BRATISLAVA. Opozičné hnutie Sme rodina je ochotné podporiť otvorenie utorkovej mimoriadnej schôdze parlamentu, ak sa predseda Smeru Robert Fico ospravedlní ľuďom a ak premiér Peter Pellegrini (Smer) vyčlení osem miliónov eur na liečbu ťažko chorých detí.
Podľa predsedu Sme rodina Borisa Kollára chýbajú Ficovi na otvorenie schôdze tri hlasy.
Dve podmienky
Ak budú splnené podmienky hnutia, otvorenie schôdze podporí podľa Kollára celý poslanecký klub Sme rodina.
Poslanci by zároveň zahlasovali za navrhované sociálne opatrenia. Od Fica žiada hnutie ospravedlnenie ako dôkaz toho, že zavedenie 13. dôchodkov nemyslí ako populistický krok.
Kollár na pondelkovej tlačovej konferencii zároveň uviedol, že ak podmienky splnené nebudú, Sme rodina v prípade svojej účasti vo vládnej koalícii vyčlení potrebné financie na záchranu detí.
Jeho hnutie chce tiež vo vláde zaviesť tzv. úrad boja proti kriminalite politicky exponovaných osôb.
Sme rodina už minulý týždeň avizovalo, že otvorenie schôdze nepodporí, poslanci hnutia by však zahlasovali za 13. dôchodok. Dôvodom podľa Kollára je aj to, že ho majú vo svojom volebnom programe a počas volebného obdobia návrh predložili dvakrát.
Ministerstvo odmieta zneužívanie chorých detí
Ministerstvo zdravotníctva odmieta zneužívanie chorých detí na politickú kampaň.

"To, že si práve životy malých detičiek vybral niekto za účelom vytĺkania politického kapitálu dvanásť dní pred voľbami, považujeme za neľudské a cynické hranie sa s ľudskými emóciami. Predseda vlády SR poverený riadením ministerstva zdravotníctva Peter Pellegrini urobí všetko pre to, aby deti liečbu dostali," reagovala na Kollára hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
V prípade potreby aplikovať liek v Spojených štátoch amerických vyhradí premiér podľa Eliášovej vládny letecký špeciál na dopravu dieťaťa. V súvislosti s liečbou ďalších detí Eliášová uviedla, že akonáhle bude liek schválený Európskou liekovou agentúrou, štát urobí všetko pre to, aby bol čo najskôr zaradený do kategorizačného zoznamu, teda zoznamu liekov hradených z verejného zdravotného poistenia, a tak bol deťom k dispozícii.
O prídavkoch, dôchodku aj diaľničných známkach
Na mimoriadnej schôdzi majú poslanci rokovať o vládnych návrhoch zákonov, ktorými sa má zvýšiť prídavok na dieťa, zaviesť 13. dôchodok a zrušiť zákon o diaľničnej známke.
O všetkých troch bodoch by mal parlament rokovať v skrátenom legislatívnom konaní.
Do programu schôdze sa zaradil aj návrh na vyslovenie nesúhlasu s Istanbulským dohovorom.
Schôdzu iniciovali poslanecké kluby Smeru a SNS.
Zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu, ako aj samotné predložené opatrenia kritizujú viacerí opoziční poslanci. Poslanci za OĽaNO a SaS neplánujú program schôdze podporiť, ak sa však otvorí, chcú sa zapojiť do diskusie.
Naopak, ĽSNS zvolanie schôdze podporuje, a to pre rokovanie o Istanbulskom dohovore.
Poslanci vládneho Mosta-Híd so zvolaním schôdze nesúhlasia a neplánujú sa na nej ani zúčastniť.

- Najnovšie správy o parlamentných voľbách 2020
- Posledné preferencie politických strán
- Všetky informácie o voľbách do NR SR 2020
- Výsledky parlamentných volieb z roku 2016