BRATISLAVA. Choreografka Marilena Halászová, herec Jozef Šimonovič či literárny kritik Alexander Halvoník sú laureátmi Ceny ministerky kultúry SR za rok 2019.
Celkovo jedenásť profesionálnych umelcov v siedmich kategóriách v pondelok ocenila ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD).
Dlhodobý a celoživotný prínos
Ocenenie sa udeľuje za výnimočné umelecké, tvorivé a interpretačné počiny za predchádzajúci kalendárny rok alebo za dlhodobý a celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach umenia. Laureáti si ceny prevzali v Dvorane Ministerstva kultúry SR.
Šéfka rezortu kultúry vo svojom príhovore podotkla, že na slovenských umelcov v oblasti umenia a kultúry môžeme byť právom hrdí.
„Keď máte pred sebou zoznam osobností, ktoré talentom, profesionálnymi výkonmi či celoživotnou tvorbou a poctivou prácou významne obohacujú slovenské umenie a kultúru a dôstojnú prezentáciu doma a v zahraničí, uvedomíte si, že Slovensko má naozaj šikovných, tvorivých a múdrych ľudí," povedala.
Laureátmi ceny za dlhodobý alebo celoživotný prínos v oblasti umenia sa stali choreografka a baletná pedagogička Marilena Halászová a herec a recitátor Jozef Šimonovič.
Halászová je ocenená za celoživotný prínos v oblasti slovenského divadelníctva a výrazný podiel na rozvoji tanečného umenia a tanečného vzdelávania.
Šimonovič získal ocenenie za dlhodobý a celoživotný prínos v oblasti pôvodnej slovenskej rozhlasovej, divadelnej a filmovej tvorby a jeho majstrovstvo v oblasti umeleckého prednesu.
Cenu za výnimočný prínos v oblasti pôvodnej literatúry a prekladovej tvorby získal literárny kritik a prekladateľ Alexander Halvoník.
Ocenený aj Titusz Tóbisz
Ocenenie dostal za prínos k rozvoju literárnej kritiky v oblasti slovenskej literatúry a kontinuálnu analytickú hodnotiacu činnosť, ktorou každoročne reflektuje najmä diela súčasných slovenských prozaikov.
Cenu za výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca si z rúk ministerky prevzal operný spevák Titusz Tóbisz.
Dostal ju za výnimočné stvárnenie spevácky náročnej postavy Jeana Valjeana v muzikáli Bedári s prihliadnutím na postavy, ktoré na vysokej umeleckej úrovni stvárňuje na opernej scéne Štátneho divadla Košice.
Laureátom ceny za výnimočný prínos v oblasti hudby sa stala pedagogička vokálnej interpretácie Eva Blahová.
Ocenená je za mimoriadny prínos v oblasti vokálnej pedagogiky, dlhoročnú interpretačnú, organizačnú činnosť a pôsobenie v medzinárodných porotách vokálnych súťaží s prihliadnutím na jej významný osobnostný vklad v oblasti reprezentácie slovenskej hudobnej kultúry v zahraničí.
Cenu za výnimočný prínos v oblasti výtvarného umenia a architektúry in memoriam získal maliar, grafik a ilustrátor Stanislav Dusík.
Ministerka ocenila jeho výnimočné celoživotné dielo v oblasti výtvarného umenia zameraného predovšetkým na sakrálnu tvorbu, ktorým si získal uznanie doma aj v zahraničí.
Cenu za šírenie dobrého mena slovenského umenia v zahraničí si odniesli 1. baletní sólisti Viedenského štátneho baletu Nina Poláková a Roman Lazík, za umelecké majstrovstvo v oblasti klasického i moderného baletu a výnimočnú reprezentáciu slovenského baletného umenia v zahraničí.
Túto cenu získala aj grafická dizajnérka, ilustrátorka a režisérka animovaného filmu Petra Štefanková, a to za výnimočný dlhoročný prínos v oblasti medzinárodnej prezentácie slovenského výtvarného umenia v zahraničí.
Rozhlasový hudobný redaktor Vladimír Franc si z rúk ministerky prevzal cenu za podporu, prezentáciu a propagáciu umenia.
Ocenený je za autorský prínos a propagáciu hudby prostredníctvom vysoko sledovanej rozhlasovej relácie Túto hudbu mám rád.
Laureátom tejto prestížnej ceny sa stal aj zakladateľ galérie insitného umenia v Kovačici Pavel Babka, a to za šírenie dobrého mena slovenského insitného umenia prostredníctvom výstav organizovaných súkromnou Galériou Babka Kovačica na významných podujatiach v zahraničí a za podporu uchovávania a rozvíjania insitného umenia slovenskej komunity vo Vojvodine.
Ocenenia sa udeľujú každoročne od roku 1999. Návrh na udelenie ceny predkladajú ministerke odborné a umelecké inštitúcie, profesijné občianske združenia či iné neziskové a verejnoprospešné organizácie s pôsobnosťou v danej oblasti, fyzické osoby, orgány štátnej správy a samosprávy, útvary ministerstva a poradné orgány ministerky.
Autorom artefaktu Ceny ministerky kultúry v oblastiach profesionálneho umenia je sklársky výtvarník Palo Macho.