BRATISLAVA. Strana Most-Híd za podmienky, že sa dostane do parlamentu, chce okamžite po voľbách rokovať so Stranou maďarskej komunity (SMK) o tom, s kým by mal ísť Most-Híd do vládnej koalície.
V prípade, že by Most-Híd bol súčasťou novej vlády, mieni zároveň ponúknuť SMK podiel na výkone moci. Vyhlásil to predseda Mostu-Híd Béla Bugár. O tomto „záväzku“ strany bude písomne informovať šéfa SMK Józsefa Menyhárta.
Most nadbieha SMK
Bugár zdôraznil potrebu maďarskej a ďalších menšín mať svoje zastúpenie v Národnej rade Slovenskej republiky.

"Prvý človek, ktorému budem volať po voľbách, je predseda SMK Menyhárt, aby sme sadli k spoločnému stolu a dohodli sa, s kým ísť do vlády a s kým nie. Samozrejme hovorím o situácii, kedy by bol Most-Híd v parlamente," povedal na piatkovej tlačovej konferencii Bugár.
Zdôraznil potrebu ponúknuť maďarským voličom adekvátne zastúpenie v parlamente. "Je potrebné, aby ľudia z regiónov neostali doma, aby išli voliť. To je výzva aj pre menšiny," podotkol.
"Zo strany pána Bugára je to zrejme len zúfalé volanie o pomoc osem dní pred voľbami. Bolo dosť času na dohodu, vtedy, keď mohli, nechceli kategoricky vyhlásiť, že so Smerom nie, pred pár dňami síce zmenili názor, ale teraz je už neskoro," uviedla SMK.
Vládny potenciál Mosta-Híd je podľa SMK prakticky nulový. SMK tvrdí, že bude pre dosiahnutie volebných cieľov otvorená rokovaniu s každou demokratickou stranou, ktorá bude mať záujem o riešenie ich priorít.
Bez šance
Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS) v reakcii na to uviedla, že vyhlásenie Bugára svedčí o tom, že už aj predseda Mostu-Híd cíti, že zostal bez partnerov a bez šance.
„Po tom, čo pravicové strany s ním vylučujú spoluprácu, sa už aj jeho koaličný partner Robert Fico postavil proti nemu. Bugár opäť ponúka niečo, čo nevie splniť," priblížila MKS v stanovisku.
Most-Híd nemá podľa MKS koaličný potenciál a aj keby sa podľa strany dostal do parlamentu, nebude vo vláde.
Béla Bugár podľa MKS nevníma realitu, keď hovorí o vytvorení maďarskej platformy po voľbách spolu s SMK.
„Platforma spolupráce sa vytvorila na jeseň, spojila tri strany, nezávislých kandidátov a odborníkov, ako aj bývalých politikov Mostu-Híd a kandiduje vo voľbách. On nechcel byť súčasťou tejto spolupráce, neprišiel na rokovania, zamedzil spoločnému postupu, lebo nechcel vylúčiť Smer z povolebnej spolupráce a neskôr útočil na spoločnú kandidátku konšpiračnými teóriami, čím naďalej rozdeľuje maďarskú spoločnosť na Slovensku," zdôraznila MKS.
Podľa MKS maďarskí voliči rozhodnú 29. februára o tom, či chcú spoluprácu a spájanie maďarského politického spektra, alebo nejednotu a hašterenie.
„Pri okrúhlom výročí vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej treba vyzdvihnúť, že budúcu sobotu maďarskí voliči rozhodnú aj o tom, či ich politická reprezentácia so slovenskými partnermi bude budovať slušné Slovensko, alebo pôjde ďalej cestou oportunizmu a tretích viet," uzavrela MKS.
Na spoločnom postupe sa nedohodli
Most-Híd a SMK sa snažili minulý rok o spoločný postup vo voľbách, ale nedohodli sa. Obidve strany sa obviňovali, prečo rozhovory stroskotali.
SMK tvrdila, že Bugár nechcel vylúčiť povolebnú spoluprácu so Smerom. Bugár tak nakoniec urobil minulý mesiac. Tento týždeň informoval o „zmluve s občanmi“, v ktorej opätovne odmietol ísť po voľbách do vlády so Smerom a stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS).
Po krachu vlaňajších rozhovorov o spoločnom postupe maďarských strán sa SMK dohodla na spolupráci s Maďarským fórom, ktoré založil poslanec Zsolt Simon a stranou Spolupatričnosť.
Vytvorili zoskupenie Maďarská komunitná spolupatričnosť (MKS), ktoré kandiduje v parlamentných voľbách.
Parlamentné voľby sa budú konať 29. februára. Stáť budú viac ako 12,6 milióna eur. V ére samostatného Slovenska pôjde o ôsme parlamentné voľby v poradí. Na Slovensku sú viac ako štyri milióny oprávnených voličov.

- Najnovšie správy o parlamentných voľbách 2020
- Posledné preferencie politických strán
- Všetky informácie o voľbách do NR SR 2020
- Výsledky parlamentných volieb z roku 2016