BRATISLAVA. Pokiaľ Slovensko nemá skutočnú nezávislosť, nemôže bojovať s korupciou na vysokých miestach.
Na diskusii, ktorú v utorok 18. februára zorganizovala Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave v spolupráci s portálom Euractiv.sk, to uviedla hlavná európska prokurátorka Laura Codruţu Kövesi.
Podporný list od Kuciakových rodičov
Slovensku odporučila aj transparentný výber generálneho prokurátora, ktorý bude mať dostatočnú kvalifikáciu.
Kövesi je od októbra minulého roka hlavnou európskou prokurátorkou a bude tak stáť na čele nového európskeho orgánu - Európskej prokuratúry (EPPO).
Za jeden z kľúčových momentov svojej kandidatúry do funkcie označila podporný list, ktorý dostala od rodičov zavraždeného Jána Kuciaka.
„Pokiaľ nemáte ozajstnú nezávislosť, nemôžete bojovať s korupciou na vysokých miestach,“ povedala Kövesi.
Utajení agenti, odpočúvanie
Vysvetlila, že len ťažko je možné vyšetrovať ministra, pod ktorého pôsobnosť vyšetrovatelia spadajú. Dôležitá je podľa nej aj legislatíva, ktorá vyšetrovanie ako také umožňuje a tiež ľudské a finančné zdroje.
„Musíte mať možnosť používať utajených agentov, odpočúvanie a iné nástroje, ktoré sú pre výkon tejto funkcie nevyhnutné,“ povedala. Najdôležitejšia je však podľa nej najmä vôľa skutky objasňovať.
Hlavná európska prokurátorka na diskusii prezradila, o čom sa na stretnutí v utorok 18. februára rozprávala s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Jednou z tém mala byť zmena voľby generálneho prokurátora.
Nechala vyšetrovať aj ministra spravodlivosti
Podľa Kövesi neexistuje ideálny model, podstatné je mať otvorené a transparentné výberové konanie na túto pozíciu. A vybraná osoba musí mať dostatočnú kvalifikáciu.
Keď bola Kövesi svojho času navrhnutá ministrom spravodlivosti na pozíciu generálnej prokurátorky v Rumunsku a následne schválená prezidentom, veľa politikov a občanov si vtedy myslelo, že bude pre nich vykonávať špinavú prácu.
„Je vecou každého generálneho prokurátora, či dokáže, že to je, alebo nie je pravda. Ja som nechala vyšetrovať aj ministra spravodlivosti a prezidentovho brata, ktorý napríklad skončil na štyri roky vo väzení,“ dodala.
Bráni finančné záujmy EÚ
Minulý rok 16. októbra Európsky parlament rozhodol o vymenovaní Kövesi na post hlavnej európskej prokurátorky. Bude tak stáť na čele nového európskeho orgánu - Európskej prokuratúry (EPPO), ktorá by mala svoju činnosť začať koncom roka 2020.
Jej úlohou bude vyšetrovať trestné činy poškodzujúce finančné záujmy Európskej únie, ako sú napríklad cezhraničné podvody s DPH, pranie špinavých peňazí a korupcia.
„Ako jeden z kľúčových momentov si pamätám list podpísaný rodinou Jána Kuciaka podporujúci moju kandidatúru. Bol to jeden z rozhodujúcich momentov mojej kandidatúry,“ povedala Kövesi s tým, že návštevu Slovenska preto v istom zmysle považuje za zadosťučinenie.
Prokuratúry potrebujú nezávislosť
Európska prokuratúra sa bude skladať z 22 prokurátorov, každý členský štát v nej bude mať jedného zástupcu. Jej dôležitou súčasťou budú aj takzvaní delegovaní prokurátori, ktorí budú pôsobiť v súdnych systémoch členských krajín.
Úspech inštitúcie bude podľa Kövesi závisieť najmä od nich, preto by bolo podľa nej dobré obsadiť tieto posty ambicióznymi, nezávislými a aktívnymi ľuďmi.
„Bude pre mňa náročné vybrať takýchto prokurátorov, pretože ich nemôžem poznať všetkých, keďže budú pochádzať z 22 členských krajín. Náročné to bude najmä v krajinách, kde prokurátori nevedú vyšetrovanie, len na neho dohliadajú,“ vysvetlila.
Na činnosť delegovaných prokurátorov budú dohliadať tri špeciálne komory. „V komorách budeme mať troch prokurátorov z troch rozdielnych krajín, ktorí budú dohliadať na vyšetrovanie delegovaných prokurátorov,“ upresnila Kövesi.
Predtým, ako sa Kövesi stala hlavnou európskou prokurátorkou, šéfovala Národnému protikorupčnému úradu (DNA) v Rumunsku, ktoré sa špecializuje na vyšetrovanie prípadov korupcie na najvyšších miestach.
Úrad DNA sa počas jej pôsobenia preslávil po celom svete vyšetrovaním viacerých rumunských starostov, poslancov, ministrov či bývalého rumunského premiéra Victora Pontu.
Britský denník The Guardian v roku 2015 Kövesi označil za prokurátorku, ktorá vlastní „skalpy“ politikov a vedie vojnu proti korupciu inak, ako je vo svete bežné.