SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

KDH ráta s prehrou, Hlina ponúkne funkciu predsedu (minúta po minúte)

Urobili sme, čo sme mohli, vyhlásil Hlina.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Priebeh volieb v štábe strany KDH ste s nami sledovali naživo (minúta po minúte):

4:13 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

4:00 "Raz príde dopyt aj po takýchto normálnych štandardných stranách a personálna výbava aj potenciál tam je," hovorí Hlina v rozhovore na otázku, či sa nebojí, že KDH sa bez neho úplne stratí.

Skryť Vypnúť reklamu

3:40 Hlina hovorí, že bol prekvapený, koľko v úvodzovkách lásky sa dá zažiť v pozícii predsedu KDH. Dôveru, ktorú mal, si ale váži, a bolo to pre neho cťou.

Súvisiaci článok Hlina: Raz príde dopyt aj po normálnych štandardných stranách Čítajte 

"Snažme sa, aby to nebolelo," rozlúčil sa. Nasledoval niekoľkominútový potlesk.

3:36 "Máme toho už všetci dosť," povedal v úvode prejavu Hlina svojim straníckym kolegom a hosťom v centrále. Vývoj na grafoch označil za pomerne dobre čitateľný a preto sa rozhodol prihovoriť skôr, než sa spočítajú všetky hlasy.

"Chcem všetkým poďakovať, bola to jazda," povedal s tým, že si neoddýchli ani počas volebnej noci.

"Urobili sme, čo sme mohli, asi sme mali urobiť ešte viac. Asi sme urobili chyby, asi som aj ja urobil chyby," priznal Hlina. "Všetky hriechy sveta kľudne hoďte na mňa."

Skryť Vypnúť reklamu

Hlina verí, že ak sme teraz svedkami vrcholu, ktorý dosahujú neštandardné stany, tak čoskoro uvidíme pád antisystému a extrému. "Treba byť prichystaní, keď to pôjde z kopca."

Ak strana definitívne neuspeje, Hlina to považuje za signál, že má odísť z čela strany. Hlina ešte plánuje vystúpiť v diskusiách, na ktorých bol dohodnutý, no v pondelok ponúkne pozíciu predsedu a poverí Pavla Zajaca vedením.

3:29 Hlina priznáva, že zrejme utrpeli volebnú prehru a ak sa výsledok nezlepší, oznamuje svoj odchod z čela strany.

3:26 "Počkáme na ten koniec, vydržíme a uvidíme presný výsledok," reaguje na priebežné výsledky Eva Gray.

Na kandidátke mala číslo šesť, je lekárkou, profesorkou a spoluorganizátorkou Referenda za rodinu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Tým že sme boli celý čas mimoparlamentnou opozičnou stranou, tak máme všetci civilné zamestnania. Po tejto stránke teda nie je problém."

Kampaň bola vyčerpávajúca, no Gray si myslí, že mali dobrú odozvu. "KDH bolo pod veľkou paľbou iných politických subjektov a určite nám to nepomohlo," dodala.

Myslí si, že pre Hlinu nebolo jednoduché prevziať predsedníctvo strany mimo parlamentu. Podobne ako iní členovia strany, aj ona vnímala úspechy v komunálnych aj europarlamentných voľbách ako signál, že sa im podarí prebojovať späť do parlamentu.

2:41 Volebná centrála KDH je citeľne prázdnejšia, než okolo polnoci. Ťaživú atmosféru odrazu preťal zvuk akordeónu.

Pri stole s mladšími kandidátmi začali spievať ľudovku "A od Prešova". Viacerým sa pri prvých hudobných tónoch večera viditeľne zlepšila nálada. Usmieval sa aj Hlina, dočasne mu z tváre zmizol ustarostený výraz.

Skryť Vypnúť reklamu

2:27 Kresťanskí demokrati majú v súčasnosti podľa priebežných neoficiálnych výsledkov, ktoré zverejňuje Štatistický úrad, 4,95 percenta, a to pri 47,31 percenta spracovaných zápisníc.

Majerský však zdôraznil, že si počkajú na konečné výsledky.

2:11 Prešovský župan Milan Majerský sa "s malou dušičkou a nádejou" pozerá na výsledky, v ktorých sa KDH priebežne ocitá pod hranicou zvoliteľnosti.

"Opakuje sa história, ale dúfam, že na konci sa budeme smiať."

Majerský sa zatiaľ obáva ako KDH uspelo vo veľkých mestách. "Veľké mestá boli v percentách vždy prospešné pre nové strany. Tentokrát to zrejme bude pre PS-Spolu alebo stranu Za ľudí, poskočí určite aj SaS."

Župan je však presvedčený, že nové hlasy nájdu aj vo veľkých okresných, ak už nie krajských mestách.

Skryť Vypnúť reklamu

1:38 Zatiaľ čo Marian Kotleba v predvolebnej diskusii tvrdo odmietal čo i len predstaviť sa v cudzom jazyku, Hlinovi zjavne nerobí problém viesť v angličtine zrozumiteľný dialóg.

V spoločnosti europoslankyne Miriam Lexman vysvetľoval, prečo je pre KDH nezvyčajne vysoká volebná účasť problém.

Viacerí kandidáti sú z priebežných výsledkov čoraz nervóznejší a nie sú si istí, či veľké mestá KDH podržia v parlamente.

1:09 Caroline Líšková čaká na výsledky pokorne a trpezlivo. "Rezervy stále sú a určite by sme si vedeli predstaviť kde zabrať," hovorí Líšková.

Ako štandardná kresťanská strana podľa jej slov robili veľmi kontaktnú kampaň a niekoľko mesiacov strávili v regiónoch.

"Vypracovali sme program, robili sme programové konferencie a chceli sme voličov osloviť takým tým štandardným spôsobom. Virtuálny a virálny trend je ale ďaleko výraznejší," hodnoti ekonómka, ktorá chce v parlamente okrem iného podporiť výstavbu nájomných bytov.

Skryť Vypnúť reklamu

Voličom nezazlieva, ak sa do ich programu nezačítali a rozhodne jeho prípravu spätne nepovažuje za stratu času.

"Je to na nás, aby sme ho dokázali odprezentovať a vysvetliť voličom, čo pre nich chceme urobiť." Program Reštart, nádej pre Slovensko je pre ňu veľmi dobrý základ, na ktorom vedia budovať aj do budúcnosti.

0:33 V každej skupinke je minimálne jeden človek, ktorý neustále sleduje vývoj spočítaných hlasov. V tvárach vidieť nervozitu, okrem volieb sa debatuje aj o Threeme ale aj receptoch na varenie.

Počas večera sa v Umelke objavil aj Pavol Demeš, občiansky aktivista, bývalý minister medzinárodných vzťahov a bývalý poradca prezidenta Michala Kováča.

Práve v sále, v ktorej členovia KDH čakajú na sčítanie hlasov, mal začiatkom februára výstavu fotografií s názvom Volebné metabillboardy.

Skryť Vypnúť reklamu

Demeš totiž už dvadsať rokov fotografuje politickú reklamu na billboardoch po celom Slovensku.

0:14 "Do kampane sme dali veľa. Snažili sme sa ukázať, že KDH má perspektívu, že má mladých ľudí, ktorí vedia aj v rámci kampane priniesť energiu aj odbornosť," hovorí v reakcii na exit poll mládežnícky aktivista Milan Kabina.

"Výsledky nás ale nenechávajú chladnými."

Ak by sa KDH dostalo do parlamentu, je presvedčený že aj mladší kandidáti majú čo ponúknuť a ak sa prekrúžkovali, budú prínosom. "Sú to ľudia, ktorí majú každý za sebou skvelé životné príbehy."

Za stranu kandidovala napríklad Michala Musalová, ktorá napriek ochoreniu detská mozgová obrna vyštudovala sociálnu prácu a v Národnej rade by chcela reprezentovať hendikepovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

23:58 Či s KDH alebo bez, Štefanec verí, že v štáte zavládne právo a spravodlivosť, ako aj zodpovednosť v ekonomickej oblasti.

Za najhrubší prešľap považuje populistické návrhy, ktorými sa aj krátko pred voľbami urobila diera v rozpočte. "Vyrovnaný rozpočet nie je lacná politická téma, ale prejav zodpovednosti voči ľuďom, voči ich peniazom."

Podľa Janckulíka však vysoká volebná účasť paradoxne KDH znížila šance na dobrý volebný výsledok.

23:57 Europoslanec Ivan Štefanec je stále optimista. "Úspech bude založený na pár hlasoch a pre nás to rozhodne, či sa dostaneme do parlamentu, alebo nie."

Pri exit polle ho však rovnako ako KDH zaujímali aj odhadované výsledky ostatných strán. "Nie je to len o nás, ale o tom, ako bude vyzerať krajina budúcnosti."

Skryť Vypnúť reklamu

Exit poll podľa neho ukázal dve prekvapenia - vysoký výsledok OĽaNO a pád fašistov. "Nie je zlá správa, že ľudia ten fašistický trend pochopili a zmobilizovali sa.

"OĽaNO dokázalo najlepšie uchopiť protifickovskú tému," hovorí europoslanec s tým, že tieto voľby boli o práve o konci vlády Smeru.

"Všetci sme vedeli, že končí, ale samozrejme to, akým spôsobom skončil, je pre nás príjemné prekvapenie. To je ďalšia dobrá správa."

23:27 Igor Janckulík pôsobil pri pohľade na výsledky znepokojene. "Je ešte skoro, verím, že ten výsledok ešte porastie."

Úspech matovičovho OĽaNO priprisuje aj tomu, že jej predseda viedol tvrdú kampaň plnú kritiky. Takúto stratégiu ale nepovažoval práve za konštruktívnu pri správe krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

23:20 "My sme demokrati a demokrati rešpektujú výsledok volieb," hovorí Hlina. "Asi by bolo dobré, keby tam bola štandardná demokratická strana - hoci sa to teraz považuje skôr za nadávku."

Predpokladá, že Igor Matovič získal tak veľkú odhadovanú podporu aj preto, že ľudia jednoducho chcú voliť víťaza.

"Ľudia si chcú večer pripiť na víťaza. Vytvoril vlnu a treba mu v tejto chvíli zablahoželať," povedal.

Za dobrú správu v kontexte ďalších výsledkov považuje, že sa vlna extrémizmu z jeho pohľadu zastavila.

23:16 Pri pohľade na exit poll bola atmosféra u KDH veľmi napätá a výsledok veľmi tesne nad piatimi percentami nevzbudil veľkú vlnu nadšenia.

Návštevníci centrály natlačení pred obrazovkami nepocítili úľavu aj napriek tomu, že ich predbežný výsledok posúva do parlamentu. Bezprostredné reakcie boli napríklad "to bude dlhá noc" a "to budú infarktové stavy".

"Pamätám si tú situáciu spred štyroch rokov, opakuje sa to," otvoril Hlina brífing pre novinárov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Vedeli sme, že tancujeme na hrane, je to podľa predpokladov."

Podľa predsedu strany bude pre nich teraz každá minúta trvať hodinu, no chce byť pozitívny. "Veríme, že koniec bude dobrý," povedal s tým, že tentokrát by im nemusel parlament ujsť iba o niečo cez tisícku hlasov.

23:15 KDH zápasí o politické prežitie, exit poll Focusu pre televíziu Markíza ho posiela do parlamentu.

23:01 Novinárom k čakaniu na výsledky priniesli teplý bufet, v ponuke sú rezne, šaláty alebo grilovaný encián so zemiakmi.

V sále, v ktorej priaznivci strany čakajú na výsledky, je viac mladých ľudí, ako by sa dalo čakať od kresťanskej konzervatívnej strany.

Dôvodom je aj to, že KDH dalo na kandidátke priestor aj mladým ľuďom. Takzvaný Modul mladých sa objavuje popri platforme na zlepšenie školstva alebo zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

22:56 Anna Verešová pevne verí, že sa KDH podarí dostať do parlamentu.

"Nechcem žiť v bubline, ale veľa ľudí mi hovorilo, že im veľmi záleží na tom, aby bolo KDH v parlamente. Aj takí, ktorí volili iné strany,"povedala krátko po príchode do Umelky.

Rast OĽaNO, ktorý zachytili prieskumy, Verešovú teší aj napriek tomu, že stranu opustila. "Som rada, že prekonali ĽSNS a verím, že dnes aj Smer, tomu sa veľmi poteším," povedala poslankyňa.

22:31 Zajac vo svojom vystúpení pred novinármi spomínal, že KDH robilo v kampani dvakrát viac, ako minulé voľby.

Hlina to celkom nevie posúdiť, no viacerí ľudia mu hovorili, že bolo cítiť dynamiku. "To som rád, mali sme zadanie vytvoriť predpoklady na to, aby sa ľudia naštartovali." Verí, že sa to podarilo, lebo miestami strácal prehľad o tom, kde všade má strana nejakú akciu.

Kampaň viedli do poslednej chvíle, kým to dovoľoval zákon. Po poslednej debate v RTVS dokonca do polnoci roznášal stranícke noviny.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nechcel som porušiť tradíciu," povedal s tým, že úplne na záver rozdávali počas župných volieb noviny v Poprade a počas eurovolieb v Banskej Bystrici.

Tentokrát do polnoci symbolicky rozdali približne dvesto novín v Petržalke.

22:21 Krátko po desiatej večer dorazil do centrály predseda KDH Alojz Hlina. Na výsledok bude čakať s pokorou, odhad výsledku nemá. "Som večný optimista, aj keď sa mi niekedy vpíše obava do tváre," povedal s tým, že verí, že sa strane tentokrát podarí dostať do parlamentu.

22:00 Do Umelky dorazili členovia predsedníctva strany. Pavol Zajac, kandidát č. 3 prirovnával svoje pocity k tomu, čo zažíval pred štátnicami. "Prichádzam s pocitom dobre vykonanej práce," povedal s tým, že kandidátnu listina je zastúpená kandidátmi z celého Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nasadili sme aj 30 starostov, ktorí sú rozložení po všetkých regiónoch, takže máme dobrý pocit," dodáva.

Objavili sa už aj Eva Gray, v súčasnosti nezaradený poslanec Igor Janckulík a podporu prišiel vyjadriť aj europoslanec za KDH Ivan Štefanec.

21:13 Kandidáti veria v dobrý volebný výsledok, sú presvedčení o tom, že si ho zaslúžili svojou prácou v regiónoch. Práve KDH sa aj navonok prezentuje ako strana so silnými regionálnymi štruktúrami, dokonca ako "najmenej bratislavská".

"Nemalo by logiku, keby sme nenazbierali aspoň päť," počuť z malej skupinky, ktorá odhaduje šance strany dostať sa do parlamentu.

21:09 Sála Umelky je pomyselne rozdelená na dve polovice. Na jednej sú stoličky, ktoré sú nasmerované na dvojicu plochých obrazoviek.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhá polovica je venovaná občerstveniu. Na stolíkoch je slané pečivo, a bratislavské rožky. K dispozícii bude studený aj teplý bufet, obložené misy a rôzne nátierky.

20:30 KDH si za svoju centrálu zvolilo bratislavskú galériu Umelka, od ôsmej večer sa v nej povoľným tempom začali schádzať poslanci, priaznivci strany a novinári.

V priestoroch galérie sa zatiaľ pohybuje iba niečo cez dvadsiatku hostí.

Predseda KDH Alojz Hlina avizoval svoj príchod až neskôr večer, okolo 22:30.

18:28 Členka KDH Caroline Líšková na Facebooku napísala, že verí v lepšiu a spravodlivejšiu budúcnosť.

18:06 Svoj hlas vhodila do volebnej urny aj Soňa Gaborčáková (KDH). "Všetko je v Božích rukách. Urobila som, čo bolo v mojich silách. Populizmu ale nedokážem konkurovať," píše na Facebooku.

12:09 Predseda strany KDH Alojz Hlina prišiel voliť spolu s manželkou a dcérou na ZŠ Mudroňova v Bratislave. "Dnes sa na Slovensku skončí jedna éra. Ľudia majú v rukách to, čo nás čaká," napísal na sociálnej sieti Facebook.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 6. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Zelená Bratislava
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 3. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 4. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 5. Bezbariérové vozidlo
 6. Na NFŠ môže byť rýchlo 72 špeciálnych lôžok pre COVID 19
 7. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 8. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 9. Zelená Bratislava
 10. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 085
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 184
 3. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 066
 4. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 758
 5. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 12 690
 6. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 357
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 395
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 245
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 167
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 8 923
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Alojz Hlina

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Strana KDH, Parlamentné voľby 2020
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.
Ilustračné foto.
Stĺpček Zuzany Kepplovej

Ako by Trnku potrestali u Emira Kusturicu

Sebaočistu prokuratúra ani len nepredstiera.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Neprehliadnite tiež

Z tenisového centra v Košiciach škrtli halu, ušetria 15 miliónov

Poslanci odobrili memorandum so zväzom s podmienkami.

Z Národného tenisového centra bude po škrtoch Národné tréningové centrum.

Situácia v škole v Rokycanoch je vybičovaná. Učiteľky nedostávajú výplaty

Obec s otvorením 5. ročníka súhlasila, starosta si ide svoje.

Odvolaná riaditeľka ZŠ Rokycany Iveta Markovičová.

Takmer raz toľko. Zákazku mala Myslava preplatiť o 90 percent

Kontrolór hovorí o predražených prácach. Starostka to odmieta.

Starostka tvrdí, že postupovali podľa smernice. Podľa kontrolórov ju však ešte predtým zrušili.
Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.

Podcast Dobré Ráno.