SME
Utorok, 4. október, 2022 | Meniny má František

Orbán podáva ruku aj slovenským Maďarom

Maďarské strany nemajú istú účasť v parlamente.

Orbánna rokovani s predstaviteľmi Strany maďarskej komunity (MKP) v Budapešti 11. apríla 2017. (Zdroj: Facebook/Viktor Orbán )

Pred stánkom s langošmi neďaleko mestského úradu vo Fiľakove sa vlní rad ľudí. Alžbeta Jančkárová natiera langoš cesnakom, smotanou či kečupom, alebo ho posype strúhaným syrom podľa želania zákazníka.

Rovnako nenútene narába aj s jazykom - podľa toho, ako sa jej prihovorí zákazník, ktorý je na rade, prepína medzi slovenčinou a maďarčinou.

Tak ako mnohí obyvatelia tohto mestečka vzdialeného len 12 kilometrov od maďarskej hranice, aj Jančkárová hovorí oboma jazykmi plynule.

Primátor mesta Attila Agócs, ktorý má kanceláriu v neďalekom mestskom úrade, je na tom podobne. V parlamentných voľbách kandiduje za Most-Híd a aj keď mu záleží na tom, aby Maďari mali v slovenskom parlamente svoje zastúpenie, nie je to pre neho v kampani prvoradé.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Pre mňa to nie je maďarská otázka, ale otázka rozvoja môjho rodiska, miesta kde žijeme a kde si plánujeme budúcnosť,“ hovorí Agócs.

Súvisiaci článok Nie je dobré vytvárať kategórie dobrých a zlých Maďarov Čítajte 

Na Slovensku žije okolo 450-tisíc občanov maďarskej národnosti. Doteraz sa mohli spoliehať na to, že ich záujmy v parlamente zastupovali maďarské menšinové strany.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

SMK a neskôr Most-Híd boli vládnymi stranami v stredopravých vládach Mikuláša Dzurindu a Ivety Radičovej. Most aj do nadchádzajúcich volieb vstupuje ako vládna strana.

Predvolebné prieskumy však ukazujú, že od marca v slovenskom parlamente po prvýkrát v ére samostatnosti možno nebude sedieť žiadna maďarská strana.

Nie je to však v kampani témou. Ani medzi samotnými Maďarmi tomu mnohí nepripisujú veľký význam. Sú však aj takí, ktorí sa obávajú, že bez reprezentácie sa bude menšina ďalej trieštiť.

A že chýbajúce maďarské zastúpenie v parlamente, bude pre menšinu znamenať ďalší dôvod obracať sa skôr na Budapešť, odkiaľ sa vláda Viktor Orbána snaží posilňovať svoj vplyv v širšom regióne.

Podľa analytikov Orbán využíva práve negatívne emócie a nevôľu maďarských komunít za hranicami Maďarska. Podporu v okolitých krajinách sa snaží získavať aj nalievaním maďarských štátnych peňazí do ich projektov - na školy, futbalové ihriská, ale aj veľké štadióny, maďarské médiá a kultúrne podujatia.

Pred parlamentnými voľbami je na Slovensku teda otvorená aj otázka, nakoľko maďarskú menšinu u nás oslovuje Orbánova zmes nacionalizmu a euroskepticizmu, alebo či medzi Maďarmi na Slovensku skôr pretrváva ich tradične kladný vzťah k EU.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Dvojitá identita

Železničná stanica Fiľakovo - Fülek víta návštevníkov aj domácich dvojjazyčnou tabuľou, tak ako to nariaďuje zákon o národnostných menšinách.

Katarína Tóthová, ktorá pracuje v meste ako predavačka v obchode s rozličným tovarom, je Maďarka, ale vydala sa „za Slováka ako repa“. Na otázku, či sa pri voľbách rozhoduje podľa toho, či je strana maďarská, odpovedá, že to ju nikdy nezaujímalo.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu