BRATISLAVA. Naposledy sa v televíznej debate stretli v decembri. Dva týždne pred voľbami sa opäť pred kamerami proti sebe postavili predseda strany Za ľudí a bývalý prezident Andrej Kiska a volebný líder Smeru a premiér Peter Pellegrini.
V polovici januára, keď mal premiér debatovať s Kiskom na JOJ-ke, napokon Pellegrini svoju účasť zrušil. Bolo to v čase, keď sa začínal súdny proces k vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.
Zatiaľ čo Kiska v nedeľu v relácii RTVS O 5 minút 12 pripomínal Smeru komunikáciu jej nominantov s mafiánom Marianom Kočnerom a vyčítal mu zlý stav zdravotníctva po rokoch ich vlády, Pellegrini sa niekoľkokrát vracal k tomu, že ak po voľbách vznikne široká koalícia opozičných strán, nebude sa vedieť na ničom dohodnúť.
Balíčky na poslednú chvíľu

Kiska s Pellegrinim sporili najmä o tom, či je balíček opatrení, s ktorými vyšiel Smer a SNS krátko pred voľbami a môžu stáť štátny rozpočet až 800 miliónov eur, iba drahou predvolebnou kampaňou. Kiska hovorí, že je to len kupčenie s voličskými hlasmi.
„Všetci diskutujeme o unesenom štáte, hovoríme o Kočnerovi, hovoríme o politickej zodpovednosti Smeru za vraždu dvoch mladých ľudí. Toto sa Smeru zle počúva a chce odvrátiť pozornosť voličov,“ hovorí bývalý prezident.
Opatrenia Smer sľuboval presadiť ak vyhrá voľby, no napokon k nim bude ešte nasledujúci týždeň mimoriadna schôdza parlamentu. Pellegrini to za predvolebný ťah nepovažuje.
"Vnímam rétoriku pána Kisku, že musí zabojovať, lebo sa prepadá a sen o lídrovi opozície je v nedohľadne," uviedol volebný líder Smeru.
Opoziční poslanci podali na generálnu prokuratúru podnet, pretože si myslia, že niektorí členovia vlády konali protiprávne, keď vyšší rodičovský príspevok, trinásty dôchodok alebo zrušenie diaľničných známok, presadzujú v skrátenom legislatívnom konaní. Dôvod na to totiž podľa nich neexistuje.
Kiska: Video je zinscenované

Oveľa menej času sa volební súperi v televíznej debate venovali videu, ktoré niekto zverejnil uplynulý týždeň, 15 dní pred voľbami. Týka sa známej kauzy, keď Kiska kupoval vo Veľkom Slavkove pozemok od súkromnej firmy.
Na videu sa zhovára údajný šéf popradského podsvetia Milan Reichel s podnikateľom Michalom Šuligom. "Ten je mazaný jak opica od nich sa treba učiť," hovorí Reichel na videu o bývalom prezidentovi Kiskovi.
Obchod s pozemkami Kiskovi odporučil práve Šuliga. V októbri 2018 súd rozhodol, že firma, ktorá Kiskovi predala pozemok vo Veľkom Slavkove, ho získala protiprávne.
Hoci v súdnom spore o pozemok vystupoval Šuliga v prospech Kisku, na videu hovorí, že exprezident od začiatku vedel, že išlo o podvod.
Kiska vidí za videom Smer a hovorí, že ide o pokus kompromitovať jeho a poškodiť pred voľbami strane Za ľudí. Považuje ho za "trápne zinscenované video so zlými hercami".
"Prenikli k nám informácie, kto za tým videom stojí, samozrejme, že to oznámim a budem o tom hovoriť s orgánmi činnými v trestnom konaní," povedal Kiska.
Polícia už avizovala, že nahrávku bude analyzovať.
„Orgány činné v trestnom konaní povedia, či to bolo zinscenované. Reichel je jeden z mafiánskych bossov,“ reagoval Pellegrini. Dosluhujúci premiér odmietol, že by video vzniklo na objednávku Smeru.
Kiska mieril aj na voličov Smeru
Obaja, Kiska aj Pellegrini vedeli, čo od svojho súpera čakať a preto boli pripravení, hodnotí ich vystúpenie politológ z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Pavol Baboš. Obaja sa najmä snažili skratkovitými heslami upevniť si pozíciu u vlastných voličov.
"Andrej Kiska však mal momenty, keď jeho odkazy boli zrozumiteľné aj pre voličov Smeru, u Pellegriniho som momenty, kedy by hovoril k voličom opozície, nezaznamenal," hovorí Baboš.
Šlo napríklad o chvíle, keď Kiska Pellegrinimu vyčítal, že dôchodcovia by si vyššie dôchodky zaslúžili priebežne, nie raz za rok. Narážal tak na krok Smeru, ktorým chce tesne pred voľbami presadiť trináste dôchodky.
Pellegrini tiež v debate priznal, že prispieva na charitu Dobrý anjel, ktorú založil Kiska. Aj to však napokon bývalý prezident použil proti samotnému Pellegrinimu.
Vo fungujúcom štáte by totiž podľa Kisku Dobrý Anjel existovať vôbec nemusel.
"Voličov, ktorí sú absolútne presvedčení o tom, že budú voliť Smer, takých nemá Kiska v debatách šancu presvedčiť. Takých, ktorí pochybujú, má šancu minimálne odradiť od voľby Smeru," hovorí Baboš.
Politológ dodáva, že zhruba pätina voličov Smeru má o svojej voľbe isté pochybnosti. Stále je to však najmenej spomedzi všetkých strán.
Baboš si nemyslí, že by jedna debata v rozhodovaní sa voličov výrazne zavážila. Televízie však chystajú ešte viacero veľkých predvolebných diskusií.

- Najnovšie správy o parlamentných voľbách 2020
- Aktuálne preferencie politických strán
- Všetky informácie o voľbách do NR SR 2020
- Výsledky parlamentných volieb z roku 2016