SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky

Penzistom schválili tesne pred voľbami trináste dôchodky (minúta po minúte)

Poslanci odmietli Istanbulský dohovor.

Šéf Smeru po schválení trinástych dôchodkov. Šéf Smeru po schválení trinástych dôchodkov. (Zdroj: TASR)
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mimoriadnu schôdzu parlamentu sme sledovali minútu po minúte:

18:20 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

18:07 V stredu by mali poslanci hlasovať nielen o diaľničných známkach, ale aj o prídavkoch na deti.

Skryť Vypnúť reklamu

18:00 Robert Fico a Andrej Danko majú spoločnú tlačovku s ostatnými poslancami. Fico sa poďakoval poslancom za hlasovanie o 13-tych dôchodkoch aj Istanbulskom dohovore.

"Sám som tomu neveril, ale som rád, že sme nakoniec dosiahli úspech," povedal Fico.

17:52 SNS vyzvala prezidentku Zuzanu Čaputovú, aby neodkladne a urýchlene konala a oznámila Rade Európy, že Istanbulský dohovor na Slovensku účinný a platný nebude. Na tlačovej konferencii to povedal podpredseda SNS Jaroslav Paška.

17:41 "Ak niekto pri pohľade na prísne tajné preferencie prepadá nadšeniu z nadchádzajúceho dňa po Smere, na schladenie nie je nič lepšie ako hlasovanie o trinástych dôchodkoch. Politická rodina Borisa Kollára totiž nezaváhala a presne ako sľúbila, dodala Smeru, SNS a Kotlebovi hlasy na pohodlné schválenie štyristomiliónovej sekery."

Skryť Vypnúť reklamu

Píše v komentári Peter Tkačenko.

Súvisiaci článok Veľa šťastia s Kollárom Čítajte 

17:20 Danko prerušil schôdzu, v hlasovaní budú poslanci opäť pokračovať v stredu o 11-tej hodine ráno.

"Nie je vôľa tento zákon prerokovať, nie je národná rada uznášaniaschopná. Nemôžem pristúpiť ani k rokovaniu o prídavku na dieťa," povedal Danko.

17:18 Plénum nebolo ani na tretí pokus pri hlasovaní o skrátenom konaní pri zrušení diaľničných známok uznášaniaschopné.

Pri hlasovaní o tomto bode sa prezentovalo sa iba 74 poslancov namiesto potrebných 76.

Zdržali sa poslanci z klubu Smeru-SD aj SNS. Proti hlasovala ĽSNS, nezaprezentovali sa poslanci Mosta-Híd, OĽaNO, Sme rodina a väčšina nezaradených poslancov.

17:17 Poslanci nevyslovili súhlas s Istanbulským dohovorom. Hlasovalo proti nemu 96 zo 113 prítomných poslancov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ondrej Dostál (SaS) nepochodil s procedurálnym návrhom, aby parlament prerušil rokovanie o tomto dohovore do 13. marca 2020.

Parlament prijal 29. marca a 28. novembra 2019 uznesenia, ktorými Národná rada vyjadrila nesúhlas s tým, aby Slovensko bolo prostredníctvom rozhodnutí a opatrení Európskej únie viazané Istanbulským dohovorom a aby Európska únia pristúpila k uvedenému dohovoru bez akýchkoľvek obmedzení.

Predkladatelia argumentovali pochybnosťami pri výklade viacerých ustanovení dohovoru, že je v rozpore s Ústavou SR.

17:16 Za 13-dôchodky hlasovali poslanci Smeru, SNS, ĽSNS, Sme rodina , odídenci z hnutia okolo poslanca Petra Marčeka, ale za boli aj nezaradení poslanci, ktorí teraz kandidujú za stranu Dobrá voľba bývalého ministra zdravotníctva Tomáša Druckera - Katarína Cséfalvayová, Peter Kresák a Martin Fedor.

Skryť Vypnúť reklamu

17:09 Poslanci schválili zavedenie 13-dôchodku. Za bolo všetkých prítomných 88 poslancov.

Súvisiaci článok Penzisti dostanú trináste dôchodky, parlament schválil návrh Smeru Čítajte 

Nárok na 13. dôchodok majú mať všetci poberatelia penzií. Jeho výška má byť pre jednotlivých poberateľov vo výške súčasných priemerných jednotlivých dôchodkov.

Poberateľovi sólo starobného dôchodku sa vyplatí 13. dôchodok v sume zodpovedajúcej priemernej mesačnej sume starobného dôchodku, teda 460,40 eura.

"V prípade, ak bude mať poistenec nárok na viacero dôchodkových dávok, vyplatí sa len jeden 13. dôchodok, a to ten, ktorého suma je najvyššia," uvádza sa v návrhu zákona.

Do rozpravy sa pred hlasovaním neprihlásili žiadni poslanci.

17:03 Poslanci sa v rokovacej sále pomaly zbiehajú. O chvíľu budú hlasovať o 13-tych dôchodkoch aj Istanbulskom dohovore.

Skryť Vypnúť reklamu

15:52 Poslanci ukončili rozpravu o Istanbulskom dohovore. Schôdza je prerušená do 17:00 hod, následne by o ňom mali hlasovať. Hlasovať budú tiež o zavedení
13-teho dôchodku.

15:29 „Veľmi ma to mrzí, lebo v takýchto zlomových situáciách sa ukazuje, kto ako svoje slová myslí vážne,“ hovorí líder OĽaNO Igor Matovič na to, že Sme rodina sa chystá podporiť trináste dôchodky či prídavky pre deti.

„Keď tu niekto rozpráva o tom, ako nepomôže Smeru a nepomôže v zrýchlenom konaní a zrazu pomôže, je to veľký otáznik, či taký človek bude dodržiavať slovo," hovorí Matovič.

Dodáva však, že je jediný z demokratickej opozície, kto sa snaží nevytesniť Kollára na okraj. „Za štyri dni ľudia rozhodnú,“ dodal Matovič.

15:20 Skrátené legislatívne konanie, ktoré odhlasovala Národná rada, je podľa mimovládnej organizácie Via Iuris nezákonné.

Skryť Vypnúť reklamu

"Skrátené legislatívne konanie je výnimočným inštitútom a je možné ho využiť iba v prípade mimoriadnych okolností," hovorí Via Iuris.

Mimovládka vysvetľuje, že podľa zákona o rokovacom poriadku tak možno postupovať iba v prípadoch ohrozenia základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, prípadne ak štátu hrozia značné hospodárske škody.

14:47 Dôchodcovia by mali dostať vyplatený 13-ty dôchodok už o mesiac skôr, a to v novembri tohto roka. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslanca Ľubomíra Vážneho (Smer), ktorý predložil na parlamentnom sociálnom výbore.

Pozmeňujúcim návrhom z výboru sa majú upraviť podmienky pri 13-tom dôchodku v niektorých prípadoch aj pre policajtov a profesionálnych vojakov.

Pozmeňujúci návrh predložil aj poslanec Erik Tomáš (Smer). Má zabezpečiť, aby vymáhaniu pohľadávok zrážkami z dávok nepodliehal 13-ty dôchodok.

Skryť Vypnúť reklamu

14:13 Poslanci pokračujú ďalej v rokovaní o Istanbulskom dohovore.

Súvisiaci článok Mesochoritisová: Diskusia okolo Istanbulského dohovoru je iracionálna Čítajte 

14:07 Do rozpravy o 13-tych dôchodkoch v druhom čítaní sa neprihlásili žiadni poslanci. Béla Bugár (Most-Híd) prerušil schôdzu, ktorú po prestávke vedie aj napriek tomu, že jeho strana sa schôdze zúčastňovať nechcela.

14:04 Trinásty dôchodok má nahradiť doterajší vianočný príspevok, ktorý Sociálna poisťovňa vlani vyplácala len tým penzistom, ktorých dôchodok alebo úhrn dôchodkov dosahoval najviac 658,50 eura.

Kým suma vianočného príspevku klesala s rastúcou výškou dôchodku, trinásty dôchodok bude Sociálna poisťovňa vyplácať v rovnakej výške pri rovnakom druhu dôchodku.

Všetci starobní dôchodcovia by mali dostávať trinásty dôchodok v sume 460 eur, čo je priemerná suma starobnej penzie. Výdavky na vyplácanie trinástych dôchodkov majú v tomto roku dosiahnuť 589 miliónov eur ročne.

Skryť Vypnúť reklamu

Po odpočítaní 147 miliónov eur, ktoré sa usporia na zrušených vianočných príspevkoch, tak čisté výdavky na trináste penzie predstavujú 442 miliónov eur.

14:00 Po dvojhodinovej prestávke poslanci pokračujú v druhom čítaní k 13. dôchodkom.

Návrh vysvetľoval minister práce Ján Richter (Smer).

13:39 Kollár hovorí, že svojím konaním neposkytol istotu Smeru a SNS. „Ja som s nimi nerokoval, takže sa tu nemôžeme baviť o korupcii.“ dodáva Kollár.

„Do poslednej chvíle nevedeli, ako sa rozhodneme,“ dodal.

Za trináste dôchodky Sme rodina hlasovala aj v prvom čítaní napriek tomu, že Boris Kollár vyhlasuje, že ide o volebnú korupciu. Neprekáža mu ani to, ak návrh napokon prejde s podporou extrémistickej ĽSNS.

13:58 „Nech si ma nezoberú do tej vlády, ale moji voliči budú vedieť, že som sa na nich nevykašľal a nezradil ich,“ reagoval na kritiku ostatných opozičných poslancov líder Sme rodina Boris Kollár.

Skryť Vypnúť reklamu

Kritizujú ho za to, že v parlamente sa pri hlasovaní o skrátenom konaní poslanci Sme rodina prezentovali. Minulý týždeň to neurobili.

Kollár hovorí, že Smer a SNS by našla v parlamente 76 hlasov a teda by im skrátené konanie prešlo aj keby on v parlamente nesedel. „Mňa nezaujímajú galkovci, sulíkovci, mňa nezaujíma PS, mňa zaujímajú ľudia, ktorým som dal sľub,“ hovorí Kollár.

Tvrdí, že inak by prišiel o polovicu voličov.

13:24 "Hlas Eduarda Adamčíka nie je hlasom strany Most-Híd," uviedla hovorkyňa strany Klára Magdeme. Adamčík bol jedným z poslancov, ktorí hlasovali za
skrátené legislatívne konanie k 13. dôchodkom.

"Adamčík nikdy nebol členom strany Most-Híd. Po rozpade strany Sieť sme ho prijali s ďalšími členmi Siete. Vzhľadom na jeho posledné aktivity a hlasovania sa od neho dištancujeme," priblížila stanovisko hovorkyňa.

Skryť Vypnúť reklamu

12:24 Hnutie OĽaNO bude podľa Hegera zaujímať Kollárovo vysvetlenie, odkiaľ sa budú sociálne opatrenia financovať, keďže sa jeho poslanci prezentovali pri hlasovaní o zrýchlenom režime.

"Ak to nemá byť nástrojom získavania politických bodov, malo to byť prvé rokovanie po voľbách," poznamenal. Zdôraznil, že s dôverou dôchodcov netreba hazardovať.

12:22 Fico tlačovú konferenciu predčasne ukončil po opakovaných otázkach o tom, odkiaľ sa vezmú peniaze na trináste dôchodky, keď je už teraz Slovensko zadlžené.

12:21 Fico sa vyjadril aj k neúčasti predstaviteľov strany v nedeľnej diskusnej relácii RTVS a v pondelkovej diskusnej relácii, ktorú spoluorganizovali Hospodárske noviny a Rádio Expres.

Na diskusiách sa mal zúčastniť volebný líder strany Peter Pellegrini. Ten je však od nedele hospitalizovaný v bratislavskej nemocnici. Nahradiť ho mal práve Fico.

Skryť Vypnúť reklamu

„V nedeľu som bol dosť ďaleko od Bratislavy. Vôbec nikto od nás nerátal, že by som mal ísť do relácie. Nebol plán, aby som sa ja zúčastnil na diskusiách, ani v nedeľu, ani v pondelok, tak mňa do toho neťahajte. So mnou to nemá nič spoločné,“ povedal Fico.

12:20 Miroslav Beblavý z PS/Spolu skritizoval Borisa Kollára za to, že sa jeho poslanci pri schválení skráteného legislatívneho konania k dôchodkom prezentovali.

Nepovedal však, či sa Kollár týmto pre PS/Spolu svojím konaním diskvalifikoval pre vznik prípadnej povolebnej koalície.

„Boris Kollár sa najmä diskvalifikoval v očiach voličov,“ povedal Beblavý. Kollár podľa neho nemohol vedieť v čase, keď sa prezentoval, či bude dosť poslancov. Napokon totiž hlasy Sme rodina neboli potrebné na to, aby bolo plénum k hlasovaniu o skrátenom konaní uznášaniaschopné.

Skryť Vypnúť reklamu

„Dnes je vidieť, na koho je a na koho nie je spoľahnutie,“ povedal Beblavý.

12:14 Schôdza má podľa Danka hlavné priority v zavedení 13-teho dôchodku a v Istanbulskom dohovore. Skonštatoval, že dohovor prezidentka Zuzana Čaputová nevie parlamentu vrátiť a myslí si, že nebude mať odvahu vrátiť ani novelu zákona, ktorou by sa zaviedol 13-ty dôchodok.

"Uvidíme, či sa podarí dostať sa k prídavkom," doplnil s tým, že po utorkovom poobedňajšom hlasovaní bude vedieť viac.

12:11 Robert Fico hovorí, že o podpore návrhov v parlamente s Borisom Kollárom nerokoval. „Ja som nerokoval s nikým,“ hovorí Fico. Vylučuje aj rokovania s poslancom Mosta-Híd Eduardom Adamčíkom.

11:56 Parlament schválil skrátené legislatívne konanie v rozpore so zákonom. Na tlačovej konferencii to povedal Miroslav Beblavý z koalície PS/Spolu.

Skryť Vypnúť reklamu

„Pred desiatimi dňami sme upozornili na to, že táto schôdza je nezákonná a vyzvali sme všetkých poslancov pléna, aby neasistovali tejto politickej svadbe Fica, Danka a Kotlebu. Blokovali sme niekoľko dní parlament, aby sme tomu zabránili. Poslanci však dnes schválili skrátené legislatívne konanie v rozpore so zákonom,“ priblížil Beblavý.

11:48 Expremiér Robert Fico je presvedčený, že dôchodky večer prejdú ústavnou väčšinou. Pravdepodobnosť prijatia tohto zákona je podľa neho takmer stopercentná.

Zhoda stále chýba pri rodinných prídavkoch a rušení diaľničných známok.

11:47 Fico Igora Matoviča nazval nedôveryhodným psychopatom z Trnavy a opäť zaútočil na koaličného partnera Bélu Bugára a jeho Most-Híd.

„Večer tento zákon prejde ústavnou väčšinou a povedzte mi, kde je úprimnosť týchto poslancov,“ uviedol Fico.

Skryť Vypnúť reklamu

11:45 Šéf Smeru Robert Fico na tlačovej konferencii hovorí, že aj Smer si myslel, že o návrhu zákona o 13-tom dôchodku sa nakoniec bude rokovať až po voľbách.

Súvisiaci článok Most hlasovať neprišiel, Fico to považuje za zradu Čítajte 

Pochválil disciplínu svojich poslancov a poďakoval sa za hlasovanie aj časti opozície, ktoré priložili k hlasovaniam svoje hlasy.

11:39 Danko hovorí, že o prídavkoch chcú ešte v rámci koalície rokovať poobede, o tom ako ich nezneužívať. „Štyri roky žijem v konfliktoch a už sami na mne vidíte, že Boha prosím, nech už sú voľby,“ reagoval Danko na otázku, či priznáva, že sa v parlamente narýchlo rokuje o nepripravených návrhoch.

11:38 Šéf SNS Andrej Danko nechce, aby sa v parlamente rokovalo počas moratória. „Schôdza nebude bežať počas moratória, to vám dávam slovo,“ povedal Danko.

„Ja nebudem narúšať moratórium,“ dodal. Danko by preto najradšej bol, keby sa schôdza ukončila ešte dnes večer, respektíve zajtra ráno. Moratórium sa totiž začína vo štvrtok o siedmej ráno, 48 hodín pred voľbami.

Skryť Vypnúť reklamu

11:36 Poslanec Ondrej Dostál z klubu SaS povedal, že rozprava o Istanbulskom dohovore často pripomína „strašenie bubákmi“, ktorí však nie sú.

Poslankyňa Natália Grausová (ĽSNS) označila Dostála za fanatického stúpenca liberálnej demokracie s protislovenskými názormi.

11:35 V diskusii nezaradený poslanec Richard Vašečka odmietol, že Istanbulský dohovor bude témou bez ohľadu na to, ako a vyjadrí Slovenská republika.

Nezaradený poslanec Martin Poliačik z neparlamentnej koalície PS/Spolu označil Vašečku za dôstojného nástupcu bratov Kuffovcov, Jána Slotu a Andreja Danka.

11:20 Parlament pokračuje v rozprave k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známemu ako Istanbulský dohovor.

11:13 Témy ako zrušenie diaľničných známok si podľa šéfa SNS vyžadujú väčšiu spoločenskú diskusiu a pochopenie ľudí, predloženie tohto návrhu prezentuje ako otvorenie témy.

Poslanci neboli pri návrhu o skrátenom legislatívnom konaní pri diaľničných známkach opakovane uznášaniaschopní, o návrhu budú ešte hlasovať v utorok o 17:00 hod.

11:11 Ľubomír Vážny zo Smeru, ktorý je zároveň šéfom Sociálnej poisťovne hovorí, že peniaze na 13-te dôchodky budú.

Opäť však nepovedal, odkiaľ budú. „Budeme ich mať v rozpočte,“ hovorí Vážny.

Vážny odmieta, že by hlasovanie s ĽSNS bolo základom povolebnej spolupráce. „Nespájajte nespojiteľné, sú to nezmysly,“ hovorí Vážny.

11:06 Druhé čítanie o zákone o trinástych dôchodkoch sa začne o 14-tej.

11:01 V prvom čítaní hlasovalo za trináste dôchodky 86 poslancov, zákon pokračuje do druhého čítania.

Prerokovanie návrhu novely zákona o sociálnom poistení v druhom čítaní podporilo 86 poslancov, žiadny zákonodarca nebol proti, ani sa nezdržal hlasovania.

Okrem poslancov za strany Smer, SNS a ĽSNS návrh novely zákona do druhého čítania posunuli aj poslanci za hnutie Sme rodina.

Poslanci, ktorí sa v sobotňajších parlamentných voľbách uchádzajú o hlasy voličov na kandidačných listinách strán Za ľudí, SaS, PS/Spolu a KDH, sa na hlasovaní nezúčastnili.

10:57 Remišová ďalej hovorí, že na schôdzi je zbytočné sa ďalej zúčastňovať. Hovorí však, že v opozícii sa zatiaľ nedohodli, ako budú postupovať pri schôdzi, či ju napríklad budú zdržiavať až do moratória.

10:56 Veronika Remišová zo Za ľudí hovorí, že ak by prezidentka Zuzana Čaputová podpísala 13. dôchodky, po voľbách ich rušiť nebudú, lebo by to vyvolávalo chaos.

Peniaze na ne by podľa Remišovej vzali napríklad z predraženého futbalového štadióna.

10:50 Hlasovanie prerušili do 11:00 hod. Následne budú poslanci v prvom čítaní hlasovať o zavedení 13-tych dôchodkov.

10:47 Za skrátené legislatívne konanie hlasovali k trinástym dôchodkom všetci poslanci Smeru, traja boli neprítomní – František Milan, Jozef Buček a Milan Panáček.

Z poslancov SNS chýbal jeden poslanec - Radovan Baláž. Sedem hlasov pridala aj extrémistická ĽSNS.

Za skrátené konanie boli aj poslanci okolo odídenca zo Sme rodina Petra Marčeka a odídenci z klubu ĽSNS – Milan Špánik a Ján Mora.

Poslanci SaS, Mosta-Híd či OĽaNO v sále boli, no neprezentovali sa. Skrátené konanie podporil z klubu Mosta-Híd Eduard Adamčík.

10:28 Poslanci pokračujú v rozprave v prvom čítaní k zavedeniu 13. dôchodku na Slovensku. Následne sa vrátia k Istanbulskému dohovoru.

10:23 Plénum nebolo ani na druhý pokus pri hlasovaní o zrýchlenom konaní pri zrušení diaľničných známok uznášaniaschopné.

Poslanci nehlasovali ani o zrýchlenom režime v prípade zvýšenia prídavku na dieťa.

Danko neuviedol, kedy sa bude hlasovať o týchto dvoch návrhoch.

Celkovo bolo prítomných na hlasovaní len 28 poslancov. Nezaprezentovali sa poslanci Smeru a niektorí poslanci SNS, iní sa zdržali. Neprítomná bola aj väčšina poslancov opozície.

10:10 Pre hlasovanie o zrušení diaľničných známok chýbal v parlamente dostatočný počet poslancov.

Schôdza je prerušená do 10:20 hod.

10:06 "Ak Boris Kollár a jeho strana bude pokračovať v tom, čo začali, zatne sa veľká sekera do štátneho rozpočtu," kritizuje ho opozičný poslanec Martin Poliačik.

Poslanec Jozef Mihál po schválení skráteného konania k trinástym dôchodkom z parlamentu demonštratívne odišiel.

10:05 Boris Kollár hovorí, že tentoraz sa pri hlasovaní o skrátenom konaní k trinástym dôchodkom poslanci za Sme rodina v parlamente prezentovali, hlasovania sa však zdržali.

Sme rodina má v pláne hlasovať aj za trináste dôchodky. "Máme to v programe," hovorí Kollár. Sme rodina podporí aj zdvojnásobenie rodinných prídavkov, hlasovať plánujú j za odmietnutie Istanbulského dohovoru.

10:04 Hlasovanie o zrýchlenom legislatívnom konaní pri 13-tych dôchodkoch prešlo. Za skrátený režim hlasovalo 76 poslancov z 85 prítomných.

Trinásty dôchodok má nahradiť vianočný príspevok, ktorý dôchodcovia dostávali ku koncu roka.

9:56 Danko prerušil schôdzu do 10:00 hod, následne budú poslanci hlasovať o skrátenom legislatívnom konaní.

9:50 Martin Klus z SaS odmietol riadiť schôdzu, tvrdí, že je protiústavná. Schôdzu riadi Andrej Danko.

9:46 Poslanec Smeru Ľubomír Petrák hovorí, že v klube boli dohodnutí, že na hlasovaní dnes budú všetci poslanci za Smer. "Dostal som ale informáciu, že dvaja poslanci sú na dnes ospravedlnení, " hovorí Petrák.

9:45 Podpredseda SNS Anton Hrnko hovorí, že dnes budú na hlasovaní prítomní všetci poslanci SNS. "Ja si myslím, že budú všetci. Nikto nesignalizoval, že by tu nemal byť," povedal Hrnko.

Pri hlasovaní SNS chýbali v piatok dvaja poslanci.

9:21 Poslanec Ľubomír Galko nepovedal, či odídenci z SaS podporia v parlamente skrátené legislatívne konanie k predkladaným návrhom. „Budete vidieť o desiatej,“ povedal stroho Galko.

V piatok odídenci z SaS o skrátenom konaní k trinástym dôchodkom nehlasovalo, poslanci sa neprezentovali – z hlasovacieho zariadenia vytiahli kartičky.

Samotnú schôdzu sa však podarilo otvoriť práve vďaka nim, keď ju podporili spolu so Smerom, SNS, ĽSNS a odídencami zo Sme rodina.

Navrhneme, aby sme tento zákon nepodporili.

Andrej Danko, predseda SNS o zrušení diaľničných známok

9:15 Slovenská národná strana viac zrejme nebude trvať na zrušení diaľničných známok. Šéf SNS Andrej Danko to povedal v pondelok v predvolebnej diskusii na Markíze.

"Zajtra navrhneme, aby sme tento zákon nepodporili," vyhlásil v pondelok večer Danko. Predseda klubu SNS Tibor Bernaťák v utorok ráno nepovedal, ako to v parlamente SNS technicky vyrieši.

Danko už v piatok uviedol, že zrušenie diaľničných známok bude presadzovať iba vtedy, ak to budú chcieť ľudia. Na facebooku preto spustil anketu, kde mohli ľudia hlasovať, či sú za ich zrušenie alebo zachovanie.

Veľká väčšina - približne 15-tisíc zo 16-tisíc hlasujúcich bolo za ich zachovanie. "Ukázalo sa, aká hlúposť je facebook," reagoval Danko.

9:12 V rozprave vystupuje poslanec Richard Vašečka, ktorý Istanbulský dohovor odmieta. Je podľa neho dôležité ochraňovať ženy i deti, ale dohovor považuje za zideologizovaný.

"Na Slovensku nepotrebujeme a nechceme Istanbulský dohovor," hovorí.

9:00 Predseda parlamentu Andrej Danko otvoril dnešné zasadnutie. Schôdza pokračuje sa diskusiou k Istanbulskému dohovoru.

8:50 Parlament bude dnes o 10:00 hlasovať o návrhoch na skrátené legislatívne konanie k zavedeniu trinástych dôchodkov, k zvýšeniu rodinných prídavkov na deti o sto percent a k zrušeniu diaľničných známok pre autá do 3,5 tony.

Súvisiaci článok Smer a SNS nezohnali dostatok hlasov, hlasovanie posunuli (minúta po minúte) Čítajte 

Minulý týždeň v piatok nebolo plénum dvakrát po sebe uznášaniaschopné. Hlasovanie o návrhoch na skrátené legislatívne konanie sa preto presunulo na utorok 25. februára.

Vládne sociálne opatrenia iniciovali poslanci Smeru – sociálnej demokracie (SD) a Slovenskej národnej strany (SNS). V parlamente však dosluhujúca vládna koalícia nemôže rátať s hlasmi Mostu-Híd. Tí sa schôdze nezúčastňujú.

Predseda Smeru Robert Fico minulý týždeň povedal, že požiada poslancov za Most-Híd, aby boli prítomní na dnešnom hlasovaní v pléne. Zdôrazňoval, že vládna koalícia končí až v deň parlamentných volieb 29. februára.

Parlament by mal dnes pokračovať aj v prerušenej rozprave k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známemu ako Istanbulský dohovor. Ústavnoprávny výbor Národnej rady odporučil plénu parlamentu nevysloviť súhlas s dohovorom. Očakáva sa, že poslanecká snemovňa tento návrh podporí.

Istanbulský dohovor, bol prijatý v tureckom Istanbule v roku 2011. Slovensko patrilo medzi prvé krajiny, ktorých zástupcovia ho vtedy podpísali a malo ho pôvodne ratifikovať ešte v roku 2013.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 2. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 3. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 4. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 5. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 6. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 8. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 9. Ako sa v lete správne starať o citlivú detskú pokožku?
 10. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku
 1. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 4. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 5. Legislative intention - recodification of the corporate law
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 9. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 10. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 1. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 352
 2. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 10 864
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 996
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 030
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 883
 6. Po Slovensku na motorke 6 800
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 6 099
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 375
 9. Crème de la crème po slovensky 3 229
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 717
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Kajetána Kičuru privádzajú na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici.

Kičura zostáva vo väzbe, bráni sa slabo.


12 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


a 2 ďalší 4 h

Neprehliadnite tiež

Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


4 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Kajetán Kičura je vo väzbe od apríla.


a 2 ďalší 4 h