Bratislava 29. januára (TASR) - Národná rada SR dnes hlasovaním rozhodla, že sa bude zaoberať návrhom svojho zahraničného výboru a jeho vyhlásením k uplatňovaniu Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách. Prehlasovaný bol tak zámer poslancov SMK, aby sa ním slovenský parlament vôbec nezaoberal, pretože riešiť problém patrí iba exekutíve. Prezentovalo sa 122 poslancov, za bolo 23, proti 59, hlasovania sa zdržalo 34 a 6 nehlasovalo.
Podľa schváleného programu sa poslanci vyhlásením NR SR budú zaoberať 5. februára. Návrhom zmluvy medzi štátom a registrovanými cirkvami a spoločenstvami sa budú zákonodarcovia zaoberať 12. februára.
Poslanci odmietli aj návrh Rastislava Šeptáka (PSNS), ktorý žiadal vládu o vypovedanie Základnej zmluvy medzi SR a Maďarskou republikou. Nesúhlasné stanovisko vyjadrilo 62 zákonodarcov. Parlament nesúhlasil s návrhom Lászlóa Nagya (SMK), aby nerokoval o návrhu zákona na zamedzenie diskriminácie občanov SR vyplývajúcej z uplatňovania Zákona o Maďaroch žijúcich v susedných krajinách. Za návrh bolo iba 30 poslancov. Návrh poslanca Jaroslava Pašku, ktorý sa dožadoval od ministra hospodárstva vysvetlenia predaja akcií VSŽ z portfólia Transpetrolu, parlament akceptoval.
Poslanci HZDS sa dožadovali priamych prenosov alebo záznamov z rokovania Národnej rady SR, vypracovania informácie vlády SR o dopade ekonomických balíčkov na sociálne najslabšie vrstvy obyvateľov, zmätkov okolo majetkových vyhlásení. Od ministra kultúry chceli prehľad vynaložených prostriedkov na kultúru príslušníkov národnostných menšín, o prírastkoch zbierkových fondov múzeí a galérií a príprave zákona o vrátení kultúrnych pamiatok od neoprávnených držiteľov. Ich iniciatívy nenašli podporu snemovne. Rovnaký rezultát platí aj pre návrh, aby vicepremiér Pál Csáky predložil správu, ako riešil problémy "cigánskeho etnika". Parlament dostal od ministerky Márie Machovej informáciu o privatizácii strategických podnikov.
Na záver hlasovacieho maratónu poslanci schválili návrh Vojtecha Tkáča, aby parlament urgentne prerokoval priority legislatívneho procesu súvisiaceho so vstupom SR do Európskej únie. Pri záverečnom schválení programu 54. schôdze NR SR sa prezentovalo 122 poslancov, za bolo 77, proti 7, hlasovania sa zdržalo 34 a štyria nehlasovali vôbec.
*pm som NNNN