SME
Štvrtok, 25. február, 2021 | Meniny má Frederik(a)KrížovkyKrížovky

Voľby vyhral Matovič pred Smerom a Sme rodina (minúta po minúte)

OľaNO chce vytvoriť najlepšiu vládu, tvrdí Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sledujte s nami naživo priebeh a výsledky parlamentných volieb 2020 (minúta po minúte):

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Skryť Vypnúť reklamu

6:00 Minútu po minúte sme ukončili, aktuálne spravodajstvo môže sledovať tu:

Aktuálne výsledky: Minúta po minúte >>

5:52 Matovič brutálne porazil Smer aj opozíciu, vypočujte si náš mimoriadny volebný podcast.

5:27 Centrála OĽaNO sa už vypratáva a odchádzajú aj poslední ľudia. Odkladajú stoly, riady aj pódium. Matovič sa vyhlásil za víťaza volieb 2020.

4:30 Matovič chce spolupracovať aj so Sme rodina, hoci predbežné neoficiálne výsledky dávajú šancu na vytvorenie vlády aj bez hnutia Borisa Kollára.

Matovič chce totiž v parlamente ústavnú väčšinu, teda aspoň 90 hlasov. Tá je podľa jeho slov potrebná na nevyhnutné zmeny, napríklad aj v justícii. Matovič tiež oznámil, že Kollára na spoluprácu osloví.

Z rokovaní vylúčil Smer. S mafiou sa podľa jeho slov nevyjednáva. Reagoval tak na Pellegriniho vyjadrenie, ktorý nevylúčil, že by bol ochotný hovoriť s OĽaNO o prípadnej spolupráci.

Skryť Vypnúť reklamu

4:14 Hovorkyňa PS Sylvia Hudačková hovorí, že koalícia nemá prepočítané, či sa ešte môže dostať do parlamentu. Aj pre predstaviteľov strany tak budú konečné výsledky prekvapením.

4:10 Kiska povedal, že Matovičovi už zablahoželal. Koalícii PS-Spolu "nesmierne drží palce", aby prešli do parlamentu. Výsledok vyše päť percent považuje Kiska za "úžasné číslo", lebo sú nová strana. Tieto voľby podľa Kisku ukázali, že sa po 12 rokoch končí vláda zla.

4:08 Predstavitelia PS-Spolu sa rozchádzajú domov, žiadne spoločné čakanie na výsledky tak napokon nebude. Sklamaní kandidáti sa zatiaľ nechcú vyjadrovať, výsledky okomentujú až ráno.

4:01 Volebný štáb PS-Spolu sa rozpúšťa. Kvôli končiacemu nájmu už prestala hrať hudba a hostia sa postupne rozchádzajú. Zatiaľ nie je jasné, kde lídri strany počkajú na definitívne výsledky.

Skryť Vypnúť reklamu

3:59 Hnutie Sme rodina je v prvej trojke strán, ktoré by sa mali dostať do parlamentu. O jednu priečku preskočilo ĽSNS. Najviac hlasov sa zatiaľ podarilo získať hnutiu OĽaNO a Smeru.

Spracovaných je zatiaľ 85,36 percenta zápisníc.

3:54 Dvojkoalícia zrejme zavrie svoj štáb ešte predtým, než bude vedieť, či sa dostane do parlamentu alebo nie.

"Ďakujem za potlesk aj v takomto stresovom čase," prihovára sa Truban zvyšku prítomných v Starej tržnici.

"Žiaľ nám už aj vyprcháva nájom o štvrtej, takže to tu budeme musieť zavrieť," dodal ďalej Truban s tým, že čakanie na definitívne výsledky môže trvať ešte aj hodinu či dve. Pripojil sa aj Beblavý s tým, že očakával skoršie rozuzlenie predvolebného boja.

"Treba si počkať na to, kým sa to celé sčíta a podľa toho sa zariadime," povedal Beblavý.

Skryť Vypnúť reklamu

"Každopádne ešte nekončíme," ukončil Truban príhovor k podporovateľom, ktorí sa postupne rozchádzajú.

3:49 Sulík nechce zatiaľ predpovedať, kto s kým bude rokovať a ako dopadnú voľby. Nechce veľmi komentovať ani to, o ktoré ministerstvá bude mať SaS záujem. "Karty rozdáva niekto iný, my sa prispôsobujeme a berieme to na vedomie," hovorí Sulík.

3:47 Napätá nálada v centrále PS-Spolu sa stupňuje. Všetko totiž nasvedčuje tomu, že dvojkoalícia sa ani nedostane do parlamentu. Čaká sa na vyhlásenie Trubana a Beblavého. Malo by nasledovať v najbližších minútach.

3:41 Sulík prišiel za novinármi, poskytol stručné odpovede. Výsledok volieb hodnotí prekvapivo, očakáva, že SaS bude mať aspoň cez šesť percent.

"Jediné, čo sa potvrdzuje, je víťazstvo Matoviča," vraví Sulík s tým, že výsledky zatiaľ nesedia s exit pollmi. "Keď vyšiel prvý exit poll s vyše ôsmimi percentami, začal som sa tešiť, no volič rozhodol," hovorí.

Skryť Vypnúť reklamu

S Matovičom sa Sulík stále nerozprával, vraj má stále pokazený mobil.

3:36 "Máme toho už všetci dosť," povedal v úvode prejavu Hlina. Vývoj na grafoch označil za pomerne dobre čitateľný a preto sa rozhodol prihovoriť skôr, než sa spočítajú všetky hlasy.

"Chcem všetkým poďakovať, bola to jazda," povedal s tým, že si neoddýchli ani počas volebnej noci. "Urobili sme, čo sme mohli, asi sme mali urobiť ešte viac. Asi sme urobili chyby, asi som aj ja urobil chyby," priznal Hlina. "Všetky hriechy sveta kľudne na mňa."

Hlina verí, že ak sme teraz svedkami vrcholu, ktorý dosahujú neštandardné stany, tak čoskoro uvidíme pád antisystému a extrému. "Treba byť prichystaní, keď to pôjde z kopca."

Skryť Vypnúť reklamu

Ak strana definitívne neuspeje, Hlina to považuje za signál, že má odísť z čela strany. Hlina ešte plánuje vystúpiť v diskusiách, na ktorých bol dohodnutý, no v pondelok ponúkne pozíciu predsedu a poverí Pavla Zajaca vedením.

[a]Fico prehral voľby. Už nemôže všetko ]]

3:33 Ľudia si vybrali Igora Matoviča, lebo verili, že práve on porazí Fica.

Píše šéfredaktorka SME Beata Balogová.

3:30 Hlina priznáva, že zrejme utrpeli volebnú prehru a ak sa výsledok nezlepší, oznamuje odchod z čela strany.

3:29 Z Liberálneho domu odišla aj väčšina novinárov. Počiatočná dobrá nálada po exit polloch vyprchala, potlesk a jasot vystriedalo ticho. Novinári čakajú, či sa ešte zjaví Sulík.

3:18 Štáb Sme rodina sa značne vyprázdnil. Milan Krajniak ešte komunikuje s novinármi, no pôsobí už dosť unavene.

3:17 Kandidátom s najvyšším počtom preferenčných hlasov je po spočítaní 74 percent okrskov Igor Matovič, za ním nasledujú Peter Pellegrini a Robert Fico.

Skryť Vypnúť reklamu

3:06 V SaS začínajú spratávať priestory, odnášajú aj veľkú fľašu šampanského. Neotvorenú.

3:02 Kandidáti Dobrá voľba sú sklamaní z predbežných výsledkov, podľa ktorých neprekročili päťpercentnú hranicu zvoliteľnosti. Líder Drucker však avizuje, že strana bude pokračovať

2:57 Predseda Mosta-Híd Béla Bugár odstúpi zo svojej funkcie. Povedal to po sčítaní vyše 60 percent hlasov. Podľa svojich slov bude naďalej pomáhať strane, nechcel však povedať, kto by mal byť jeho nástupcom.

"Je to vec vnútorných štruktúr," dodal s tým, že sa o tom bude hovoriť na sneme strany.

2:55 Ak sa Matovič zachová ako silový politik, teda to, čím doteraz opovrhoval, má všetko v rukách. Píše komentátor SME Peter Tkačenko.

2:51 V centrále OĽaNO hrá ľudová hudba zo Zvolena. Ešte stále je tu niekoľko stoviek ľudí. Novinári ešte očakávajú jednu tlačovku Matoviča.

Skryť Vypnúť reklamu

2:38 Hnutie Sme rodina popiera, že by niekto z jeho členov ešte dnes v noci cestoval do štábu hnutia OĽaNO.

2:36 Pellegrini gratuluje Matovičovi k víťazstvu. Nevylúčil, že by s Matovičom bol ochotný hovoriť o prípadnej spolupráci.

Pellegrini zároveň verí, že Smer by mohol mať lepší výsledok, ako mu predpovedali odhady. V tých sa strana pohybovala okolo 15 percent.

Šéf Smeru Fico znovu neprišiel. Je to podľa Pellegriniho logické, pretože Fico nebol volebným lídrom.

2:30 Nálada v centrále OĽaNO pomaly upadá, kým sa čaká na zrátanie hlasov. Niektorí ľudia už zo športovej haly odišli.

2:25 Zahraničné médiá po zverejnení exit pollov zdôrazňujú, že Slovensko čaká po víťazstve „protikorupčného hnutia" OĽaNO zmena.

BBC napríklad spomína vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá vyvolala na Slovensku hnev.

Skryť Vypnúť reklamu

2:20 Lídrovi OĽaNO už telefonovala prezidentka Čaputová. "Dohodli sme sa že sa v pondelok alebo v utorok stretneme," hovorí Matovič.

Treba však podľa neho počkať na výsledky volieb, čaká na ne aj prezidentka.

2:16 Atmosféra vo volebnom štábe PS-Spolu je naďalej zdržanlivá, keďže dvojkoalícia potrebuje na vstup do parlamentu sedem percent.

Podporovatelia sa v Starej tržnici družne rozprávajú, no zbystria pri každom novom posune v sčítavaní hlasov. Vzhľadom na pôvodne priaznivé exit polly rátajú s tým, že ich volebný výsledok ešte porastie.

2:15 Po sčítaní viac ako polovice okrskov by víťazom malo byť hnutie OĽaNO so ziskom 24,24 percenta. Za ním nasleduje Smer s 19,57 percenta a ĽSNS s 8,58 percenta.

2:07 V centrále sa ozýva potlesk, SaS dosiahla päť percent. Napriek tomu sa Liberálny dom vyprázdňuje.

Skryť Vypnúť reklamu

2:06 Jeden zo zakladateľov PS Ivan Štefunko stále dúfa v dvojciferný výsledok. Hovorí, že priestor na takéto číslo stále vidí, keďže väčšie mestá, kde je viac liberálnych voličov, ešte len pribúdajú k sčítaným hlasom.

Pripúšťa zároveň, že Matovič zvládol predvolebnú kampaň lepšie.

2:03 V centrále Smeru ostala už len asi polovica novinárov. Čaká sa na poslednú tlačovku.

1:59 Chvála pánu Bohu a veľký potlesk zazneli v centrále Za ľudí, keď ich strana podľa spočítaných hlasov prekročila päť percentnú hranicu a dosiahla 5,04 percenta.

1:50 Zástupcovia opozičných strán PS-Spolu, Za ľudí, KDH, SaS, ale aj Sme rodina by mali ešte dnes v noci prísť do volebnej centrály OĽaNO, potvrdil to Naď.

Zatiaľ však ešte čakajú, kým bude spočítaný väčší počet hlasov. Obvolávať opozičné strany museli viacerí kandidáti hnutia, pretože Matovič si zablokoval svoj telefón.

Skryť Vypnúť reklamu

1:49 Voliči v južných okresoch Slovenska boli možno nerozhodní a volili hnutie OĽaNO, vyhlásil volebný líder strany Most-Híd Árpád Érsek v reakcii na predbežné výsledky.

1:47 Zatiaľ čo Kotleba v predvolebnej diskusii tvrdo odmietal čo i len sa predstaviť v cudzom jazyku, Hlinovi zjavne nerobí problém viesť v angličtine zrozumiteľný dialóg.

V spoločnosti europoslankyne Miriam Lexman vysvetľoval prečo je pre KDH nezvyčajne vysoká volebná účasť problém.

Viacerí kandidáti sú z priebežných výsledkov čoraz nervóznejší a nie sú si istí, či veľké mestá KDH podržia v parlamente.

1:32 „Som možno jeden z nich,“ hovorí kandidát OĽaNO a bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica o možnosti, že by sa z radov hnutia stal ministrom vnútra práve on.

V hnutí však majú podľa jeho slov na tento post viacero kandidátov – Gábora Grendela, Jaroslava Naďa alebo Romana Mikulca.

Skryť Vypnúť reklamu

„Počkajme si na výsledky volieb, potom koaličných rokovaní,“ dodáva.

1:31 V centrále ĽSNS zavládlo po zverejnení exit pollov prekvapenie.

Ako priznal podpredseda strany Milan Uhrík, kým ešte neboli zverejnené názvy strán, zaraďovali sa inde. "Čísla sú trošku iné, ako sme očakávali," pripustil. Zdôraznil, že treba počkať na oficiálne výsledky.

1:29 Zo zástupcov PS-Spolu sa do Trnavy za Matovičom zatiaľ nechystá nikto, hovorí Truban.

"Telefonovali sme si približne o deviatej, odvtedy sme spolu nehovorili," vraví líder PS s tým, že rokovania podľa neho začnú aj tak až v ďalších dňoch. Stále však pripúšťa aj možnosť vlády bez progresívcov.

"Práve preto by sme to chceli vyvážiť a byť možno tou liberálnejšou zložkou vlády," vraví Truban. Ak by totiž vznikla vláda bez PS-Spolu, a to aj s KDH, šlo by o pomerne konzervatívne zoskupenie.

Skryť Vypnúť reklamu

1:17 Predstavitelia Smeru plánujú zorganizovať v centrále ešte jednu tlačovú koferenciu okolo tretej hodiny ráno, keď bude spočítaná polovica hlasov.

1:12 Víťazom volieb po spočítaní viac ako pätiny okrskov by malo byť hnutie OĽaNO so ziskom 23,41 percenta. Za ním nasleduje Smer s 21,32 percenta a ĽSNS s 9,30 percenta.

Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad.

1:08 Matovičovi sa podarilo zablokovať si telefón. Zatiaľ sa mu teda nikto nedovolá ešte zhruba 40 minút. Nevie teda, či sa mu už pokúšali dovolať lídri ostatných opozičných strán.

00:52 No výsledky reagujú aj karikaturisti z Hej,ty!

00:49 Premiér prišiel na tlačovú konferenciu v sprievode viacerých podpredsedov strany. Šéf Smeru Fico medzi nimi nebol.

Skryť Vypnúť reklamu

Pellegrini to vysvetlil tým, že tlačovku zvolal narýchlo a prišiel na ňu s podpredsedami, ktorých stretol po ceste.

[a]Ak sa potvrdí výsledok Smeru okolo 15 percent, Pellegrini ponúkne funkciu ]]

Ešte pred tým, než poskytol stanovisko, niekto cez okno zvonku zakričal "Pello do basy". Potom tlačovka normálne pokračovala.

Pellegrini zopakoval, že ak sa potvrdia výsledky exit pollov, tak pôjde o sklamanie a je pripravený ponúknuť funkciu.

Či je jeho stranícky šéf Fico ochotný vzdať sa tej svojej, Pellegrini povedať nevedel s tým, že konkrétnejšie vyhlásenie poskytne strana v nedeľu.

Výsledok Smeru podľa Pellegriniho súvisí s historickou záťažou strany a nie s tým, ako strana kampaňovala pred voľbami.

"Boli sme pod enormným tlakom, možno najväčším spomedzi všetkých politických strán. A to sa nevyhováram, to len konštatujem," povedal Pellegrini.

Skryť Vypnúť reklamu

00:40 Po sčítaní takmer 12 percent hlasov sa do vedenia v priebežných neoficiálnych výsledkov dostalo hnutie OĽaNO.

00:38 "Som strašne šťastný, že pán Danko a pán Harabin sa nedostali do parlamentu," to je to víťazstvo vraví herec Ady Hajdu, ktorý prišiel do centrály Za ľudí pogratulovať Kiskovi.

00:34 V každej skupinke na centrále KDH je minimálne jeden človek, ktorý neustále sleduje vývoj spočítaných hlasov. V tvárach vidieť nervozitu, okrem volieb sa debatuje o Threeme ale aj receptoch na varenie.

00:32 Internet začína smútiť za Andrejom Dankom. A naši kolegovia z Fičí robia minútu po minúte na odľahčenie. Tie najlepšie volebné meme nájdete tu.

00:29 Medzi novinárov zavítal Sulík. "To je nejako málo," komentoval momentálne tempo sčítavania hlasov. Sčítaných je zatiaľ zhruba sedem percent.

00:26 "Nie je to len prieskum, je to blízko k realite," hovorí Mika o exit polloch. "Dá sa z toho indikovať aké sú vzájomné proporcie," vraví. Hoci sú rozdielne, dávajú SaS podľa neho veľký potenciál.

Trend poklesu pri Smere bol podľa Miku jasný, rovnako ako pri nástupe Matoviča.

"Bol som nestranný divák, SaS mala vynikajúce spoty," hodnotí Mika úspech strany.

00:22 Do parlamentu by sa zatiaľ dostali strany Smer, OĽaNO a ĽSNS. Vyplýva to z priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad. Celkovo je potrebné spracovať 5998 okrskových zápisníc, spracovaných však bolo len 4,78 percenta z nich

Strane Smer sa podarilo získať 23,43 percenta hlasov, OĽaNO má 21,88 percenta a ĽSNS 10,05 percenta.

Ďalšie strany, ktoré majú nad päť percent hlasov, sú Sme rodina s 9,69 percenta hlasov a KDH s 5,56 percenta.

00:21 SNS sa k výsledkom podrobnejšie vyjadrí v nedeľu. „ Na sneme sa bude rozhodovať o ďalšom smerovaní strany. V prípade neúspechu sa budú vyvodzovať dôsledky,“ komentovala štvorka kandidátky Anton Hrnko scenár, v ktorom by oficiálne volebné výsledky potvrdili vypadnutie z parlamentu.

00:16 Matovič zavolal na pódium manželku Paulínu. "Čo sa stane, nech sa stane, ale pýtala som sa manžela, že jeden víkend do mesiaca musí byť náš," hovorí Matovičova manželka.

00:12 Matoviča a prišiel podporiť aj Milan Kňažko. Na pódiu vystupuje spolu s Matovičom, Annou Remiášovou a Jánom Budajom.

"Som nadšená, keď vás vidím a vidím vám úsmev na tvári," prihovorila sa ľuďom so slzami v očiach Remiášová.

"Je úžasné keď znovu vidím vo vašich očiach vieru nádej, že sa situácia zmení a bude lepšie. Nezabudnime si pripomenúť, že keď tu boli vzopätia v 89. a 98. roku, prišli potom sklamania. Bol by som rád, keby teraz tie sklamania neprišli," vyhlásil Kňažko.

Opozičné strany vyzval, aby ľudí nesklamali. "Vy sa musíte dohodnúť, iná cesta neexistuje," vyhlásil Kňažko. "Držím vám palce, pán premiér."

00:04 "Môže si žiť svoj opilecký sen," reagoval Matovič na predošlé vyhlásenia šéfa Smeru Fica o tom, že aj keď bude Smer po voľbách v opozícii, do dvoch rokov sa vráti.

Matovič zároveň hovorí, že treba ukázať dobrú vôľu voličom Mariana Kotlebu. Reagoval tak na otázku, či by sa na Úrade vlády stretával aj s predsedom strany ĽSNS.

Lídrov opozičných strán by totiž ako možný premiér volal rád do mesiaca na úrad.

23:58 Europoslanec za KDH Ivan Štefanec je stále optimista. "Úspech bude založený na pár hlasoch a pre nás to rozhodne, či sa dostaneme do parlamentu, alebo nie."

23:55 Sčítané nie sú zatiaľ ani tri percentá hlasov, no v Liberálnom dome je čulo a pravidelne sa ozýva potlesk a jasot. V hlavnej miestnosti sa nedá hýbať, plné sú aj stany, ktoré strana postavila vedľa budovy. Medzi hosťami sa objavil napríklad Václav Mika, bývalý riaditeľ RTVS.

23:52 Béla Bugár exit poll komentovať nechcel. Most-Híd podľa neho dosiahol dve percentá. Matovič bude mať podľa Bugára obrovskú zodpovednosť.

"Povedal som, že prvý určite bude Matovič, bude mať obrovskú zodpovednosť zložiť stabilnú vládu a splniť to, čo sľúbil. My sme splnili to, čo sme sľúbili," povedal pred novinármi Bugár.

Za predbežným nepriaznivým výsledkom Mosta-Híd vidí Sólymos to, že strana bola súčasťou vládnej koalície. "Zatiaľ to nevyzerá dobre, uvidíme," reagoval.

23:50 Želám si, aby výsledky boli definitívne lepšie, ako sa ukazuje v exit polle. Uviedol to líder strany Dobrá voľba Tomáš Drucker po zverejnení prvých povolebných prieskumov, podľa ktorých zostala strana pred bránami parlamentu.

Vo volebnej centrále strany v kaviarni na Hviezdoslavovom námestí zavládli sklamanie a mĺkva atmosféra. "Nemôžeme byť spokojní," zhodnotil Drucker. Zároveň však pripomenul, že nie sú stranou na jedny voľby. "Určite chceme pokračovať," dodal.

Predbežné výsledky podľa Druckera naznačujú zmenu. Víťaz je podľa neho "zásadný" a "veľký".

23:47 Fico všeličo hovoril, nakoniec sa to nesplnilo, reagovala Remišová na Ficovo vyjadrenie, že vláda zložená zo strán demokratickej opozície vydrží tak rok - dva.

Za nižším výsledkom podľa exit pollu vidí hlavne silnú antikampaň. Vraj ešte nezažila takú ťažkú predvolebnú kampaň, ako túto.

23:38 Danko prišiel nakrátko pred novinárov a v štvorminútovom prejave zhodnotil zrejmý volebný neúspech.

"Sú to voľby, v ktorých boli dôležitejšie emócie ako program. Ľudia nevnímajú to, čo pre nich niekto urobí." Danko sa poďakoval všetkým, ktorí SNS volili. Avizoval že stranu čaká snem, na ktorom sa rozhodne, či bude pokračovať v jej vedení.

23:33 Líder koalície PS-Spolu Truban hovorí, že si s vedúcimi predstaviteľmi ďalších strán bude telefonovať ešte v priebehu volebnej noci. Zatiaľ však nehovorí, ako by mohla budúca koalícia vyzerať. Podobne nechce vopred skladať vládu ani Beblavý.

23:31 V centrále SaS je živo, na veľkom plátne sa sledujú tlačovky ostatných strán a čaká sa na prvé sčítavanie hlasov.

23:30 Tlačová konferencia Igora Matoviča:

23:38 V centrále PS-Spolu je aj mladšia z dcér prezidentky Čaputovej - Emma Čaputová. Rozpráva sa s prítomnými hosťami, verejne sa však vyjadrovať nechce. Samotná hlava štátu do Starej tržnice podľa nej nepríde. Prezidentka vopred avizovala, že na výsledky bude čakať mimo pozornosti médií.

23:26 Prvé výsledky komentuje publicista Pavol Hardoš. Matovič sa zapíše do politických dejín Slovenska ako človek, ktorý konečne dokázal poraziť Smer.

Je v tom kus poetickej spravodlivosti, ktorej plné precítenie môžeme Robertovi Ficovi len dopriať. Ale až opadne prvotný ošiaľ a radosť, nastane čas na rozvahy, čo sme to vlastne vyhrali.

23:25 “Chcem sa poďakovať všetkým našim priaznivcom. Veľa ľudí pochopilo, že skutočná zmena príde, ak sa na ľudí budeme pozerať srdcom, nie cez peňaženky, ale ani cez excellovské tabuľky,” vyhlási Kollár bezprostredne po vyhlásení výsledkov.

23:22 Matovič priznáva, že niekedy bojoval rôznymi prostriedkami, aby upozornil na rozkrádanie štátu. Teraz už podľa neho vystupovanie zmiernil.

"Chceli sme osloviť dva milióny ľudí, ktorí stratili vieru v politiku," hovorí na tlačovej konferencii Igor Matovič. Poďakoval sa aj voličom Smeru či ĽSNS, ktorí prišli k urnám.

Pravá tvár Slovenska sa ukázala po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a po zverejnení komunikácie Mariana Kočnera. "Pokúsime sa s ostatnými lídrami demokratickej opozície vytvoriť doteraz najlepšiu vládu," hovorí Matovič.

"Pri takej vysokej podpore by som sa hanbil, keby sme nesplnili niečo, čo sme pred voľbami sľúbili," vyhlásil Matovič.

23:20 V centrále SaS sa ozývali o jedenástej výkriky, silný potlesk a burácanie. Podľa exit pollu má cez osem percent.

"Budeme sa tešiť, keď tie čísla budú potvrdené," zhodnotil Sulík. "Chcem zagratulovať Igorovi Matovičovi, urobil strašidelnú, pekelnú jazdu," vraví. "Velikán slovenskej politiky skončil," hovorí ďalej Sulík.

23:18 Keď sa v centrále Za ľudí dozvedeli, že strana sa s 7,8 percenta pravdepodobne dostane do parlamentu zaznel v sále ohromný potlesk.

23:17 Pri pohľade na exit poll bola atmosféra u KDH veľmi napätá a výsledok veľmi tesne nad piatimi percentami nevzbudil veľkú vlnu nadšenia.

Návštevníci centrály natlačení pred obrazovkami nepocítili úľavu aj napriek tomu, že ich predbežný výsledok posúva do parlamentu. Bezprostredné reakcie boli napríklad "to bude dlhá noc" a "to budú infarktové stavy".

23:13 Exit poll zverejnila aj RTVS:

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

23:08 Reakcie na výsledky exit pollu v centrále PS-Spolu sú búrlivé. Podporovatelia jasali už pri správe, že sa do parlamentu nedostane pravdepodobne SNS ani Harabin.

23:07 Ľudia v centrále OĽaNO po zverejnení výsledkov exit pollu búrlivo tlieskajú. „Ľudia skandujú "Igor!" a smiali sa pri vyhlásení výsledkov napríklad strany SNS.

23:04 Krátko pred jedenástou hodinou prišiel do centrály šéf Smeru Robert Fico. Pred otázkami novinárov ale ušiel.

Po ňom prišiel premiér Pellegrini, ktorý vošiel tak ako aj ostatní predstavitelia Smeru okrem Fica, cez hlavný vchod.

"Ak sa potvrdí predpokladané číslo z exit pollu, tak určite áno," odpovedal na otázku, či je z výsledkov volieb sklamaný.

Dodal, že ale po oficiálnom skončení volieb sa pred médiá postaví a výsledky bude komentovať. "Nebudem sa schovávať," povedal Pellegrini.

23:01 Do centrály dorazil líder OĽaNO Igor Matovič v spoločnosti manželky. "Pevné verím, že toto bude ďalšie slovenské povstanie," boli jeho prvé slová novinárom po príchode. Ľudia ho privítali zatiaľ vlažným potleskom.

23:00 Voliči dali najavo, že po ôsmich rokoch vlády Smeru túžia po zmene. Najviac hlasov by podľa exit pollu agentúry Focus pre TV Markíza získalo OĽaNO. Hnutie podľa prieskumu malo získať 25,8 percenta, oproti poslednému zverejnenému prieskumu si polepšili o viac ako dvanásť percent.

[a]Predbežné výsledky volieb. Ktorá strana by vyhrala podľa exit pollu? ]]

Naopak, doteraz preferenčne najsilnejší Smer výrazne klesol, skončil síce druhý, ale podľa exit pollu získal len 14,9 percenta. Pred voľbami mala strana ešte 17 percent.

Z nových strán sa malo najviac dariť PS-Spolu. Koalíciu podľa agentúry Focus volilo 9,7 percenta opýtaných. Na štvrtom mieste mala skončiť SaS s 8,3 percentami.

Do parlamentu by sa mala dostať aj strana bývalého prezidenta Andreja Kisku. Za ľudí získalo podľa exit pollu 7,8 percenta. Len o 0,3 percenta menej malo získať hnutie Sme rodina Borisa Kollára.

Najväčší prepad oproti poslednému prieskumu zaznamenali extrémisti z ĽSNS, ktorých by podľa exit pollu volilo 6,5 percenta. V polovici februára im Focus nameral ešte 12,2 percenta.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

22:52 Voľby budú pravdepodobne špecifické vysokou účasťou. Povedal to predseda volebnej komisie strán Eduard Bárány po uzatvorení volebných miestností.

Voľby podľa neho prebehli bez nejakých zvláštnych udalostí. "Ak sa aj vyskytla nejaká zvláštna udalosť, išlo skôr o miestnu kuriozitu ako o vážny problém," uviedol Bárány. Dodal, že voľby sa udiali pokojne, tradične, ako je na Slovensku zvykom.

22:48 Myslím, že to nie je zlé číslo, odpovedal Kiska na otázku, koľko má Za ľudí percent hlasov. Kampaň zhodnotil slovami: „Špina bola obrovská.“

22:46 Na volebnom štábe PS-Spolu sa prítomným prihovorili lídri Truban a Beblavý.

"Nikdy som nečakal, že to bude tak náročné, ako to bolo, ale dali sme to. Mali sme 150 kandidátov, ktorí makali od rána do večera, všetkým z vás ďakujem," povedal Truban.

Vzápätí sa poďakoval aj Beblavému či svojej partnerke.

Poďakoval sa aj Beblavý. "Ťažko sa ďakuje, lebo ešte nepoznáme výsledky a človek nevie, ako vysoko to cieliť," hovorí Beblavý. Oceňuje nielen schopnosť spolupracovať v PS aj Spolu, ale osobitne aj Trubana.

22:43 "SNS bude na tom dobre," prezradil očakávania podpredseda strany Anton Hrnko po príchode do centrály. Je tu už väčšina poslancov a všetci ministri, zatiaľ ale neprišiel šéf strany Andrej Danko.

22:40 Pri centrále Smeru niekto zapálil dve sviečky.

22:39 Jozef Mihál zo Spolu hodnotí prvé čísla z exit pollu ako pomerne prekvapivé. Dúfa, že PS-Spolu je na treťom mieste, čo by znamenalo, že predbehli Mariana Kotlebu.

"Podariť by sa to mohlo vďaka vysokej volebnej účasti aj vďaka mnohým voličom zo zahraničia," hovorí Mihál. Jednoznačné víťazstvo OĽaNO bude podľa neho znamenať aj veľký záväzok pre Igora Matoviča.

22:24 Do centrály Smeru prišiel Ľuboš Blaha. Usmieval sa, ale exit poll komentovať nechcel. "Teším sa, verím že vyhráme. Sme plní optimizmu," povedal Blaha.

22:10 Do centrály prichádzajú ďalší Smeráci, ale nie je im do reči. Medzi nimi bol aj Martin Glváč, ktorý sa k zverejnenému exit pollu nechcel vyjadrovať.

22:07 Do centrály PS-Spolu prišiel líder kandidátky Michal Truban. Pri komentovaní očakávaných výsledkov je zatiaľ zdržanlivý.

22:00 Volebné miestnosti na väčšine Slovenska sa zatvorili, okrskové volebné komisie začínajú sčítavať hlasy. Voľby pokračujú v piatich volebných miestnostiach.

Moratórium na zverejnenie výsledkov trvá až do 23-tej, priebežné výsledky sa budú môcť zverejňovať až po tejto hodine.

21:50 Centrálu SNS už otvorili pre novinárov. Predstavitelia vládnej strany tu však ešte nie sú. Prísť by mali až po skončení moratória o 23-tej.

21:46 Ako prvý do centrály Smeru prišiel Peter Žiga. "To je taký môj rituál že ja chodím skôr," povedal.

21:41 Pomaly sa zapĺňa aj centrála PS-Spolu, ktorá je v bratislavskej Starej tržnici.

Dvojkoalícia zvolila na volebnú noc rovnaké priestory ako pri prezidentských voľbách, keď Zuzana Čaputová oslavovala v Starej tržnici svoje víťazstvo. Medzi prítomnými sú už Jozef Mihál, Martin Poliačik, Ivan Štefunko či Pavel Macko. Dianie na centrále PS-Spolu môžete minútu po minúte sledovať tu.

21: 30 Volebná centrála Za ľudí v hoteli Devín sa otvorila o deviatej večer. Už sú tu novinári všetkých hlavných médií. Novinári môžu chodiť aj medzi kandidátov. Zatiaľ je tu expertka na zdravotníctvo Andrea Letanovská. Dianie na centrále Za ľudí môžete minútu po minúte sledovať tu.

21:25 V štábe je už aj líder Sme Rodina Boris Kollár. Krátko sa prihovoril novinárom, no vzápätí mu zazvonil telefón a vzdialil sa.

21:19 Sulík sa prihovára hosťom a novinárom. “Dva mesiace dozadu by sme hodnotili ako úspech, keby sme boli v parlamente,” vraví.

“Teraz to vyzerá, že to tak bude. Radíme sa k úspešným stranám. Moje želanie je osem plus,” dodal.

21:18 Príchod Igora Matoviča sa očakáva v centrále v Trnave až okolo 23:00 hod.

Približne vtedy by mal vystúpiť aj na tlačovej konferencii. Verejnosť začnú púšťať dovnútra haly o 22:00 hod., keď sa volebná noc oficiálne začne.

21:15 Priebeh volieb v okresoch Nitra a Zlaté Moravce je pokojný. Ľudia chodia húfne voliť. Zhodli sa na tom vo viacerých okrskových komisiách.

„Číslo nám skresľuje fakt, že je u nás zapísaných okolo tisíc ľudí bez domova. Voliť ich prišlo asi sto,“ povedal zapisovateľ komisie Tomáš Holúbek.

V hlave mu utkvela otázka jedného z nich: „Pýtal sa, či môže voliť Fica od matovičovcov.“

21:11 Medzi novinárov zatiaľ v centrále Smeru chodí len hovorca strany Ján Mažgút. Priestory pre médiá sú na prízemí, kým politici budú volebnú noc tráviť na prvom poschodí.

Ešte nie je jasné, či novinárov aspoň na niekoľko minút na prvé poschodie pustia.

21:07 Medzi novinárov na štábe Sme Rodina prišla štvorka kandidátky Peter Pčolinský.

Bol v pomerne žoviálnej nálade a na otázku, aký program bude nasledovať, s úškrnom reagoval: "Program? Vystúpia mažoretky a prídu aj slony."

21:00 V centrále OĽaNO vrcholia prípravy na volebnú noc. Ešte nedávno sa totiž v športovej hale v Trnave, ktorá je volebnou centrálou hnutia, hral zápas vo florbale.

Niektorí kandidáti sú už medzi novinármi, napríklad Jaroslav Naď alebo Juraj Krúpa. Igor Matovič tu zatiaľ nie je. OĽaNO pozývalo do haly v Trnave aj verejnosť, očakáva sa, že príde zhruba 1500 ľudí. Dianie na štábe hnutia OĽaNO môžete minútu po minúte sledovať tu.

20:54 Volebný štáb Sme rodina v bratislavskej Au Café sa pomaly zapĺňa.

Novinárov po príchode nasmerovávajú do separátnej miestnosti. Členovia hnutia zatiaľ postávajú vonku. Dianie na štábe Sme Rodina môžete minútu po minúte sledovať tu.

20:50 V Trnave a Hlohovci už okolo piatej popoludní prekročila účasť 50 percentnú hranicu."Všetko ide v pohode, bez problémov," zhrnul predseda okresnej volebnej komisie v Trnave Miroslav Pavlík.

Podľa neoficiálnych odhadov, by sa mohla volebná účasť v Trnave teraz pohybovať okolo 60 percent.

Nadpolovičnú účasť hlásili ešte popoludní z Chtelnice, Špačiniec a ďalších obcí v trnavskom okrese. Aj z Piešťan o pol deviatej večer potvrdili, že podľa odhadov zrejme pôjde o nadpriemernú účasť.

20:38 Do centrály Smeru na Súmračnej ulici v Bratislave pustili novinárov krátko po ôsmej.

Predstavitelia strany by mali prísť až niekedy okolo desiatej hodine. Zatiaľ nie je známy ani čas tlačovej konferencie. Catering pozostáva z gulášu, rezňov, pečeného kuraťa a zákuskov. Dianie na centrále Smeru môžete sledovať minútu po minúte tu.

20:32 KDH si za svoju centrálu zvolilo bratislavskú galériu Umelka, od ôsmej večer sa v nej voľným tempom začali schádzať poslanci, priaznivci strany a novinári.

V priestoroch galérie sa zatiaľ pohybuje okolo dvadsať hostí. Predseda KDH Hlina avizoval svoj príchod až neskôr večer, okolo 22:30. Dianie na štábe KDH môžete sledovať minútu po minúte tu.

20:21 Z takmer všetkých 79 žilinských volebných okrskov hlásia po celý deň vysokú volebnú účasť.

Výnimkou nebol ani volebný okrsok č. 5, kde už dve hodiny pred zatvorením volebnej miestnosti odhadujú účasť voličov na 65 percent. Pre agentúru SITA to uviedol zapisovateľ Vladimír Miškovčík.

20:09 V Leopoldove aj v Červeníku hlásia vysokú volebnú účasť. V podvečerných hodinách tu ľudia čakajú v radoch, aby odvolili. Vo všetkých okrskoch sú s účasťou nadmieru spokojní.

Ako priblížili predsedovia komisií, voliči chodia od skorých ranných hodín a často musia stáť v radoch.

20: 06 Centrála strany SaS v Liberálnom dome sa začína pomaly zapĺňať, Richard Sulík tu však nie je. Vráti sa pravdepodobne o 21.30 hod. Dianie na štábe strany SaS sledujeme minútu po minúte.

19:54 Najzávažnejším problémom volieb je predĺženie hlasovania v piatich volebných miestnostiach.

Povedal to predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány. Dopĺňa však, že priebeh volieb je pokojný a korektný.

Čas sa predĺžil v dvoch volebných miestnostiach pre úmrtia, v dvoch pre organizačno-technické dôvody a v jednej pre zdravotné problémy členky komisie, uviedol Bárány.

Pripomenul, že všetky ostatné volebné miestnosti sa zatvárajú o 22.00 h a začnú sčítavať hlasy. Pre médiá platí moratórium do 23.00 h, exit polly sa budú môcť zverejňovať až po tejto hodine.

Na margo zosnulých ľudí, ktorí sa objavili na voličských zoznamoch v bratislavskej mestskej časti Petržalka, Bárány povedal, že štátna volebná komisia zbiera podnety týkajúce sa tohto problému.

"Netrúfam si povedať, čo sa stalo. Zoznam voličov vedie mestská časť," podotkol. Dodal, že na výsledky volieb to nebude mať žiaden vplyv, môže sa tým ovplyvniť jedine percento účasti vo voľbách.

19:48 Partizánski policajti zastavili v podvečer v Partizánskom 50-ročného muža, ktorý mal za opaskom nohavíc zbraň. Muž bol pod vplyvom alkoholu a bol na ceste z volebnej miestnosti.

"Policajti zistili, že ide o plynovú pištoľ. Muža podrobili dychovej skúške na zistenie alkoholu. Policajti mu alkotestom namerali hodnotu 1,16 miligramu na liter, čo predstavuje 2,42 promile alkoholu," uviedla polícia.

19:44 Voľby prebiehali aj v jednej z najmenších obcí na Slovensku, v obci Ondavka v Bardejovskom okrese.

Voliči tu prichádzali odovzdať hlas do jedného z tamojších rodinných domov, kde zriadili volebnú miestnosť.

V Ondavke bolo 14 oprávnených voličov. Hlas sme prišiel odovzdať aj známy „kráľ Zemplína“ Mikuláš Vareha. Toho len prednedávnom pustili zo sabinovskej väznice. Po deviatich rokoch to tak boli jeho prvé voľby mimo väzenských múrov.

Prečo sa však rozhodol kvôli odovzdaniu hlasu precestovať vyše 100 kilometrov? Viac sa dozviete tu.

19:41 Špačince sú obec, ktorá sa roky chváli vysokou volebnou účasťou. Tohtoročné voľby ich však zaskočili. V obci takú hojnú účasť neočakávali.

„Včera sme si dali stávku, že to bude 70 percent, ďalšia kolegyňa povedala 75 percent. Bude to ale cez 80 percent,“ odhaduje zapisovateľka.

19:22 V bratislavskej mestskej časti Rača evidujú zatiaľ veľmi vysokú účasť.

Potvrdila to Jarmila Ďuríková z miestneho úradu v Rači s tým, že volebné miestnosti sú takmer sústavne plné a verejnosť sa aj viac obracia na úrad s otázkami, kde majú ísť voliť. V mestskej časti očakávajú ešte v najbližších hodinách druhú veľkú vlnu voličov.

19:10 Sledujte spolu s nami, kto bude víťazom a kto porazeným. O 22:00 hod. sa začína naživo volebná noc denníka SME, ktorú komentuje Zuzana Kovačič Hanzelová.

[a]Sledujte naživo: Volebná noc denníka SME (video) ]]

Jej hosťami budú šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová, publicisti Michal Havran a Samo Marec, odborníčka na marketing Simona Bubánová, politológovia Pavol Baboš a Erik Laštic.

19:05 V bratislavskej Petržalke museli riešiť niekoľko prípadov zosnulých zapísaných vo voličských zoznamoch.

"Zaznamenali sme menšie nezrovnalosti v zoznamoch voličov v bratislavskej Petržalke, kde sme si overovali skutočnosti. Sem-tam sa pritrafí aj nezrovnalosť. Napríklad chyba v rodnom čísle, keď sa do zoznamu voličov 'vlúdila' chybička," povedala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra.

19:00 Tekovčanky Natália a Veronika Bartošové sú dvojčatá, ktoré sa vo voľbách postavili k urnám prvýkrát.

[a]Dvojčatá hodili lístky spoločne, každá pre inú stranu ]]

„O voľbách sme sa rozprávali s rodičmi a staršou sestrou a neustále sme diskutovali o jednotlivých stranách a ich kandidátoch,“ vysvetlila Natália.

Od začiatku kampane obe vedeli, že svoje právo vo voľbách chcú uplatniť, o konkrétnej politickej strane sa rozhodovali do poslednej chvíle.

Hlasovací lístok vhodili do volebnej urny spoločne, každá ale odovzdala hlas inej strane.

18:47 Obyvatelia osady Závršie, ktorá patrí k Svrčinovcu volia v kaplnke. Predtým tam bola škola, v ktorej učil aj spisovateľ Peter Jilemnický.

18:44 Zhotovovanie fotografií s upraveným hlasovacím lístkom môže byť podľa šéfa štátnej volebnej komisie Eduarda Bárányho problém. Robenie si "selfie" fotografií však podľa neho nie je zakázané.

"Pokiaľ začnem fotografovať hlasovací lístok a hlavne vyplnený hlasovací lístok, tým začínam porušovať tajnosť hlasovania. Nikto by nemal disponovať dôkazom o tom, ako volil," uviedol Bárány.

Dodal, že sú na to aj staršie rozhodnutia Ústavného súdu.

Predseda štátnej volebnej komisie upozornil, že v minulosti boli za takéto konania ukladané aj pokuty.

18:38 V Krškanoch a Málaši (okres Levice) sa zatvoria sa pre technické problémy zatvoria volebné miestnosti o pol hodinu neskôr.

18:30 K volebným urnám chodí v okrese Prievidza množstvo ľudí. Sú medzi nimi nielen seniori, ale aj mládež. Na otázku, prečo k urnám prišli, odpovedalo mnoho z nich rovnako.

„Zmenu treba už veľmi dlho. Všetci ju veľmi chceme. Dúfam, že som sa rozhodol správne. Treba tam takú stranu, ktorá bude naozaj robiť to, čo treba a nebudú sa navzájom obviňovať,“ povedal Marek, ktorý hlas odovzdal v okrsku v Chrenovci-Brusne.

18:29 V severných okresoch Nitrianskeho kraja sú voľby pokojné. Podľa predsedov okresných komisií hlásia z mnohých volebných okrskov nadpriemernú účasť.

V okrese Topoľčany nemusela okresná volebná komisia riešiť žiadny vážny incident.

„Väčšinou šlo iba o organizačné otázky, ktoré sme s okrskami preberali. V jednom prípade šlo o cudzinca, ktorý sa s pobytovým preukazom domáhal voľby. Bolo mu vysvetlené, že sa na parlamentných voľbách môžu zúčastniť iba občania Slovenskej republiky,“ uviedla zapisovateľka okresnej volebnej komisie v Topoľčanoch Zuzana Chudá.

18:28 Miestni si môžu počas volieb pozrieť obnovenú erbovú sálu rodu Dessewffyovcov v kaštieli v obci Fintice v okrese Prešov. Obec v nej zriadila volebnú miestnosť.

Podľa riaditeľa Galérie a múzea ľudového umenia vo Finticiach Gabriela Trusu nástennú maľbu, ktorá sa v nej nachádza, považujú za najväčšiu heraldickú pamiatku spomenutého rodu na svete.

18:25 Do jednej z volebnej miestnosti na Základnej škole na Atómovej ulici, si odvolili voličky v kostýmoch. Voličky Anne - Justine Ganse a Miriam Michalovičová si odbehli z herného UniCON festivalu 2020, ktorý sa koná v Trnave.

„Voliť treba, nemalo by nám byť jedno ako dopadne budúcnosť nášho štátu,“ povedala Anne, ktorá pochádza zo Žiliny.

„Bola som voliť, pretože mi záleží na mojej budúcnosti a tento štát už potrebuje zmenu,“ odpovedala Miriam, ktorá pochádza z Nového Mesta nad Váhom.

18:10 Do 22.15 h bude otvorená volebná miestnosť v obci Nižná Myšľa v okrese Košice - okolie.

Dôvodom predĺženia hlasovania je, že jedna z členiek komisie potrebovala zdravotnú pomoc a volebnú miestnosť museli na 15 minút zatvoriť. V obci je jeden volebný okrsok.

"Keď pani odpadla, prišla záchranka a nikto iný v miestnosti nemohol byť. Volebná miestnosť bude o ten čas otvorená dlhšie," povedala podpredsedníčka okresnej volebnej komisie Anna Draxlerová.

18:02 Mesto Nesvady prežíva prvé voľby vo svojej histórii. Tá sa začala písať 1. januára tohto roka, keď sa rozhodnutím parlamentu stala dovtedajšia obec 141. slovenským mestom.

"Záujem o voľby je pomerne vysoký, niekde sme pridávali aj plenty, aby sme skrátili čakanie voličov," povedal Ján Luca, prednosta Mestského úradu v Nesvadoch.

17:58 O voľby je v Turci veľký záujem, pred volebnými miestnosťami sa tvoria rady.

[a]O voľby je v Turci veľký záujem ]]

„Ľudia chodia voliť vo väčšom počte, podľa našich odhadov už po 16 hodine volilo v Turci viac ako 50 percent voličov. A ďalší ešte hlasovať určite prídu,“ myslí si šéf okresnej volebnej komisie Ľudovít Lauko.

17:50 Vysoká účasť v 17. volebnom okrsku v Dolnom Kubíne prekvapuje predsedu volebnej komisie Patrika Dulíka.

„Už ráno o ôsmej sme museli pridať jednu zástenu a o tretej hodine popoludní hlasovalo 560 z 860 oprávnených voličov, čo bol viac ako 60 percent. Odvtedy pribudli ďalší. Do zatvorenia miestností máme ešte päť hodín, no ľudia stále prichádzajú. Predpokladám veľmi vysokú účasť.“

Vo voľbách môže voliť v 18 okrskoch 14 873 Dolnokubínčanov, z nich až 683 požiadalo o vydanie hlasovacích preukazov. Prvovoličov je tridsať.

17:46 V jednom z košických volebných okrskov v najväčšej mestskej časti Západ dosiahla volebná účasť 50 percent už krátko po 16. hodine.

Členovia okrskovej komisie nám potvrdili, že taký záujem o voľby si nepamätajú.

Neskoro popoludní prichádzali voliči pomenej ako predtým, ale ďalší nápor sa opäť očakáva večer.

17:38 Osemdesiatosemročný Banskobystričan Milan Valašťan, ktorý takmer 40 rokov pracoval v Biotike Slovenská Ľupča, nevynechal žiadne voľby.

[a]Roky skúmal účinnosť antibiotík. Strachu ľudí z koronavírusu vo volebnej miestnosti nerozumie ]]

Voľby, v ktorých však skutočne o niečo išlo, sa ale podľa neho začali až po páde socializmu.

Usmial sa aj nad tým, že niektorí ľudia podľahli panike a zo strachu pred koronavírusom radšej ani nešli voliť, alebo požiadali o prenosnú urnu.

„Panika je to najhoršie, čo by sa nám mohlo prihodiť. Veď stačí dodržiavať bežné zásady,“ hovorí.

17:30 Vo volebnej miestnosti v Čičmanoch prevažujú turisti. Voličov vítajú pred volebnou miestnosťou figuríny odeté v tamojšom ľudovom kroji, na ktorý sú v Čičmanoch mimoriadne pyšní. Pre turistov je aj volebný akt zážitkom. Viac sa dozviete v našej reportáži.

17:25 V jednom z okrskov v bratislavskom Ružinove mali netradičný prípad. V sprievode polície prišiel odvoliť aj zadržaný muž v putách.

"Polícia priviedla zadržaného, ktorý požiadal o možnosť uplatniť svoje volebné právo. Keďže však bol zadržaný v Petržalke a nemal hlasovací preukaz, musel byť privedený do svojho okrsku a odvoliť tam," povedala Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu.

Situácia nespôsobila podľa nej žiadne komplikácie.

17:20 Štátna komisia pre voľby zaznamenala niekoľko podnetov. Voliči informujú komisiu o veciach, ktoré sa im vo volebných miestnostiach nepáčia. Povedala to riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Eva Chmelová.

Komisia dostala podnet týkajúci sa vysypania volebnej schránky. Chmelová uviedla, že schránka sa vysypala "len tak". Voliči tiež poukazujú na to, že schránky na nepoužité volebné lístky sa napĺňajú veľmi rýchlo.

Na margo roztržky v Košiciach, kde opitý muž odmietol podpísať prevzatie volebných lístkov a napadol člena volebnej komisie, hovorí, že "k incidentom by nemalo dochádzať, o to by sa mali starať členovia okrskových volebných komisií".

[a]Z účasti sú stále nadšení, v Trnave zrejme padla 50 percentná hranica ]]

17:03 Primátor Peter Bročka zverejnil na svojom facebooku informáciu, že volebná účasť v Trnave sa pohybovala po tretej popoludní okolo 45 percent.

"Odhadujem, že v týchto chvíľach (4 hodiny a 30 minút pred skončením volieb) sa v Trnave pokorila 50 percentná hranica účasti," povedal predsedu okresnej volebnej komisie v Trnave, Miroslav Pavlík.

17:02 Súbežne s voľbami sa konajú v dvoch obciach aj miestne referendá o odvolaní starostky, resp. starostu. Hlasuje sa v Dulovej Vsi a v Rokycanoch v okrese Prešov.

Na to, aby bolo referendum platné, v ňom musí hlasovať viac ako 50 percent oprávnených voličov.

17:00 Hlas vo voľbách odovzdalo aj dvadsať členov folklórneho súboru Slovenskí rebeli.

K volebnej urne v 31. volebnom okrsku zriadenom v priestoroch Základnej školy na Komenského ulici v Komárne pristúpili oblečení v ľudových krojoch.

16:54 Núdzu o voličov nemajú v samotnom srdci Banskej Štiavnice. V tunajšej radnici na Námestí sv. Trojice, kde je zriadená volebná miestnosť okrsku číslo jeden, chvíľami čakalo v rade aj 25 voličov.

[a]Volili aj ľadové medvede. Z volebnej miestnosti skočili rovno do jazera ]]

"Voľby prebiehajú pokojne, účasť je veľmi vysoká, nakoľko tu dopisujeme veľa ľudí, ktorí chodia na voličské preukazy," poznamenala predsedníčka okrskovej komisie Katarína Pištová s tým, že početné zastúpenie majú najmä obyvatelia hlavného mesta, ktorí počas víkendov húfne prichádzajú do Banskej Štiavnice.

"Na budúce voľby by som určite privítala aj štyri plenty, lebo dve sú tu málo," dodala Pištová.

V Štiavnici volili aj "ľadové medvede". Otužilci si to z volebnej miestnosti namierili rovno do vôd miestneho tajchu Klinger, kde sa uskutočnil už štvrtý ročník celoslovenského podujatia v zimnom plávaní Čarovný Klinger.

16:43 V Nitre očakávajú rekordné počty voličov. „Toľko ľudí sme na voľbách ešte nevideli,“ zhodli sa viacerí dlhoroční členovia nitrianskych volebných komisií.

16:25 Priebeh volieb v mestách a obciach na Spiši je zatiaľ pokojný. Zapisovateľ obvodnej komisie v Poprade Ladislav Maličký pre TASR potvrdil, že záujem je veľký.

[a]Voľby v najmenších obciach: Španielsky starosta a bytovka, ktorá zdvojnásobí počet obyvateľov ]]

„Účasť je u nás dosť vysoká, niekde musíme aj doplňovať hlasovacie lístky, pretože chodí veľa ľudí s hlasovacím preukazom. Napríklad na Štrbskom Plese je zhruba 80 zapísaných voličov a už tam bolo voliť niekoľko stoviek ľudí. Ale aj na takéto veci musíme byť pripravení, keďže v Tatrách je veľa návštevníkov,“ uviedol.

Voľby sú pokojné aj v gemerských okresoch Rimavská Sobota, Revúca a Rožňava.

16:09 Vysokú volebnú účasť hlásia aj z nízkotatranskej obce Bystrá. Ľudia tam stoja v rade vo volebnej miestnosti s krbom, pričom volia najmä turisti s voličskými preukazmi.

„Doposiaľ na voličský preukaz hlasovalo viac ako tristo voličov, voliči sú z celého Slovenska,“ hovorí Martin Alberty, ktorý je vo volebnej komisii. Účasť je však vysoká aj medzi domácimi obyvateľmi, oprávnených hlasovať je v Bystrej 150 ľudí. Podľa Albertyho hlasujú všetky generácie.

15:53 Vo volebnej miestnosti vo Veľkých Chyndiciach, okres Nitra, došlo k incidentu, ktorý riešila polícia. Spôsobil ho miestny obyvateľ.

„Mal problém s komisiou, nakoľko mu omylom vydala dve prázdne obálky,“ povedala hovorkyňa polície Renáta Čuháková. Voličovi sa vraj komisia nepozdávala aj preto, že sú v nej mladí ľudia.

[ul]
 • Pracovníci na otázky voličov týkajúcich sa volieb odpovedia na telefónnych číslach [strong]02/4859 2317] a [strong]02/4859 2312].]]

Vyjadril pohoršenie, že nezavolali jeho.

15:43 Počas volieb je voličom k dispozícii infolinka ministerstva vnútra.

Môžu na ňu volať počas celého dňa, a to až do uzatvorenia volebných miestností.

15:34 Odovzdať svoj hlas už bol aj bývalý premiér a predseda vládnej strany Smer, Robert Fico.

15:26 Právo voliť využila aj 103-ročná Gizela Dvončová z Partizánskeho. K urne prišla spolu s troma ďalšími generáciami zo svojej rodiny, synom, vnukom i pravnukom.

"Ja som chodila voliť celý život. Keď som bola mladšia, rozumela som politike, teraz sa už spolieham na deti," povedala prababička.

15:01 Pokojný priebeh volieb v Prievidzi narušili sťažnosti voličov z okrsku číslo 39.

Ľuďom prekážalo, že za zástenami boli na stenách zrkadlá. Okrsok sa nachádza v prievidzskom Centre voľného času. Volí sa v miestnosti, kde sú na jednej zo stien veľké zrkadlá.

„Prišiel som do miestnosti a hneď som si spomenul na ruský film Kráľovstvo krivých zrkadiel. Nie je to v poriadku, aby som mal za sebou zrkadlá, ktoré asi slúžia na balet,“ posťažoval sa volič Marián.

14:59 Voľby v trebišovskej rómskej osade sú špecifické tým, že voliť chodia aj takí, ktorí nevedia čítať a písať.

"Veľa ľudí je tu, ktorí nevedia čítať, nevedia písať. Musia to zvládnuť, je to na nich, my z komisie im nemôžeme pomôcť," uviedla predsedníčka okrskovej komisie číslo 3 v Trebišove Marta Simanová.

14:46 V trenčianskej mestskej časti Záblatie odovzdala svoj hlas v parlamentných voľbách aj jedna z najstarších Trenčaniek, Jozefína Brlejová.

V novembri oslávila sté narodeniny. Celý život býva v Záblatí, voliť chodí pravidelne v každých voľbách. Podľa jej slov sa to tak patrí.

„Pri voľbách vždy dúfam že to bude lepšie, ale tuším je to vždy o niečo horšie. Politici oklamú pár voličov, chýba tu spravodlivosť,” povedala vo volebnej miestnosti v tamojšom kultúrnom stredisku.

14:41 Bývalý prezident Ivan Gašparovič považuje každé voľby za kľúčové. Pred žiadnymi si však nepamätal toľko nervozity medzi politikmi i národom, ako to bolo pri aktuálnych parlamentných voľbách.

Polopravda vždy zabíja pravdu. To nie je dobré.]

Povedal to po tom, čo spolu s manželkou odvolili krátko popoludní v spojenej škole na Jelačičovej ulici v Bratislave.

Posledné týždne kampane boli podľa Gašparoviča založené skôr na polopravdách ako pravdách. "Polopravda vždy zabíja pravdu. To nie je dobré," vyhlásil s tým, že on sám nechodí voliť na základe názorov z posledných týždňov, ale podľa toho, čo sa za posledné roky na Slovensku udialo.

14:35 V malej obci Lopašov (okres Skalica) bola v minulých voľbách rekordne vysoká účasť. Vyšplhala sa nad 80 percent. Ako tu voľby dopadnú a či bude účasť podobne vysoká ako minule si ľudia netrúfali odhadnúť.

Členky komisie si však účasť v obci pre zábavu natipovali.

Vysokú účasť hlásia z Hlohovca. Najmä skoro ráno a na pravé poludnie stáli ľudia pri urnách v radoch.

Takmer všetci predsedovia komisií sa však zhodli, že v poobedňajších hodinách očakávajú útlm. Narásť by to malo opäť vo večerných hodinách. Podľa slov predsedníčky komisie v Šulekove, ľudia chodia neustále.

"Od rána sme sa nezastavili, chodí veľmi veľa ľudí. Starší aj mladší. Za dvadsať rokov, čo som v komisii, som tu toľko voličov ešte nezažila," povedala.

Pre ostatné volebne okrsky platí uzatvorenie miestností do 22.00.]

14:20 Predĺženie otvorenia volebných miestností sa týka len dvoch okrskov.

"Pre túto chvíľu sa moratórium predlžuje do 23. hodiny, pre úmrtie vo volebnom okrsku vo Veľkom Krtíši, kde sa zároveň na rovnaký čas predlžuje aj otvorenie volebnej miestnosti," uviedla pre SME šéfka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

Pripomenula, že okrem toho sa možnosť voliť predlžuje aj v jednom okrsku v Banskej Bystrici, teda do 22.30.

Pre ostatné volebné okrsky platí uzatvorenie miestností do 22.00. O 16-tej zasadá štátna komisia pre voľby, ktorá vydá verejne dostupné uznesenie, dodala Chmelová.

14:05 Polícia zaznamenala prípad roztržky vo volebnej miestnosti v Košiciach.

Ako informovali na sociálnej sieti, v Košiciach alkoholom podgurážený muž napadol predsedu aj člena volebnej komisie po tom, ako ho vyzvali k podpísaniu prevzatia volebných lístkov.

13:46 Menší incident zaznamenali v obci Janík v okrese Košice - okolie.

Jeden z voličov po vhodení hlasovacieho lístku do volebnej urny odmietol ostatné nepoužité lístky zahodiť do príslušnej schránky a napriek upozorneniam si ich vzal so sebou.

Za vynesenie hlasovacích lístkov hrozí pokuta v sume 33 eur.

13:21 Vo volebnej miestnosti v Žiline mal dopoludnia 48-ročný muž fyzicky napadnúť 75-ročného predsedu volebnej komisie.

Informoval o tom hovorca krajskej polície v Žiline Radko Moravčík. Doplnil, že po incidente muža zadržali príslušníci Mestskej polície Žilina, ktorým skutok oznámili. "Následne ho odovzdali príslušníkom PZ, ktorí ho eskortovali na policajný útvar," uviedol krajský policajný hovorca.

13:06 Okresná volebná komisia v Piešťanoch riešila podnet, podľa ktorého jeden člen okrskovej volebnej komisie nedovolene propagoval kandidáta jednej z politických strán.

Potvrdila to predsedníčka okresnej volebnej komisie v Piešťanoch Alena Vráblová.

[a]Člen komisie v Piešťanoch propagoval kandidáta ]]

"Na telefonický podnet sme uskutočnili kontrolu v okrsku číslo 21. Člen komisie mal na sebe tričko s menom kandidáta politického zoskupenia...Upozornila som celú okrskovú komisiu, že porušujú zákon," uviedla Vráblová.

Podľa jej slov si v komisii neboli vedomí, že ide o kandidáta. Nakoniec si na tričko podľa jej slov neochotne obliekol bundu.

Problém zaznamenali aj v Bratislave. Priebeh volieb narušil v jednej z okrskových volebných komisií v bratislavskom Ružinove opitý muž. Na mieste zasahovala polícia, ktorá musela muža z budovy vyviesť.

12:43 Parlamentné voľby sa v niektorých volebných miestnostiach predĺžia do 23.00 h. Týka sa to aj volebného moratória.

Dôvodom sú úmrtia členky volebnej komisie vo Veľkom Krtíši a voliča v Banskej Bystrici.

"Volebná miestnosť vo Veľkom Krtíši bola z dôvodu úmrtia uzatvorená hodinu a v Banskej Bystrici na polhodinu," uviedla riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová.

12:40 Šéf hnutia SME rodina, Boris Kollár, je nervóznejší ako počas minulých parlamentných volieb. Povedal to po tom, ako odvolil na základnej škole Milana Hodžu v Bratislave, kam prišiel v sprievode svojej mamy a niekoľkých detí.

"Nemyslím si, že nervozita bude menšia ako pred štyrmi rokmi, pretože vtedy sme urobili všetko, čo sme mohli, Neočakávali sme taký dobrý výsledok a dnes ho očakávame, a preto sme o to viac nervózni, lebo máme väčšiu zodpovednosť,"

12:29 Volebná miestnosť v Kútoch je plná ľudí. Členka volebnej komisie pri vstupe do dvoch volebných okrskov usmerňuje domácich, ale najmä prichádzajúcich Slovákov, ktorí žijú alebo pracujú v susednom Česku.

Do tejto chvíle bolo v Kútoch voliť viac ako 600 ľudí na hlasovacie preukazy. Samotná obec Kúty má zapísaných 3277 voličov s trvalým pobytom, je blízkosť pri českých hraniciach ju však predurčuje na stovky ďalších prichádzajúcich, ktorí prejavujú záujem voliť.

Aj preto priebeh volieb v Kútoch nepretržite mapuje aj štáb Českej televízie.

12:18 Prezidentka Zuzana Čaputová bude veľmi rada, ak sa čo najviac ľudí zúčastní sobotných parlamentných volieb a ovplyvní tak budúcnosť Slovenska.

[a]Prezidentka musela čakať pred volebnou miestnosťou v rade ]]

Hlava štátu to povedala po tom, čo krátko po 11.00 h odvolila v Pezinku. Každé voľby sú podľa jej slov veľkou príležitosťou a tie aktuálne nemenej dôležitou.

"Je nesmierne dôležitý krok dať svoju názorovú pečať na to, ako sa bude Slovensko ďalej vyvíjať," povedala Čaputová s tým, že práve túto sobotu si pripomíname 100. výročie prijatia prvej demokratickej ústavy na našom území, ktorá zaručovala všeobecné volebné právo, vrátane volebného práva žien.

12:09 Na najväčšom liptovskomikulášskom sídlisku volia ľudia v budove tamojšej základnej školy. Peter Spáčil, predseda jedného z volebných okrskov hovorí, že do komisie k voľbám chodí viac ako 10 rokov.

Dnes sa od rána takmer nezastavili, taký nával voličov ešte nezažil.

11:57 V Rakove odvolila aj najstaršia obyvateľka dediny, 96-ročná Zuzana Ursínyová. Do volebnej miestnosti prišla spolu so synom Jánom.

[a]Najstaršia obyvateľka Rakova si pamätá aj Masaryka ]]

Hlasovanie si nechcela nechať ujsť, doteraz nevynechala žiadne voľby.

„Považujem to za svoju povinnosť. Politiku ešte občas sledujem, ale veľa mi o nej povedia aj moje vnúčatá. Jedna z nich je lekárka Katka, ktorá žije v Ostrave a tá mi aj trošku poradila. Ona tomu už lepšie rozumie ako ja. Napokon, o mňa už ani tak nejde, ale nech sa majú mladí ľudia dobre. Dôležité je, aby sa politici nehádali a aby prinášali ľuďom dobro,“ povedala pani Zuzana.

11:48 Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič predpokladá, že o výsledku parlamentných volieb rozhodnú doterajší nevoliči, ktorí pôvodne stratili vieru v štát. Verí, že sa ich podarilo presvedčiť, aby prišli odovzdať svoj hlas.

Povedal to krátko po tom, ako volil v jednom z volebných okrskov v Trnave. Voliť prišiel s manželkou Pavlínou a jednou z dcér.

11:32 Premiér Peter Pellegrini volil dopoludnia v rodnej Banskej Bystrici, vo volebnej miestnosti na Základnej škole Bakossova. Musel v ňom vyčkať približne štvrť hodinky, kedže záujem o voľby je veľký a tvorili sa tu dlhé rady.

Ako povedal novinárom, je vyrovnaný a pripravený prijať akýkoľvek výsledok volieb, keďže všetko je na rozhodnutí voličov.

[a]V jednej z volebných miestností v Banskej Bystrici zomrel starší muž ]]

11:28 Vo volebnej miestnosti v Banskej Bystrici zomrel dôchodca, voľby prerušili. Tamojší voliči budú môcť svoj hlas odovzdať pre prerušenie až do 22:30.

Podľa informácií TV JOJ mal muž okolo 78 rokov. Na mieste sa momentálne nachádza polícia aj záchranári.

11:05 Nevyužiť volebné právo by znamenalo rezignovať na možnosť formovania udalostí na Slovensku. Chceme sa mať kam vrátiť.

Aj takto odôvodňujú mnohí Slováci žijúci v zahraničí, prečo sa pri sobotných parlamentných voľbách rozhodli využiť svoje volebné právo. Dobrovoľne ho nevyužiť považujú za ignorantské a krátkozraké.

10:58 V Prešove sa črtá zrejme vyššia volebná účasť, než v posledných rokoch. Z viacerých okrskov potvrdili, že ľudia stoja v dlhých radoch na voľby aj niekoľko minút, čo nebývalo zvykom. Tak to napríklad je aj vo volebnom okrsku na ZŠ Matice Slovenskej na Sídlisku III.

Rady a nadpriemernú účasť hlásia aj z komisií v Lozorne, vo Fiľakove, Čadci či z prvého okrsku v Senci (na fotografii).

10:55 Medzi politikmi, ktorí už odvolili sú okrem Andreja Kisku aj šéf OĽaNO, Igor Matovič, či Richard Raši zo Smeru. Volebný akt majú za sebou aj zástupcovia strany Most-Híd Béla Bugár a Arpád Érsek.

Svoj hlas odovzdal aj bývalý prezident Rudolf Schuster.

10:51 V dvoch obciach Prešovského okresu sa v sobotu 29. februára konajú miestne referendá. Uskutočnia sa v rovnakom čase ako celoštátne voľby do Národnej rady SR. Iniciátori si od toho sľubujú vyššiu účasť.

Aby bolo miestne referendum platné, musí prísť k urnám minimálne 50 percent oprávnených voličov. Tí potom odpovedajú na referendovú otázku buď „áno“ alebo „nie“.

V prípadoch Dulovej Vsi i Rokycian bude téma referenda rovnaká. Referendová otázka znie: Ste za odvolanie starostky, resp. starostu?

10:50 Exprezident a predseda kandidujúcej strany Za ľudí, Andrej Kiska, odvolil dopoludnia spolu so svojou manželkou na Mestskom úrade v Poprade.

"Chcem poprosiť ľudí, aby dnes prišli voliť, aby nová vláda mala silný mandát. Myslím si, že na tento deň sme mnohí čakali, a verím, že zajtra sa zobudíme do takého dňa, ktorý bude novým dňom vo všeobecnosti pre Slovensko ako také," uviedol pre médiá. Dopoludnia sa Kiska ešte chystá do Tatier, využiť chce pekné počasie na sánkovačku s rodinou a spoločný obed.

10:39 Možnosť prvýkrát pristúpiť k volebným urnám má podľa odhadu zo Štatistického úradu SR približne 41-tisíc mladých ľudí.

Viacerí uviedli, že voliť pôjdu, pričom informácie o kandidátoch a politických subjektoch vyhľadávali najmä na internete. Zároveň potvrdili, že im pri rozhodovaní, komu odovzdajú svoj hlas, pomáhali aj priatelia či rodičia.

09:50 Volebný deň na Slovensku si všimli aj v Googli. Používateľom sa pred vyhľadávaním zobrazí logo s volebnou urnou.

09:43 V uliciach Bratislavy budú počas volebného dňa zbierať dobrovoľníci podpisy pod novú petíciu za zákaz hazardu v hlavnom meste. Verejnosť ich môže stretnúť najmä pred budovami s volebnými miestnosťami v čase od 8.00 do 22.00 h. Bratislavský magistrát, viaceré mestské časti a mestskí poslanci aktivitu iniciatívy Zastavme hazard podporujú a v prípade, že bude mať petícia dostatok podpisov, vyhovejú jej.

Asociácia zábavy a hier však v spustení novej petície nevidí význam. Novú petíciu za zákaz hazardu v Bratislave spustili ešte na jeseň 2019 aktivisti z iniciatívy Zastavme hazard. Žiadajú v nej zákaz herní a kasín v hlavnom meste.

09:31 V Bratislave musela okresná volebná komisia od rána riešiť problém s niektorými obálkami s hlasmi voličov zo zahraničia, ktoré boli do jednotlivých okrskových komisií zle priradené.

Jednotlivým komisiám radíme, aby v taktom prípade vrátili obálky na mestskú časť, lebo tá presne vie, do akej komisie to má byť správne priradené, priblížila Okresná volebná komisia Bratislava.

09:20 Víťazi volieb neobsadzujú len miesta na ministerstvách, ale majú hlavné slovo pri dosadzovaní vedúcich v štátnej správe.

[a]Nejde iba o ministrov. Koalícia si podelí úrady, podniky aj tajné služby ]]

Vláda menuje a odvoláva aj úradníkov na úrovni okresov - prednostov, dosah má na vedenie zhruba sedemdesiatky podnikov s účasťou štátu vrátane nemocníc, železničnej či diaľničnej spoločnosti a pre verejnosť málo známych úradov.

Spolu ide o stovky často lukratívnych miest, kde sa rozhoduje o rozpočtoch v desiatkach až stovkách miliónov eur.

Prečítajte si, na čo bude mať dosah nová vláda a parlament.

09:15 Odvoliť sa v sobotu chystajú aj pracovníci z najvyššie položeného pracoviska na Slovensku, z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (AsÚ SAV) a Slovenského hydrometeorologického ústavu na Lomnickom štíte.

„Za astronómov som tu dnes sám, ale sú tu fyzici a meteorológovia, a pokiaľ viem, všetci sa chystajú ísť voliť,“ povedal astronóm Ján Rybák z AsÚ SAV, ktorý pôjde odvoliť do Popradu.

09:06 Vo volebnom okrsku číslo 5, na sídlisku Stred býva v každých voľbách už tradične veľmi dobrá účasť. Prví voliči prišli aj tentokrát ešte pred siedmou.

Niekoľko minút po otvorení volebnej miestnosti ich bolo dnu odrazu šesť a stále chodili ďalší.

09:05 Pred každými voľbami si na to niekto spomenie a treba to vždy znova a znova opakovať. Voľby cez počítač sú jednoducho zlý nápad. Niektoré veci sa skrátka neoplatí robiť digitálne, lebo technológia do procesu prináša viac škody (v tomto prípade v podobe neistoty a rizika) ako úžitku.

Vypočujte si podcast, v ktorom sa na problematiku pozeráme bližšie.

08:58 Viac ako 290 rodákov z Dolného Kubína, ktorí majú trvalý pobyt na území mesta a zdržiavajú sa v zahraničí, požiadalo mesto Dolný Kubín o voľbu poštou vo voľbách do Národnej rade Slovenskej republiky. V porovnaní s parlamentnými voľbami v roku 2016 je to o 177 voličov viac.

Návratná obálka, hlasovacie lístky a poučenie o spôsobe hlasovania boli odoslané na celkom 290 adries v zahraničí. Dolnokubínskej samospráve sa vrátilo 260 obálok. Obálky sa vrátili napríklad aj z Normanských ostrovov, Indie či Kórei. Nevrátili sa z Číny, Japonska a Austrálie.

08:55 Začiatok volebného dňa v jednom z veľkokrtíšskych okrskov poznačila mimoriadne smutná udalosť. Zomrela členka volebnej komisie.

08:54 Novinkou volieb v Prešove je vybavenie každej okrskovej komisie v meste počítačom s internetom a tlačiarňou, vďaka čomu môže každá z komisií vypisovať zápisnice o výsledku volieb elektronicky a nie ručne.

„Väčšie mestá mali problém zabezpečiť do každej volebnej miestnosti potrebnú techniku. Teraz sme k tomu pristúpili proaktívne a zabezpečili v súčinnosti s tými, kde sú okrsky umiestnené, potrebné vybavenie. Každá komisia, ak chce robiť elektronickú zápisnicu, bude na to mať technické vybavenie. Zrýchli to odosielanie výsledkov,“ uviedol Jozef Smetana z referátu vnútornej správy a verejného obstarávania Mestského úradu v Prešove.

08:38 V 18. slovenských ústavoch na výkon trestu odňatia slobody a v ústavoch na výkon väzby a aj vo väzenskej nemocnici v Trenčíne začali v sobotu väzni voliť, keď do jednotlivých ústavov krátko po 8.00 h postupne prinášajú členovia okrskových volebných komisií prenosné volebné schránky.

"V piatok sa v slovenských ústavoch nachádzalo celkom 1632 obvinených a 9061 odsúdených, z ktorých právo voliť má 1465 obvinených, 8909 odsúdených, spolu teda 10.374 osôb," uviedla hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská.

08:35 "Volebnú miestnosť sme otvorili bez problémov o 7.00 h, jeden pán prišiel už o 6.20 h. Po siedmej sme mu umožnili odvoliť. Prvé minúty po otvorení miestnosti už začali postupne prichádzať aj ďalší ľudia," uviedol Rastislav Pernisch, predseda volebnej komisie volebného okrsku číslo 8, ktorý je zriadený na SŠ na Čordákovej 50 v Košiciach.

„V Nitre je evidovaných 65 646 voličov, z toho je 631 prvovoličov,“ informoval hovorca radnice Tomáš Holúbek.

O možnosť voliť poštou požiadalo 847 Nitranov, ktorí majú trvalý pobyt na území mesta, ale zdržiavajú sa v zahraničí.

08:13 Zdá sa, že budovatelia mafiánskeho štátu veľmi ochotne zabudli na to naše "nie". Mysleli si, že si nevdojak zvykneme na grázlov v podnikateľskom prestrojení, s úradníckou visačkou, so súdmi pod palcom, so šperkovnicou v kancelárii alebo policajným odznakom. Že uveríme, že oni môžu všetko len preto, že sa ocitli v blízkosti moci, ktorá opíjala a paralyzovala pamäť.

Lenže my sme im neuverili a opäť vieme, čo nechceme. To je dobrý začiatok, píše šéfredaktorka denníka SME, Beata Balogová.

08:03 Všetky volebné miestnosti na Slovensku sa otvorili o 7.00 h a voliči nikde nezačali voliť skôr.

Informovala o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra SR Eva Chmelová.

"Všetkých 5997 volebných miestností sa otvorilo o siedmej hodine. Žiadna nepožiadala o skoršie otvorenie," povedala Chmelová. Dodala, že svoju činnosť začala aj okrsková komisia na zisťovanie výsledkov volieb Slovákov žijúcich v zahraničí, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt.

07:57 Kým vo vlaňajších prezidentských voľbách i eurovoľbách hlasovali Prešovčania v 80 volebných okrskoch, aktuálne je ich počet značne znížený.

Okrskov je už len 66, pre každý z nich je určená samostatná volebná miestnosť. Informácie o tom dostali Prešovčania do schránok.

07:53 V najzápadnejšom sídle Slovenska, v obci Záhorská Ves (okres Malacky) prvá volička vhodila obálku s hlasovacím lístkom do hlasovacej urny dve minúty po siedmej. "Bola to nevyhnutnosť ísť takto ráno, keďže sa musím ponáhľať do práce. Na voľby chodím pravidelne" priznala sa pani Patrícia.

07:35 Všetky volebné miestnosti v okresoch Piešťany, Trnava a Hlohovec boli otvorené a pripravené pre voličov. Všetkých 56 volebných miestností v Trnave otvorili načas. Aj v Piešťanoch sa voľby rozbehli bez problémov, otvorených je už všetkých 28 volebných miestností.

V Banskej Bystrici otvorili 77 volebných miestností , v zoznamoch voličov je zapísaných 63 849 voličov s trvalým pobytom v meste Banská Bystrica. V zoznamoch je zapísaných aj 1589 obyvateľov s trvalým pobytom „mesto Banská Bystrica“. Väčšinou ide o ľudí bez domova, resp. občanov bez trvalého pobytu. Pre ľudí bez domova bude k dispozícii volebná miestnosť vo volebnom okrsku č. 7, v Základnej škole Trieda SNP 20.

V Breznianskom okrese, ktorý má 30 obcí, vrátane Brezna, občania budú voliť v 67 volebných okrskoch, väčšinou v priestoroch základných, prípadne materských škôl, v obecných úradoch, ale aj spoločenských či kultúrnych domoch a obecných knižniciach.

V Turanoch, najmenšom turčianskom meste, v okrsku č. 1, ktorý sa nachádza na mestskom úrade, už stihli v prvých minútach volieb odvoliť aj štyria občania.

07:10 Vyše 68-tisíc Žilinčanov môže prísť odvoliť do niektorého zo 79 volebných okrskov. Medzi nimi je aj 466 prvovoličov.

[a]V Žiline sa otvorili volebné miestnosti. Komisie očakávajú takmer 70-tisíc Žilinčanov ]]

Mestský úrad v Žiline vystavil aj viac ako 2-tisíc hlasovacích preukazov pre tých, ktorí nemôžu voliť vo svojom volebnom obvode.

O možnosť voliť poštou tento rok požiadalo 1 133 Žilinčanov, ktorí majú trvalý pobyt na území mesta, ale zdržiavajú sa v zahraničí. V porovnaní s parlamentnými voľbami v roku 2016 je to o 660 voličov viac. Najväčší záujem prejavili ľudia z Českej republiky, z Veľkej Británie a z Nemecka.

07:08 Už desiatykrát od režimovej zmeny sa vláda – ako sa spieva aj v Modlitbe – navracia do rúk občana. Iba na chvíľu, hneď sa vyparí, ale šanca, že nie do takých diaľav a úplne z dosahu občana ako v bývalom volebnom období, je slušná.

Skúsme ju premeniť, píše vo svojom komentári Peter Schutz.

7:00 Na Slovensku sa otvorili volebné miestnosti. Vitajte pri sledovaní našej volebnej minúty po minúte. Po celý víkend vám budeme prinášať tie najaktuálnejšie informácie. Sledujte voľby 2020 s nami.

Ako voliť v parlamentných voľbách 2020?

Ak sa vám infografika nezobrazuje, kliknite sem

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Získaj náskok pred štartom
 2. Ivan Krechňák: Robiť niečo, čo máš rád, je na nezaplatenie
 3. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 4. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte
 5. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti
 6. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 7. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 8. Aj vám chýba voňavá a chutná káva?
 9. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 10. Petit Press a RegioMedia rozbiehajú spoločný predaj v regiónoch
 1. Varso Tower od HB Reavis je najvyššou budovou v EÚ
 2. Dáma s pávím pierkom
 3. Slovensko zasiahla vlna nárastu dopytu po produktoch na kĺby!
 4. Spoznajte Olomouc – univerzitné mesto a svoju budúcnosť
 5. Získaj náskok pred štartom
 6. 2. ročník Social Awards Slovakia prichádza
 7. MetLife spustila online nahlasovanie poistných udalostí
 8. Minulý rok boli v priemere ukradnuté takmer tri autá denne
 9. Žabka expanduje na západe krajiny, hľadá nadšených podnikateľov
 10. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme
 1. Dovolenka v Egypte: Vyskúšali sme, ako sa aktuálne cestuje 19 245
 2. 5 najčastejších dôvodov, pre ktoré sa v noci budíme 11 433
 3. Ako vyzerá majetok Slovákov? Zvyšuje sa najmä z jedného dôvodu 9 184
 4. V sobotu do bezpečného Ománu so zľavou 486 eur 6 819
 5. Séria dvoch príloh: Angličtina nielen pre maturantov 6 726
 6. 10 vecí, kvôli ktorým do banky už chodiť nemusíte 6 632
 7. Príbeh Patrika Tkáča a J&T, Lidl verzus Tesco a investičné tipy 6 244
 8. Volkswagen Tiguan: takto by malo vyzerať rodinné auto! 5 745
 9. Zažite farebný Marakéš a hory Atlasu so slovenským sprievodcom 5 229
 10. Trnavská univerzita: 385 rokov akademickej excelentnosti 4 877
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Igor Matovič

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pavol Paška na fotografii z roku 2014 s hodinkami značky IWC za vyše 10-tisíc eur.

Ficovo zdravotníctvo v časoch Bergama.

24. feb
Kajetán Kičura.

Pozrite si prehľad dnešného dňa.

3 h
Očkovanie vo Veľkej Británii.

Výsledky z Izraela, Veľkej Británie a USA.

24. feb

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 298-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 6 775 obetí. Opatrenia riadi covid automat.

15 h

Neprehliadnite tiež

Prezidentka Zuzana Čaputová.

Znižuje počet úmrtí aj hospitalizácii.

31m
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.

Argumentuje aj dobrým zvládaním pandémie v DSS.

1 h
Polícia pátra po Michalovi Suchobovi.

Ministerstvo spravodlivosti finišuje so žiadosťou o vydanie.

55m
Infektológ Peter Sabaka (36) pracuje na Klinike infektológie a geografickej medicíny v nemocnici na bratislavských Kramároch. Je odborníkom na vakcíny.

Sputnikom by sa mali očkovať len dobrovoľníci, navrhuje infektológ Peter Sabaka.

1 h