BRATISLAVA. Počasie na Slovensku v minulom týždni, teda od 10. do 16. februára, v niektorých obdobiach viac pripomínalo začiatok apríla ako február. V klimatologickom zhodnotení siedmeho týždňa roka 2020 to uviedol Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
Vo výraznom západnom prúdení vzduchu sa na Slovensko dostával predovšetkým v prvej polovici minulého týždňa chladnejší a vlhký vzduch.
"Veľmi pozoruhodný bol výskyt búrok v troch dňoch po sebe. V pondelok zaznamenali búrku v Banskej Bystrici. V utorok a v noci na stredu bolo búrok najviac a zaznamenali ich v Kuchyni na letisku, v Bratislave na Kolibe a na letisku a opäť aj v Banskej Bystrici," spresnil SHMÚ.

V stredu sa vyskytla búrka aj na krajnom východe Slovenska, v Orechovej. Opäť fúkal niekoľko dní po sebe silný vietor. Na Lomnickom štíte dosiahla jeho rýchlosť v nárazoch 162 kilometrov za hodinu (km/h), na Chopku to bolo 158 km/h a v kotlinách boli zaznamenané najvyššie hodnoty v Gánovciach 119 km/h a v Liesku 104 km/h.
Medzičasom sa menili snehové podmienky. Snehová pokrývka pribudla predovšetkým v stredných a vysokých horských polohách. Tento týždeň v pondelok dosiahla výška celkovej snehovej pokrývky na meteorologických staniciach SHMÚ - Lomnický štít 181 cm, Chopok 152 cm, Štrbské Pleso 78 cm, Oravská Lesná a Telgárt 22 cm, Lom nad Rimavicou 16 cm, Podolínec šesť a Poprad jeden centimeter.
Na väčšine ostatných meteorologických staníc bola už len nesúvislá snehová pokrývka, alebo boli bez snehovej pokrývky.
Momentálne na takmer celom Slovensku SHMÚ nepozoruje sucho. Len lokálne je v obidvoch vrstvách znížené množstvo pôdnej vlahy, prípadne sa vyskytuje len začínajúce sucho.
Relatívne nasýtenie je v povrchovej vrstve na Spiši v intervale 50 až 60 percent, v Košickej kotline a na Above najmenej 60 až 70 percent. Deficit pôdnej vlahy je ojedinele na Podunajskej nížine a v Slovenskom Rudohorí v intervale -5 až -20 milimetrov.