BRATISLAVA. Členovia Občianskej konzervatívnej strany (OKS) Juraj Petrovič a Radovan Kazda v pondelok podali na ministerstvo vnútra podnet na preverenie možného porušenia zákona o volebnej kampani politickými stranami Smer a Slovenská národná strana (SNS).
Agentúru SITA o tom informovala OKS.
Náklady na opatrenia
Vláda na svojom zasadnutí 12. februára schválila návrh na zvýšenie prídavkov na deti na dvojnásobok, zavedenie vyplácania trinásteho dôchodku a zrušenie diaľničných známok.

O všetkých troch návrhoch bude Národná rada Slovenskej republiky rokovať v skrátenom legislatívnom konaní v utorok 18. februára.
Náklady týchto opatrení nie sú presne vyčíslené. Podľa OKS však môžu dosiahnuť 300 až 400 miliónov eur už v tomto kalendárnom roku a v nasledujúcich rokoch budú náklady ešte vyššie.
„K porušeniu zákona o volebnej kampani môže podľa nášho názoru prísť v súvislosti so schvaľovaním vládnych návrhov zákonov o takzvanom trinástom dôchodku, o zvýšení prídavkov na deti a o zrušení diaľničných známok. Máme podozrenie, že v súvislosti s touto aktivitou môže prísť k porušeniu zákona o volebnej kampani, ktorý hovorí o limite výdavkov na volebnú kampaň, povinnosti uhrádzať náklady na kampaň z transparentného účtu a označovať v kampani jej objednávateľa a dodávateľa,” vysvetlil Petrovič.
Aktivita v rámci kampane
Kazda doplnil, že predmetné návrhy zákonov neboli súčasťou programového vyhlásenia vlády, vláda ich dlhodobo nepripravovala, neprešli riadnym medzirezortným pripomienkovým konaním, majú byť schválené tesne pred voľbami v skrátenom legislatívnom konaní, majú výrazný nepriaznivý vplyv na verejné financie a sú prezentované ako súčasť volebnej kampane Smeru a SNS.
„Vzhľadom na uvedené máme podozrenie, že schvaľovanie týchto troch návrhov zákonov nemožno považovať za bežný legislatívny proces, ale za aktivitu v rámci volebnej kampane Smeru a SNS. Ide evidentne o činnosť, za ktorú sa bude platiť úhrada vo forme zvýšených výdavkov verejných rozpočtov,” upozornil Kazda.
Petrovič a Kazda zároveň namietajú, že spomínané strany mohli porušiť aj ďalšie ustanovenia zákona o volebnej kampani, a to tým, že úhrada nákladov na túto formu ich volebnej kampane nebude uhradená z ich transparentných účtov, ako to predpokladá zákon, ale pôjde o prostriedky, ktoré sú vedené na účtoch štátu, Sociálnej poisťovne a Národnej diaľničnej spoločnosti.
Tým podľa ich názoru môže prísť k porušeniu zákonom stanovenej povinnosti. Za toto porušenie zákona hrozí strane pokuta od 10 do 100-tisíc eur.
„Žiadame ministerstvo vnútra, aby prešetrilo podozrenie, že politické strany Smer a SNS vyššie spomínanou aktivitou porušili namietané ustanovenia zákona o volebnej kampani. V prípade, že zistí, že sa tieto strany dopustili správneho deliktu, udelilo im pokutu v súlade so zákonom,” uzatvoril Petrovič.

- Najnovšie správy o parlamentných voľbách 2020
- Posledné preferencie politických strán
- Všetky informácie o voľbách do NR SR 2020
- Výsledky parlamentných volieb z roku 2016