SME

Ceny ministerky kultúry za rok 2019 dostalo jedenásť umelcov

Laureáti si ceny prevzali v Dvorane Ministerstva kultúry SR.

Ocenená Nina Poláková za umelecké majstrovstvo v oblasti klasického i moderného baletu a výnimočnú reprezentáciu slovenského baletného umenia v zahraničí a ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková počas odovzdávania Ceny ministerky kultúry SR v oblasti profesionálneho umenia za rok 2019.Ocenená Nina Poláková za umelecké majstrovstvo v oblasti klasického i moderného baletu a výnimočnú reprezentáciu slovenského baletného umenia v zahraničí a ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková počas odovzdávania Ceny ministerky kultúry SR v oblasti profesionálneho umenia za rok 2019. (Zdroj: SITA/Alexandra Čunderlíková)

BRATISLAVA. Choreografka Marilena Halászová, herec Jozef Šimonovič či literárny kritik Alexander Halvoník sú laureátmi Ceny ministerky kultúry SR za rok 2019.

Celkovo jedenásť profesionálnych umelcov v siedmich kategóriách v pondelok ocenila ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD).

Dlhodobý a celoživotný prínos

Ocenenie sa udeľuje za výnimočné umelecké, tvorivé a interpretačné počiny za predchádzajúci kalendárny rok alebo za dlhodobý a celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach umenia. Laureáti si ceny prevzali v Dvorane Ministerstva kultúry SR.

SkryťVypnúť reklamu

Šéfka rezortu kultúry vo svojom príhovore podotkla, že na slovenských umelcov v oblasti umenia a kultúry môžeme byť právom hrdí.

„Keď máte pred sebou zoznam osobností, ktoré talentom, profesionálnymi výkonmi či celoživotnou tvorbou a poctivou prácou významne obohacujú slovenské umenie a kultúru a dôstojnú prezentáciu doma a v zahraničí, uvedomíte si, že Slovensko má naozaj šikovných, tvorivých a múdrych ľudí," povedala.

Laureátmi ceny za dlhodobý alebo celoživotný prínos v oblasti umenia sa stali choreografka a baletná pedagogička Marilena Halászová a herec a recitátor Jozef Šimonovič.

Halászová je ocenená za celoživotný prínos v oblasti slovenského divadelníctva a výrazný podiel na rozvoji tanečného umenia a tanečného vzdelávania.

Šimonovič získal ocenenie za dlhodobý a celoživotný prínos v oblasti pôvodnej slovenskej rozhlasovej, divadelnej a filmovej tvorby a jeho majstrovstvo v oblasti umeleckého prednesu.

SkryťVypnúť reklamu

Cenu za výnimočný prínos v oblasti pôvodnej literatúry a prekladovej tvorby získal literárny kritik a prekladateľ Alexander Halvoník.

Ocenený aj Titusz Tóbisz

Ocenenie dostal za prínos k rozvoju literárnej kritiky v oblasti slovenskej literatúry a kontinuálnu analytickú hodnotiacu činnosť, ktorou každoročne reflektuje najmä diela súčasných slovenských prozaikov.

Cenu za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca si z rúk ministerky prevzal operný spevák Titusz Tóbisz.

Dostal ju za výnimočné stvárnenie spevácky náročnej postavy Jeana Valjeana v muzikáli Bedári s prihliadnutím na postavy, ktoré na vysokej umeleckej úrovni stvárňuje na opernej scéne Štátneho divadla Košice.

Laureátom ceny za výnimočný prínos v oblasti hudby sa stala pedagogička vokálnej interpretácie Eva Blahová.

SkryťVypnúť reklamu

Ocenená je za mimoriadny prínos v oblasti vokálnej pedagogiky, dlhoročnú interpretačnú, organizačnú činnosť a pôsobenie v medzinárodných porotách vokálnych súťaží s prihliadnutím na jej významný osobnostný vklad v oblasti reprezentácie slovenskej hudobnej kultúry v zahraničí.

Cenu za výnimočný prínos v oblasti výtvarného umenia a architektúry in memoriam získal maliar, grafik a ilustrátor Stanislav Dusík.

Ministerka ocenila jeho výnimočné celoživotné dielo v oblasti výtvarného umenia zameraného predovšetkým na sakrálnu tvorbu, ktorým si získal uznanie doma aj v zahraničí.

Cenu za šírenie dobrého mena slovenského umenia v zahraničí si odniesli 1. baletní sólisti Viedenského štátneho baletu Nina Poláková a Roman Lazík, za umelecké majstrovstvo v oblasti klasického i moderného baletu a výnimočnú reprezentáciu slovenského baletného umenia v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu

Túto cenu získala aj grafická dizajnérka, ilustrátorka a režisérka animovaného filmu Petra Štefanková, a to za výnimočný dlhoročný prínos v oblasti medzinárodnej prezentácie slovenského výtvarného umenia v zahraničí.

Rozhlasový hudobný redaktor Vladimír Franc si z rúk ministerky prevzal cenu za podporu, prezentáciu a propagáciu umenia.

Ocenený je za autorský prínos a propagáciu hudby prostredníctvom vysoko sledovanej rozhlasovej relácie Túto hudbu mám rád.

Laureátom tejto prestížnej ceny sa stal aj zakladateľ galérie insitného umenia v Kovačici Pavel Babka, a to za šírenie dobrého mena slovenského insitného umenia prostredníctvom výstav organizovaných súkromnou Galériou Babka Kovačica na významných podujatiach v zahraničí a za podporu uchovávania a rozvíjania insitného umenia slovenskej komunity vo Vojvodine.

SkryťVypnúť reklamu

Ocenenia sa udeľujú každoročne od roku 1999. Návrh na udelenie ceny predkladajú ministerke odborné a umelecké inštitúcie, profesijné občianske združenia či iné neziskové a verejnoprospešné organizácie s pôsobnosťou v danej oblasti, fyzické osoby, orgány štátnej správy a samosprávy, útvary ministerstva a poradné orgány ministerky.

Autorom artefaktu Ceny ministerky kultúry v oblastiach profesionálneho umenia je sklársky výtvarník Palo Macho.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 482
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 572
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 714
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 639
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 578
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 250
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu