Bratislava 25. mája (TASR) - Nárast agresivity žiakov základných škôl (ZŠ) v posledných dvoch - troch rokoch spôsobuje podľa Evy Gajdošovej zo Spoločnosti pre priateľské partnerstvo oslabovanie rodiny. Príčinou je buď rozchod partnerov alebo priveľké pracovné vyťaženie rodičov.
"Dieťa stráca pocit bezpečia a opory a tieto dva základné atribúty rodiny hľadá v rôznych partiách a spoločenstvách," povedala pre TASR Gajdošová. Ďalšou príčinou narastajúceho násilia sú osobnostné poruchy detí a aj vplyv médií. Tie ponúkajú vo veľkej miere sympatického hrdinu riešiaceho všetky situácie násilím. Psychológ Anton Heretik si však nemyslí, že deti sú agresívnejšie ako v minulosti. Aj predtým podľa neho sedeli v triedach dvaja traja žiaci, ktorí opakovali ročník a odvrávali učiteľom. Nesúhlasí ani s tvrdením, že k vyššej agresivite výrazne prispieva násilie v akčných filmoch či moderných rozprávkach. "Kto čítal Dobšinského, mohol vidieť, koľko foriem násilia sa tam spomína," dodal Heretik. Agresivita býva často prejavom depresie a neraz je akýmsi posledným výkrikom dieťaťa o pomoc. Heretik odmieta reštriktívne opatrenia ako znižovanie trestnoprávnej zodpovednosti z 15 na 14 rokov. Ku každému prípadu treba podľa neho pristupovať individuálne a hľadať príčiny agresivity, ktorá je vrodená každému človeku.
Násilie a agresívne správanie je v mnohých prípadoch spôsobené aj psychickými poruchami učenia a správania. Typickým príkladom je podľa pedopsychiatra Jána Štubu takzvaný ADHD symtóm. Hyperkinetická porucha detí im totiž sťažuje možnosť sústrediť a učiť sa a vznikajúci stres riešia násilím. Takýmito poruchami trpí podľa neho tri až sedem percent detskej populácie.
V snahe riešiť tieto problémy prebehla dnes v ružinovskom mestskom úrade konferencia Spoločne proti násiliu za bránami škôl.