Spoločnosť sa nedelí na chudobných a bohatých, rozvrstvenie je oveľa širšie a zložitejšie. Zistil to sociológ Daniel Prokop vo svojom výskume.
Posudzoval nielen to, či má niekto majetky, ale aj jeho sociálne a IT zručnosti, kontakty a jazykové schopnosti. Z výskumu zistil, ktoré skupiny a prečo volia extrémistov a populistov.
„Aj Smeru by sa vyplatilo, keby sa v regiónoch žilo lepšie. Namiesto Kotlebu by volili Smer,“ popisuje Daniel Prokop v rozhovore pre Denník SME.
Vy ste urobili analýzu českej spoločnosti a zistili ste, že sa nedelí len na bohatých a chudobných, ale podstatne širšie - až na šesť tried. Na akom princípe ste to robili?
Inšpirovali sme sa britským výskumom, ktorý zohľadňuje v triedach nielen príjem, povolanie alebo majetok, ale aj sociálny kapitál. Sociálny kapitál znamená napríklad to koľko máte dobrých kontaktov v spoločnosti.
Vďaka dobrým kontaktom totiž môžete ľahšie získavať rôzne výhody, čeliť krízam a premeniť ich aj na ekonomickú výhodu. A zohľadnili sme aj to, aký máte ľudský kapitál – ako rozumiete IT technológiám, ako ovládate jazyky, teda či máte nové schopnosti, ktoré sú dôležité v tom meniacom sa svete.
Aké máte vzdelanie, ako sa orientujete v spoločnosti, akú kultúru máte radi. Z toho sme vyvodili šesť tried.
Daniel Prokop (36)
- je sociológ, ktorý sa zameriava na politický a sociálny výskum. Dlhodobo sa venuje chudobe a sociálne vylúčeným skupinám. Robil viaceré výskumy aj na Slovensku. Pôsobí na Fakulte sociálnych vied Karlovej Univerzity, v roku 2016 získal za sériu článkov o českej spoločnosti Novinársku cenu.
Predstavme si ich. Navrchu sú dve stredné vyššie vrstvy. Nazvali ste ich Zaistená stredná trieda a Nastupujúca kozmopolitná trieda.
Zaistená stredná trieda je bohatšia, ale má menej sociálnych kompetencií. Majú menej mäkkého kapitálu a viac majetku.
Vzdelávali v 90. rokoch, pred tým ako krajiny vstúpili do Únie, alebo prebehol internetový boom, a je zakorenená v lokálnej ekonomike
Druhá, novšia, je v priemere o sedem rokov mladšia, a má viac sociálnych kompetencií, kontaktov, aktívny životný štýl, ale nemá toľko majetku.
Vzdelávala sa neskôr, takže už má úplne iné podmienky za ktorých vstupovala do zamestnania a končila vysoké školy.
Vďaka vysokej cene bývania žijú títo ľudia často v centre vo veľkých mestách v podnájme a väčšina z nich nemusí mať majetok nikdy. To je nový druh strednej triedy, ktorý si nekupuje vlastné bývanie.
Potom sú tri nižšie triedy – tie ste nazvali Tradičná pracujúca trieda, Ohrozená trieda a Trieda miestnych väzieb.