BRATISLAVA. Štátny pedagogický ústav bude spolupracovať s Centrom vzdelávania učiteľov, školského a odborného výskumu, ktoré je súčasťou Technickej univerzity v Drážďanoch. Informovala o tom Mária Lukáčová zo Štátneho pedagogického ústavu.
Budúcnosť nemeckého jazyka
Najbližším styčným bodom bude medzinárodná konferencia v marci v Drážďanoch, na ktorej sa zúčastnia aj odborníci zo Štátneho pedagogického ústavu.
"Osobne som pozval riaditeľa, učiteľov a ďalších zástupcov Centra vzdelávania učiteľov, školského a odborného výskumu v Drážďanoch, aby vystúpili s prednáškami z vlastných výskumných projektov na našej konferencii o budúcnosti vyučovania nemeckého jazyka na Slovensku, ktorú realizuje Štátny pedagogický ústav v apríli tohto roka v Kežmarku," povedal riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk.
Príklady dobrej praxe
Cieľom konferencie je zdôrazniť dôležitosť vyučovania nemeckého jazyka v základnej škole, vyučovanie jazykov národnostných menšín, podporiť metodiku CLIL v základnej škole, vytvoriť platformu na výmenu skúseností, príkladov dobrej praxe, ako aj na diskusiu k téme súčasného vývoja v oblasti vyučovania nemeckého jazyka a jazykov národnostných menšín.

Riaditelia oboch inštitúcií sa informovali aj o postavení učiteľov v Nemecku a na Slovensku.
"Učitelia a pedagogickí zamestnanci v nemeckých štátnych školách na všetkých stupňoch sú v štátnej službe. Prináša im to nielen finančné a dôchodkové výhody, ale aj status uznávanej autority v spoločnosti. Dohodli sme sa preto, že spolu s našimi kolegami v Drážďanoch pripravíme v Bratislave okrúhly stôl s workshopmi o postavení učiteľa v spoločnosti a porovnáme obidva modely, aby sa o takejto možnosti začala diskusia aj u nás," dodal Hajduk.