BRATISLAVA. Z volebného boja o kreslo poslanca v Národnej rade (NR) SR vypadlo zatiaľ 14 kandidátov.
Vyplýva to z informácií na webe Ministerstva vnútra (MV) SR.
Najviac ľudí odišlo zo Slovenskej ligy
Najviac ľudí, päť, opustilo kandidačnú listinu strany Slovenská liga. Ide o Renátu Knezović, Zuzanu Čičovú, Alexandra Koreňa, Janu Bédiovú a Petra Lahitu.
Z kandidátky strany Vlasť odstúpili traja uchádzači - Jozef Škultéty, Natália Balanová a Roman Hudok. Z tejto strany zároveň jedného kandidáta odvolali, ide o Ivana Hriczka.
Z kandidátky koalície Progresívne Slovensko (PS)-Spolu odstúpil okrem Erika Radačovského aj Milan Ftorek, ktorý je členom predsedníctva PS. Súčasný nezaradený poslanec NR SR Jakub Nedoba pred časom odstúpil z kandidátky Demokratickej strany.
Strana Kotlebovci - ĽSNS odvolala zo svojej kandidátky Mareka Beláka a SNS Jána Krišandu, ktorý musel odísť pre údajnú komunikáciu s obžalovaným Marianom Kočnerom.
Kandidáti sa môžu vzdať kandidatúry alebo môžu byť odvolaní najneskôr 48 hodín pred začatím sa volieb. Odstupovať teda môžu do 27. februára do 7.00 h.
Okrem jednotlivých kandidátov môže strana do 27. februára vziať späť aj celú svoju kandidátnu listinu. Vo voľbách kandiduje 25 politických subjektov, z toho 24 strán a hnutí a jedna koalícia.
Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára, stáť budú viac ako 12,6 milióna eur. V ére samostatného Slovenska pôjde o ôsme parlamentné voľby v poradí. Na Slovensku sú viac ako štyri milióny oprávnených voličov.
Štatistici majú bezpečnostný projekt
Spracovanie výsledkov parlamentných volieb rieši Štatistický úrad (ŠÚ) SR osobitným bezpečnostným projektom.
Úrad tak reagoval na otázku agentúry SITA, ako sa pripravuje na prípadný útok hackerov, ktorý by mohol ovplyvniť spracovanie výsledkov volieb. Podrobnosti kvôli bezpečnosti neuviedol.
Voľby do NR SR sa budú konať v sobotu 29. februára, od 07:00 do 22:00. Priebežné výsledky sa budú na stránke www.volbysr.sk aktualizovať približne v desaťminútových intervaloch.
Dáta začnú nabiehať po uzavretí volebných miestností v sobotu 29. februára 2020 počas volebnej noci podľa tohto, ako budú vytvorené a spracované zápisnice z jednotlivých 5 998 okrskov v sumarizačných útvaroch.
„To ako rýchlo sa budú dáta napĺňať na našej webovej stránke je určené časom, za ktorý jednotlivé volebné komisie spracujú pomerne rozsiahlu zápisnicu okrskovej volebnej komisie a súčasne zabezpečia jej overenie v odbornom sumarizačnom útvare. ŠÚ SR tento čas nevie ovplyvniť,“ konštatovalo oddelenie komunikácie úradu.
Štatistický úrad tvrdí, že v príprave urobil maximum, aby sa celý proces uskutočnil pomerne rýchlo. Ponúkol obciam elektronické spracovanie a vzory zápisníc cez elektronický systém, čo by malo predchádzať určitým chybám. Súčasne elektronické spracovanie podľa úradu výrazne uľahčí prácu volebným komisiám na úrovni okrskov.
Aktualizované v desaťminútových intervaloch
Zákon o podmienkach výkonu volebného práva neurčuje ŠÚ SR povinnosť zverejňovať priebežné výsledky parlamentných volieb, ten napriek tomu pripravil tabuľky a vizualizácie aj z priebehu sumarizácie výsledkov hlasovania.
Budú dostupné na internetovej stránke www.volbysr.sk. Aktualizovať sa budú približne v desaťminútových intervaloch.
Definitívne výsledky volieb sa zverejnia na internetovej stránke www.volbysr.sk po zasadnutí a tlačovej konferencii Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Termín určí štátna komisia. Oficiálne výsledky parlamentných volieb sú zvyčajne vyhlásené v nedeľu okolo obeda alebo popoludní, teda 1. marca 2020.
„Spracovanie výsledkov volieb je riešené osobitným bezpečnostným projektom. O podrobnostiach bezpečnostných a režimových opatrení však nemožno informovať podrobnejšie z dôvodu zachovania bezpečnosti a ochrany dát,“ uviedlo oddelenie komunikácie štatistického úradu na otázku agentúry SITA, ako sa pripravuje na prípadný útok hackerov.
Prídu pozorovať aj zástupcovia z OBSE či Etiópie
Záujem o pozorovanie februárových parlamentných volieb prejavili zástupcovia volebnej hodnotiacej misie Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), zástupcovia delegácie Národnej volebnej komisie Etiópie (NEBE) a Európske fórum študentov AEGEE Slovakia.
Agentúru SITA o tom informovala vedúca Úradu štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Michaela Ružičková.
Zároveň ozrejmila, že pozorovatelia vyslaní medzinárodnými organizáciami pre pozorovanie volieb do Národnej rady SR, nemajú povinnosť registrovať sa u Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.
Komisia však má vedomosť o záujme týchto misií participovať na blížiacich sa voľbách do Národnej rady SR.
To, kto smie vykonávať pozorovaciu misiu, neustanovuje ani zákon o podmienkach výkonu volebného práva a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

- Najnovšie správy o parlamentných voľbách 2020
- Posledné preferencie politických strán
- Všetky informácie o voľbách do NR SR 2020
- Výsledky parlamentných volieb z roku 2016