SME
Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Matovič osloví na rokovanie ako prvého Kollára (minúta po minúte z OĽaNO)

Sledovali sme aktuálne dianie v štábe politického hnutia OĽaNO.

Voľby 2020: Matovič oslavuje volebný úspech. Voľby 2020: Matovič oslavuje volebný úspech. (Zdroj: TASR)

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Priebeh volieb v štábe hnutia OĽaNO sme sledovali minútu po minúte:

05:16 Minútu po minúte z volebného štátu OĽaNO sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

05:11 Centrála OĽaNO sa už vypratáva a odchádzajú aj poslední ľudia. Odkladajú stoly, riady aj pódium.

Skryť Vypnúť reklamu

04:25 Matoviča mrzí, že PS-Spolu sa do parlamentu nedostanú. Zároveň vylúčil spoluprácu so Smerom. S mafiou sa podľa jeho slov nevyjednáva.

Reagoval tak na vyjadrenie volebného lídra Smeru Petra Pellegriniho, ktorý nevylúčil, že by bol ochotný hovoriť s OĽaNO o prípadnej spolupráci.

04:24 Líder OĽaNO tvrdí, že ako prvého osloví na rokovanie Kollára, aj napriek tomu, že bez neho by dokázal vytvoriť vládnu väčšinu. OĽaNO chce zostaviť vládu, ktorá bude mať ústavnú väčšinu.

04:22 "Chceme aby sme si boli všetci rovní v právach a povinnostiach," povedal Matovič na tlačovke.

03:58 Centrála OĽaNO sa vyprázdňuje. Tí, čo tu ostali, čakajú ešte na tlačovú konferenciu Igora Matoviča.

Líder hnutia chce počkať, kým nebude spočítaných aspoň 90 percent hlasov, pretože stále očakával, ako to dopadne s koalíciou PS-Spolu.

Skryť Vypnúť reklamu

03:44 Podpredseda Smeru a volebný líder strany Peter Pellegrini zagratuloval Matovičovi k víťazstvu vo voľbách.

Nevylúčil, že by s Matovičom bol ochotný hovoriť o prípadnej spolupráci, avšak priznáva, že to vyzerá na opozičnú pozíciu v parlamente.

"Nikdy nehovor nikdy. Ak by mala vzniknúť nejaká koalícia zmierenia alebo koalícia, ktorá by mala garantovať čo najväčšiu stabilitu, nech sa páči. Ale túto otázku dajte Igorovi Matovičovi, či by niečo také spravil, či by zdvihol telefón a zavolal," odpovedal Pellegrini na otázku, či by si vedel predstaviť spoluprácu s Matovičom.

03:29 Zatiaľ to vyzerá, že jednotka na kandidátke OĽaNO učiteľka Mária Šofranko zo Spišskej Novej Vsi má dosť veľa preferenčných krúžkov. Do centrály hnutia však neprišla, je po operácii po problémoch s platničkou.

Skryť Vypnúť reklamu

Eduard Heger z OĽaNO hovorí, že keďže je Šofranko dlhodobo práceneschopná, pripadá do úvahy aj možnosť, že by poslanecký sľub skladala neskôr.

03:03 Igor Matovič sa fotí s priaznivcami, robia si selfie, podávajú si ruky a v pozadí hrá ľudová hudba Macejko, Macejko.

02:50 V centrále OĽaNO hrá ľudová hudba zo Zvolena. Ešte stále je tu niekoľko stoviek ľudí.

Novinári ešte očakávajú jednu tlačovú konferenciu lídra hnutia Igora Matoviča.

02:31 Nálada v centrále OĽaNO pomaly upadá, kým sa čaká na zrátanie hlasov vo voľbách. Niektorí ľudia už zo športovej haly odišli.

02:22 Manželka Igora Matoviča podľa vlastných slov predpovedala, že OĽaNO získa vo voľbách 24 percent. Hovorí, že Matovič musel zo seba urobiť aj šaša, ak chcel zaujať médiá.

„Neteší ma to, ale uvedomujem si to a budem kritická na vašu adresu. Keď predkladali nejaké zákony, bolo to niečo prorodinné, neprišiel na tlačovú konferenciu ani jeden redaktor. Kým zo seba nespravil toho blázna, tak médiá ho netočili. Keď chcel upútať a dať o sebe vedieť čo robí, musel zo seba spraviť blázna, šaša," hovorí Paulína Matovičová.

Skryť Vypnúť reklamu

02:18 „Sme silné protikorupčné hnutie a chceme tie rezorty, ktoré môžu bojovať s korupciou a kde je najväčšia korupcia. Či hovoríme o ministerstve vnútra, obrany, dopravy, ale aj zdravotníctva. Máme špičkových ľudí,“ hovorí o preferenciách hnutia OĽaNO pri rozdeľovaní ministerských postov Jaroslav Naď.

Hovorí však, že vláda sa bude skladať ako tetris. Naď si vie predstaviť svoje pôsobenie v rezorte obrany, zatiaľ nechce hovoriť o pozícii ministra, alebo by sa videl v spravodajských službách. "Zatiaľ je však všetko predčasné," dodáva.

Načítavam video...

02:01 Lídrovi OĽaNO už telefonovala prezidentka Zuzana Čaputová. "Dohodli sme sa že sa v pondelok alebo v utorok stretneme," hovorí Matovič.

Treba však podľa neho počkať na výsledky volieb, čaká na ne aj prezidentka.

Skryť Vypnúť reklamu

01:52 Zástupcovia opozičných strán PS-Spolu, Za ľudí, KDH, SaS, ale aj Sme rodina by mali ešte dnes v noci prísť do volebnej centrály OĽaNO, potvrdil to Jaroslav Naď. Zatiaľ však ešte čakajú, kým bude spočítaný väčší počet hlasov.

„Všetci potvrdili, že prídu, takže očakávame delegácie jednotlivých strán,“ hovorí Naď. „Chceli by sme vyslať signál, že chceme vytvoriť slušnú demokratickú vládu,“ dodal.

Obvolávať opozičné strany museli viacerí kandidáti hnutia OĽaNO, pretože Igor Matovič si zablokoval svoj telefón.

01:33 „Som možno jeden z nich,“ hovorí kandidát OĽaNO a bývalý šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica o možnosti, že by sa z radov hnutia stal ministrom vnútra práve on.

V hnutí však majú podľa jeho slov na tento post viacero kandidátov – Gábora Grendela, Jaroslava Naďa alebo Romana Mikulca.

Skryť Vypnúť reklamu

„Počkajme si na výsledky volieb, potom koaličných rokovaní,“ dodáva.

Kyselica neodpovedal na otázku, či sa v OĽaNO už zhovárali o tom, kto by sa z ich radov mohol stať ministrom vnútra. „No koment,“ povedal.

01:08 V štábe OĽaNO sú aj ľudia, ktorí pôvodne Igora Matoviča voliť nechceli, no napokon ich presvedčila práve jeho intenzívna predvolebná kampaň.

Andrej Tichý z Bratislavy chcel pôvodne voliť SaS. Pred dvomi dňami sa rozhodol, že dá hlas OĽaNO. „Páčila sa mi snaživosť Igora Matoviča. Ľúbi sa mi. Už ani nie je taký šašo, ako bol predtým,“ hovorí.

Zuzana Supeková nebola voliť minimálne v dvoch parlamentných voľbách. Tentoraz ju presvedčilo práve OĽaNO.

„Páči sa mi myšlienka toho, keď sa ľudí pýta v internetovej ankete, čo by od neho chceli. Uvidíme, či to slovo ľuďom aj nechá,“ hovorí Supeková.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľudí do centrály OĽaNO prilákala najmä zvedavosť. Oceňujú, že ich hnutie OĽaNO nechalo nahliadnuť do toho, ako volebná noc v štábe politickej strany vyzerá.

01:06 Matovičovi sa podarilo zablokovať si telefón. Zatiaľ sa mu nikto nedovolá ešte zhruba 40 minút. Líder OĽaNO nevie, či sa mu už pokúšali dovolať lídri ostatných opozičných strán.

00:16 "Ďakujem, že ste ukázali, že ten 'šašo z Trnavy' je dobrá voľba," hovorí Matovičova manželka na pódiu. Vraj to ľuďom garantuje.

Súvisiaci článok Igor, človek víťazný Čítajte 

00:15 Na pódium zavolal Igor Matovič svoju manželku Paulína. "Čo sa stane, nech sa stane, ale pýtala som sa manžela, že jeden víkend do mesiaca musí byť nás," hovorí Matovičova manželka.

00:13 Matoviča prišiel podporiť aj Milan Kňažko. Na pódiu vystupuje spolu s Igorom Matovičom, Annou Remiášovou a Jánom Budajom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Som nadšená, keď vás vidím a vidím vám úsmev na tvári," prihovorila sa ľuďom so slzami v očiach Remiášová.

"Je úžasné keď znovu vidím vo vašich očiach vieru nádej, že sa situácia zmení a bude lepšie. Nezabudnime si pripomenúť, že keď tu boli vzopätia v 89. a 98. roku, prišli potom sklamania. Bol by som rád, keby teraz tie sklamania neprišli," vyhlásil Kňažko. Opozičné strany vyzval, aby ľudí nesklamali.

"Vy sa musíte dohodnúť, iná cesta neexistuje," vyhlásil Kňažko. "Držím vám palce, pán premiér."

Načítavam video...

23:49 Matovič sa neobáva, že by vláda, ktorá by mohla na základe výsledkov exit pollu vzniknúť zo strán súčasnej demokratickej opozície, bude nestabilná.

"Nástup opozície je taký silný, že máme nádej, že ak aj niekto z nášho hnutia alebo iných strán odíde, vláda zostane stabilná," myslí si Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa jeho slov nehrozí, že by sa strany budúcej vlády zostavenej z opozičných strán rozhádali na kultúrno-etických otázkach, akými sú registrované partnerstvá či interrupcie.

"Dnes máme od voličov úplne iné zadanie, ako viesť kultúrne vojny. Neobávam sa ani odchodu budúcich poslancov za OĽaNO. Ak aj v tomto volebnom období niekto od nás odišiel, nikdy sa nestalo, že by prešiel na druhý breh a hlasoval s mafiou," vyhlásil Matovič.

"Môže si žiť svoj opilecký sen," reagoval Igor Matovič na predošlé vyhlásenia šéfa Smeru Roberta Fica o tom, že aj keď bude Smer po voľbách v opozícii, do dvoch rokov sa vráti.

23:45 Práca budúcej slovenskej vlády má byť podľa Matoviča otvorená a nový premiér musí byť premiérom všetkých. V prípade, že na základe výsledkov volieb bude skladať nový kabinet, chce voličom pravidelne predkladať účty.

Skryť Vypnúť reklamu

"Chceme, aby ľudia mali pravidelné zúčtovanie, aby vedeli, ako sa vyberajú dane a na čo sa využívajú. Chceme dať ľuďom nádej, aby vedeli, že vláda tu nie je iba pre tých, ktorí vyhrali voľby. Chceme, aby aj voliči súčasných vládnych strán pochopili, že my sme tá lepšia voľba," povedal Matovič.

Matovič hovorí, že treba ukázať dobrú vôľu voličom Kotlebu. Reagoval tak na otázku, či by sa na Úrade vlády stretával aj s predsedom strany ĽSNS. Lídrov opozičných strán by totiž ako možný premiér volal raz do mesiaca na úrad.

Tak ako vláda, aj jej predseda má byť podľa lídra OĽaNO premiérom všetkých občanov.

23:43 Líder OĽaNO chce viesť povolebné rokovania s ostatnými lídrami strán demokratickej opozície bez vopred stanovených podmienok.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bolo by nezodpovedné hneď na začiatku vytvárať nejaké prekážky," dodal Matovič.

23:40 Matovič počas tlačovej konferencie povedal, že pri takej vysokej podpore by sa hanbil, keby sme nesplnili niečo, čo OĽaNO pred voľbami sľúbilo.

23:33 "Chceli sme osloviť dva milióny ľudí, ktorí stratili vieru v politiku," hovorí po zverejnení výsledkov exit pollov na tlačovej konferencii Igor Matovič. Poďakoval sa aj voličom Smeru či ĽSNS, ktorí prišli k urnám.

Pravá tvár Slovenska sa ukázala po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a po zverejnení komunikácie Mariana Kočnera.

"Pokúsime sa s ostatnými lídrami demokratickej opozície vytvoriť doteraz najlepšiu vládu," hovorí Matovič.

Pripomenul, že jeho pozvanie platí aj pre Borisa Kollára. Cieľom je podľa jeho slov vytvoriť v parlamente ústavnú väčšinu, ktorú chce využiť napríklad aj na presadenie previerok sudcov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nečakajú nás ružové zajtrajšky, chliev je plný a my počítame s každým, kto chce priložiť ruku k dielu," uviedol Matovič.

23:14 Náskok vyzerá taký výrazný, že poradie sa už zrejme nezmení, reaguje v RTVS na výsledky exit pollov líder OĽaNO Igor Matovič. Poďakoval sa voličom za podporu.

Matovič hovorí, že chcel v kampani zobudiť spiaceho draka a prilákať k urnám voličov, ktorí bežne voliť nechodia.

Ešte pred desiatou večer sa Matovič spojil s lídrami opozičných strán a pozval ich do centrály.

23:05 Ľudia búrlivo v centrále tlieskajú po zverejnení výsledkov exit pollu v televízii Markíza, ktorý OLaNO prisúdil preferencie takmer 26 percent.

Ľudia skandujú "Igor!" a smiali sa pri vyhlásení výsledkov napríklad strany SNS.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

22:52 Hala v Trnave sa zaplnila ľuďmi. Priviedla ich sem najmä zvedavosť, chceli vedieť, ako to vo volebnej centrále vyzerá. O niekoľko minút sa očakáva príchod Igora Matoviča.

22:06 Pred vstupom do haly v Trnave sa tvoria rady ľudí. Čakajú na vstup do volebnej centrály OĽaNO.

Najskôr totiž všetkým prichádzajúcim digitálnym teplomerom merajú teplotu, či niekto nie je chorý. Je to opatrenie v súvislosti s koronavírusom. Zatiaľ však nikto zvýšenú teplotu nemal.

21:49 Na zajtrajší deň zatiaľ nie sú dohodnuté rokovania s ostatnými politickými stranami o skladaní koalície, povedal novinárom Jaroslav Naď.

„Počkajme si, ako to dopadne. Krájame tortu, ktorá ešte nie je upečená,“ hovorí Naď. Dodáva, že lídri opozičných strán medzi sebou komunikujú a možno sa stretnú ešte v noci.

Skryť Vypnúť reklamu

21:36 Pre ľudí, ktorí sa prihlásili na webe a prídu do centrály OĽaNO sú pripravené škvarkové pagáče, koláče a výlučne nealkoholické nápoje.

Keďže do športovej haly v Trnave môže večer prísť až 1500 ľudí, chceli sa tu vyhnúť akýmkoľvek problémom či výtržnostiam.

Načítavam video...

21:23 Pri vstupe do centrály OĽaNO budú ľuďom zdravotníci merať digitálnymi teplomermi teplotu. Je to opatrenie pre koronavírus, ktorý sa rozšíril už aj v Európe. Ľudí so zvýšenou teplotou dovnútra nepustia.

Na Slovensku zatiaľ koronavírus nepotvrdili, všetky testované vzorky boli negatívne.

21:16 Príchod Igora Matoviča sa očakáva vo volebnej centrále v Trnave až okolo jedenástej večer. Približne v tom čase by mal vystúpiť aj na tlačovej konferencii.

Verejnosť začnú púšťať do haly o desiatej, keď sa volebná noc v štábe OĽaNO oficiálne začne.

Skryť Vypnúť reklamu

20:57 V centrále hnutia OĽaNO zatiaľ vrcholia prípravy na volebnú noc. Ešte nedávno sa totiž v športovej hale v Trnave, ktorá sa dnes stala jeho centrálou, hral zápas vo florbale medzi Dubnicou a Trnavou.

Niektorí kandidáti sú už medzi novinármi, napríklad Jaroslav Naď alebo Juraj Krúpa. Igor Matovič tu zatiaľ nie je.

OĽaNO pozývalo do haly aj verejnosť, očakáva sa, že príde zhruba 1500 ľudí, ktorí sa hnutiu prihlásili na webe. Spolu s kandidátmi, rodinnými príslušníkmi a novinármi by tu podľa odhadov mohlo byť až do 2500 ľudí.

12:44 Dopoludnia odvolil aj trnavský župan Jozef Viskupič so svojou rodinou.

„Teším sa, že tu teraz stretávam prúdiace davy. A dúfam, že voliči a voličky využijú možnosť a oslávia sviatok demokracie voľbou,“ povedal.

11:48 Igor Matovič odvolil v jednom z trnavských volebných okrskov. Voliť prišiel s manželkou Pavlínou a dcérou.

Líder hnutia OĽaNO predpokladá, že o výsledku volieb rozhodnú ľudia, ktorí doteraz voliť nechodili. Verí, že sa ich podarilo presvedčiť, aby prišli odovzdať svoj hlas.

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Pomáhajte čítaním
 8. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 9. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 2. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 5. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 10. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 31 349
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 23 009
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 929
 4. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 15 216
 5. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 458
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 774
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 133
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 883
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 734
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 067
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Igor Matovič

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Petra Šabatu

Babiš už neriadi štát ako firmu, dúfa v zázrak

Kto prešľapuje tragickú koronavírusovú českú cestu? Ľudia typu Roberta Fica a Roberta Kaliňáka.

Jaroslav Faltýnek a Andrej Babiš.
Boris Kollár.

Koronavírus na Slovensku: Naď zverejnil podrobnosti plošného testovania (minúta po minúte)

Na Slovensku za pondelok pribudlo 901 prípadov nákazy novým koronavírusom pri 5 899 testoch. Pribudlo 11 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, celkový počet obetí je 176. Aktívnych prípadov nákazy je aktuálne 34 872.

Minister obrany SR Jaroslav Naď.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Na obranu deduškov

Vláda seniorom „odporúča“ zákaz vychádzania.

Peter Tkačenko

Neprehliadnite tiež

Súdna rada schválila presun sudcu Mazúcha na Špecializovaný trestný súd

Schválili tiež presun sudkyne Zuzany Mališovej z Krajského súdu v Bratislave na Najvyšší súd SR.

Ilustračné foto.
Boris Kollár.

Nákaza je už v dvanástich domovoch Prešovského kraja

Odberné miesta vzniknú aj v priestoroch stredných škôl.

Čaputová: Testovanie musí prebehnúť bez toho, aby ohrozilo zdravie občanov

Prezidentka uviedla, že to, čo považujú vedci za potrebné, je dostupnosť testovania.

V Prezidentskom paláci sa uskutočnila tlačová konferencia prezidentky SR Zuzany Čaputovej po rokovaní s expertmi v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou a celoplošným testovaním.