budov
Najpozitívnejšie dopadla finančná podpora budov s dôrazom na úspory energie a to až 89 percent. Z toho 43 percent respondentov s takouto podporou rozhodne súhlasí a 43 percent skôr súhlasí. Agentúru SITA o tom informoval koordinátor Slovenskej klimatickej iniciatívy Palo Hlubina.

Podobné výsledky dosiahli aj opatrenia podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE) - 87 percent a podpora postupného prechodu od fosílnych palív na energeticky efektívne budovy s vlastnou čistou výrobňou elektrickej energie - 85 percent.
S tým, aby sa vytvoril systém informačnej a finančnej podpory ľudí, ktorí trpia energetickou chudobou, teda nemôžu si v byte či dome dovoliť primerané teplo v zime alebo chladenie v lete, súhlasí 83 percent.
„Sme radi, že verejnosť vníma podporu opatrení na zmiernenie klimatickej zmeny takto pozitívne. Ak chceme efektívne bojovať s klimatickou zmenou, toto sú opatrenia, ktoré my považujeme za kľúčové. Práve obnova budov, ktorá zvíťazila v prieskume, má na Slovensku najväčší potenciál na úspory energie a je kľúčovým prvkom k znižovaniu emisií skleníkových plynov. Dobrou správou je, že takéto opatrenia by mali byť podporené najmä z európskych peňazí a nestoja tak na pleciach samotných občanov,“ povedala Katarína Nikodemová z platformy Budovy pre budúcnosť (člen SKI).
Riešenie problémov po vzniku novej vlády
V prieskume účastníci odpovedali na dve otázky. Jedna sa týkala opatrení na zmiernenie dopadov klimatickej zmeny a druhá bola zameraná na zistenie vnímania dôležitosti riešení problémov klimatickej zmeny po vzniku novej vlády.
Riešenie problémov klimatickej zmeny a jej dôsledkov novou vládou považuje za veľmi dôležité 61 percent opýtaných a ďalších 16 percent opýtaných ho označilo za skôr dôležité.
„SKI je presvedčená, že s opatreniami pre lesy, vodu či ovzdušie musíme začať už dnes, ale potrebujeme sa sústrediť najmä na energetiku a budovy. Fungovanie našej spoločnosti je totiž závislé na energiách, no výroba elektriny a tepla má až polovičný podiel na vypúšťaní skleníkových plynov v Slovenskej republike. Prevádzka budov spotrebuje až 40 percent všetkej energie a trávime v nich 90 percent nášho času. Slovensko by preto malo uprednostňovať znižovanie spotreby energie, stavať a obnovovať energeticky vysoko efektívne budovy a používať energie menej závislé na fosílnych palivách a odolnejšie voči extrémnym prejavom počasia,“ uviedol zakladajúci člen SKI Peter Robl.