BRATISLAVA. Bezpečnostná stratégia, Obranná stratégia či Dlhodobý plán rozvoja Ozbrojených síl.
To sú všetko dokumenty ministerstva obrany, ktoré musí podľa súčasného štátneho tajomníka ministerstva Róberta Ondrejcsáka (Most-Híd) vyriešiť nová vláda po parlamentných voľbách. Ako dôvod uviedol, že sú neaktuálne a vyžadujú si úpravy.
Modernizácia armády
Ondrejcsák v rozhovore pre agentúru SITA kritizoval aj komunikáciu rezortu obrany smerom navonok. Podľa neho práve to do istej miery zastavilo aj modernizáciu obrany.

„Najväčším zlyhaním je premeškanie príležitosti na spoločenský a odborný konsenzus v otázkach obrany, vrátane modernizácie. Tiež umelé vyrábanie nepriateľov v podobe médií, expertov či spojencov, čo bude mať negatívne dopady aj v budúcnosti. To všetko je spojené s katastrofálnou nekomunikáciou voči verejnosti, čo zapríčinilo napríklad aj neúspechy v modernizácii,“ povedal štátny tajomník.
Podľa Ondrejcsáka bude pre nové vedenie rezortu dôležité znovu nastaviť normálne vzťahy na ministerstve aj s ostatnými partnermi. Následne by sa mali podľa neho prijať nové strategické dokumenty, aj na pôde parlamentu.
Bezpečnostnú a obrannú stratégiu schválila vláda ešte za premiéra Roberta Fica (Smer) na jeseň 2017. Odvtedy však o nich Národná rada nehlasovala, ich text totiž namietala Slovenská národná strana (SNS).
Nový plán pre armádu
Ondrejcsák tvrdí, že je potrebný aj nový plán pre rozvoj a modernizáciu armády.
Rezort pod súčasným vedením SNS vypracoval Dlhodobý plán rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj Ozbrojených síl s výhľadom do roku 2030, ktorý obsahuje aj modernizačné projekty.
Viaceré z nich však meškajú, respektíve nie sú zatiaľ vôbec spustené. Ministerstvo z väčších nákupov dotiahlo iba stíhacie lietadlá F-16 za viac ako 1,6 miliardy eur. Zastavené však boli projekty transportérov typu 8x8 aj 4x4.
Podľa štátneho tajomníka nemusia byť zákonite naplánované modernizačné projekty zrušené, ale budú si vyžadovať audit.
„Je potrebné urobiť audit týchto projektov a naštartovať transparentnú a systémovú modernizáciu ozbrojených síl. Netreba zabudnúť ani na rozvoj infraštruktúry (posádky, budovy), ktoré sú v katastrofálnom stave a nevyhovujúcich podmienkach nie len pre techniku, ale ani pre vojakov,“ dodal.

- Najnovšie správy o parlamentných voľbách 2020
- Posledné preferencie politických strán
- Všetky informácie o voľbách do NR SR 2020
- Volebná kalkulačka: Ktorá strana je vám