BRATISLAVA. Slovenská pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) vyzýva Slovákov, aby podpísali petíciu proti úniku plastov do oceánov.
Výzvu zverejnila prostredníctvom statusu na sociálnej sieti. Cieľom petície je podnietiť vznik dohody členských krajín Organizácie spojených národov (OSN) na zákaze úniku plastov do morí a oceánov do roku 2030. Celosvetovú petíciu doteraz podpísalo vyše 1,6 milióna ľudí.
Plastový odpad sa rýchlo množí
Podľa odhadov Európskej komisie v súčasnosti pláva v oceánoch viac ako 150 miliónov ton plastového odpadu. Každý rok k nim pribudne 4,8 až 12,7 miliónov ton nových plastov. Mikročastice plastov sa následne uvoľňujú do vody, ovzdušia aj pôdy.
Vedecké štúdie odhadujú, že každý týždeň skonzumuje človek v priemer päť gramov mikroplastov, čo predstavuje váhu kreditnej karty. Každé tri týždne dosiahne množstvo skonzumovaných mikroplastov hmotnosť hrebeňa.
Zdravotné dopady konzumácie mikroplastov zatiaľ nie sú plne klinicky preukázané a sú predmetom ďalšieho vedeckého výskumu.
Dopady na zdravie, prírodu aj ekonomiku
Aj bez relevantných klinických štúdií je však zrejmé, že chemikálie, ktoré sa z plastov postupne uvoľňujú a prítomnosť mikroplastov v tele majú negatívne dopady na ľudské zdravie.

Európska komisia odhaduje, že každý milión ton plastov v oceáne zároveň produkuje toľko emisií oxidu uhličitého (CO2) ako milión áut.
Plastový odpad podľa komisie spôsobuje ročne škody v cestovnom ruchu a rybolove na úrovni 259 až 695 miliónov eur ročne.
WWF je medzinárodná mimovládna organizácia založená v roku 1961. Jej hlavným cieľom je ochrana, výskum a obnova životného prostredia.
V súčasnosti je najväčšou nezávislou ochranárskou organizáciou na svete, pôsobí vo viac ako 100 krajinách a má vyše 5 miliónov podporovateľov v celom svete. WWF pôsobí na Slovensku od marca 2014.