BRATISLAVA. Vláda Slovenskej republiky navrhuje národnej rade zmeniť uznesenie k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (Istanbulský dohovor) a nesúhlas s dokumentom nahradiť súhlasom.
Vyplýva to z uznesenia, ktoré vláda prijala v utorok per rollam. Znamená to, že členovia vlády Smeru, SNS a Mostu-Híd sa spoločne ani nestretli, ale hlasovali písomne prostredníctvom obežníku, pod ktorý priložili svoj podpis.
"Vláda názor na Istanbulský dohovor nemení a naďalej s ním nesúhlasí. Po dohode s NR SR a v zmysle návrhu prezidentky SR išlo len o formálne upravenie uznesenia, aby nevznikli pochybnosti pri hlasovaní," uviedol tlačový odbor úradu vlády.

Istanbulský dohovor je jedným z bodov programu utorkovej mimoriadnej schôdze.
SNS aj Smer dlhodobo odmietajú jeho prijatie, predseda SNS Andrej Danko si stanovil jeho odmietnutie ako podmienku na otvorenie mimoriadnej schôdze.
Vláda na rokovaní minulý týždeň ešte schválila odporúčanie pre parlament tento Dohovor neschváliť. Kedže však ide o medzinárodnú zmluvu, takýto postup by bol v rozpore s Ústavou.
Háčik je práve vo formulácii, o ktorej mali poslanci hlasovať.
V prípade medzinárodnej zmluvy môžu hlasovať iba o "súhlase" s ňou, ktorý môžu buď prijať alebo odmietnuť.
"Z viazanosti štátnych orgánov ústavou a zákonmi vyplýva, že vláda môže parlamentu predložiť medzinárodnú zmluvu len s tým, že ju žiada o vyslovenie súhlasu. Ústava ani zákony neumožňujú žiadať o vyslovenie nesúhlasu s ňou. To, čo teraz urobila vláda a čo sa (možno) chystá urobiť parlament, nemá oporu v ústave ani v zákone, a teda ide o protiprávne konanie, ktoré nemôže vyvolať relevantné právne účinky," napísal na blogu Denníka N právnik Marián Giba z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave
V prípade Istanbulského dohovoru však návrh žiadal parlament o vyslovenie nesúhlasu s ním, čo podľa neho nemohol urobiť. "Návrh vlády tak, ako bol formulovaný, teda nedáva parlamentu žiadnu možnosť vysloviť s ratifikáciou súhlas, iba nesúhlas. Navyše, má formu postupu, ktorý ústava nepozná," uviedol.
Vláda preto zmenou uznesenia iba opravuje právnu formuláciu, hoci to môže navodzovať, že navrhuje s Dohovorom súhlasiť.
Chybu v pôvodnom uznesení, ktoré vláda predložila parlamentu pripustil aj minister dopravy Árpád Érsek. "Bola tam právna chyba, ktorú sme hlasovaním per rollam opravili," povedal na brífingu pred začatím mimoriadnej schôdze.
Strana Most-Híd sa na mimoriadnej schôdzi nezúčastní, preto ak ju bude chcieť Smer a SNS otvoriť, musia sa spoľahnúť na hlasy ĽSNS alebo niektorých nezávislých poslancov.

- Najnovšie správy o parlamentných voľbách 2020
- Posledné preferencie politických strán
- Všetky informácie o voľbách do NR SR 2020
- Výsledky parlamentných volieb z roku 2016

Beata
Balogová
