SME
Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky

Kočnera a Ruska odsúdili za falšovanie zmeniek na 19 rokov väzenia (minúta po minúte)

Threema je podľa súdu pravdivá.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
 • Hlavné pojednávanie v prípade falšovania zmeniek Markízy pokračovalo 25. dňom.
 • Kočner a Rusko dostali za falšovanie zmeniek 19 rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia.
 • Rozsudok nie je zatiaľ právoplatný, Kočner a Rusko sa zrejme odvolajú.
 • Threema je podľa súdu pravdivá, svedok Peter Tóth ňou nemanipuloval.
 • TU si môžete prečítať, ako prebiehalo pojednávanie doteraz.

Súd s Kočnerom a Ruskom v kauze zmenky sme sledovali minútu po minúte:

11:54 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme vám za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

11:52 Rozsudok nie je právoplatný, súd ma teraz 30 dní na jeho napísanie, potom sa bude rozsudok doručovať a až po doručení začne Kočnerovi a Ruskovi plynúť 15-dňová lehota na odvolanie. O odvolaní bude rozhodovať Najvyšší súd.

11:49 Obhajca Marek Para avizuje podanie odvolania, rozsudok považuje za nezákonný a výšku trestu za exemplárnu a neodôvodnene vysokú.

11:37 Lipšic pripomína, že sa ukázala kľúčová úloha Špecializovaného trestného súdu, ktorý zriadili na boj s najzávažnejšou kriminalitou a preťatie regionálnych väzieb.

11:32 Právny zástupca TV Markíza Daniel Lipšic hovorí, že je spokojný a dnešok považuje za dobrý deň pre slovenskú justíciu.

“Prekvapilo ma to. Myslel som si, že budú mať odvahu postaviť sa a vypočuť si rozsudok, hoci s ním nemusia súhlasiť," hovorí Lipšic novinárom po pojednávaní.

Skryť Vypnúť reklamu

11:27 "Ťažko sa počúva pravda," hodnotí Ján Šanta pred novinármi, prečo Kočner a Rusko odišli z pojednávania.

11:26 Rozsudok nie je právoplatný. Kočner a Rusko sa môžu odvolať na Najvyšší súd. Ich obhajcovia zatiaľ nepovedali, či tak urobia, ale je to pravdepodobné.

11:22 Obhajcovia aj právni zástupcovia TV Markíza si nechali lehotu na rozmyslenie pre podanie odvolania.

11:20 Pojednávanie sa skončilo.

11:19 Klemanič vysvetľuje, prečo neuložili Kočnerovi trest prepadnutia majetku: v súvislosti so zmenkovým podvodom nedošlo k škode, pretože Markíza zatiaľ žiadne peniaze za falošné zmenky nevyplatila.

Klemanič tiež vysvetľuje, prečo Kočner nedostal vyšší ako 10-tisícový peňažný trest (prokurátor žiadal 300-tisíc).

Predseda súdu tvrdí, že v tomto smere sa neviedlo žiadne dokazovanie. Inak povedané, na súde sa nevykonali žiadne dôkazy, ktoré by potvrdili bohatstvo Kočnera a súd nemohol v tomto prípade vychádzať zo všeobecne dostupných správ z médií.

Skryť Vypnúť reklamu

“Toto je všetko, čo som chcel povedať v stručnom rozsudku. Viac bude v písomnom rozsudku,” povedal Klemanič.

11:15 Klemanič hovorí, že uznali argumentáciu prokurátora Jána Šantu o tzv. Asperačnej zásade - v tomto prípade ide o tzv. viacčinný súbeh činov a preto sa trestná sadzba zvyšovala.

“Považujeme 19 rokov za primeraný trest, premýšľalo sa, či diferencovať trest. Premýšľali sme, či viac pre toho, kto to vymyslel alebo kto to vykonal. Dospeli sme nakoniec k tomu, že na rovnako. Nevedeli sme to v tomto prípade diferencovať, preto sme rozhodli o rovnakých trestoch,” hovorí.

“Je tam obligatórne (povinné) zaradenie do výkonu trestu vo väznici s maximálnym stupňom stráženia. Súd nezistil žiadne okolnosti, ktoré by to vylučovali,” hovorí Klemanič.

Skryť Vypnúť reklamu

11:10 “Nič nezmenili výsluchy znalkýň na hodnotení znaleckého dokazovania. Nič,” hovorí Klemanič.

“Znalkyňa Straková bola podľa názoru súdu veľmi presvedčivá a dôveryhodná, a nič na tom nemení ani to trestné oznámenie na ňu, ktoré si súd vyhodnotil,” hovorí Klemanič.

11:08 “Svedkovia objasnili všeličo, ale zmenky nikto nikdy nevidel,” hodnotí Klemanič výpovede svedkov.

“Až po záverečných rečiach sa začali objavovať na sociálnych sieťach ľudia, ktorí ich vraj videli. Súd si vie posúdiť úroveň týchto informácií a nebude sa nimi zaoberať,” hovorí Klemanič.

Klemanič povedal, že Threema a Tóth iba umocnili dôvodnosť obžaloby.

11:07 Z prejavu predsedu senátu Klemaniča vyplýva, že kľúčovými dôkazmi boli Threema, výpoveď svedka Tótha a znalecké posudky.

Skryť Vypnúť reklamu

11:05 “To, čo povedal o zmenkách a motákoch, odznelo v záverečných rečiach, nemusím to opakovať,” hovorí Klemanič o výpovedi Petra Tótha. “Ale treba vyhodnotiť, či dôveryhodný je alebo dôveryhodný nie je,” hovorí Klemanič.

“Je možné, že si zachraňoval kožu. Je to možné. Takých svedkov bolo pred týmto súdom množstvo. Svedok Tóth je ten, ktorý vydal tie veci - auto (čierne Kia Rio), listiny a dva telefóny. Tieto dva telefóny vydal svedok, vydal veci. Nevydal Threemy. Vydal telefóny,” hovorí Klemanič.

“Ak by to mal byť svedok, ktorý zasahoval do Threemy, ovplyvňoval ju, tak svedok Tóth nepoznal obsah Threemy, nebudem hovoriť, čo povedal, ale môžeme povedať, čo nepovedal. Nepovedal nič o sudcoch (ovplyvňovania civilného konania na Okresnom súde Bratislava V o zmenkách). Potom prišla Threema. Tie vzťahy medzi nimi (Kočner-Tóth) boli intenzívne. Ak by to bol naučený svedok, naozaj by nič nepovedal o sudcoch?” vysvetľuje Klemanič.

Skryť Vypnúť reklamu

“Čakal som, že keď sa čítala Threema, tak obžalovaní budú hovoriť, že toto a toto z komunikácie nie je pravda. Súd považuje Threemu za pravdivú,” hovorí Klemanič.

10:50 Predseda senátu naďalej vysvetľuje, že odmieta obvinenia, že nadržiaval obžalobe. Hovorí, že nie vždy prokurátorovi vyhoveli.

“Zabúda sa tu, že v horúcom lete sa tu prokurátor domáhal čítania Threemy, ale zanovite súd trval na tom, aby boli predložené disky a nebolo hneď vyhovené. Nevedel som o čom to bude, ako sa hovorí, sladká nevedomosť. Prvý šok nastal z rozsahu, keď sa obsah diskov dal na papier,” hovorí Klemanič.

“Títo štyria alebo piati svedkovia už nemali čo objasniť,” hovorí predseda senátu o posledných svedkoch, ktorých vypočutie žiadala obhajoba ku koncu procesu.

10:47 Predseda senátu Klemanič vysvetľuje, že viceprezidenta CME Frederica Klinkhammera či Ruskovu bývalú obchodnú partnerku Sylviu Volzovú súd nepredvolal, pretože sú to cudzinci a bolo by to zdĺhavé.

Skryť Vypnúť reklamu

V konaní boli prečítané ich výpovede z prípravného konania.

10:45 “Rozsudok nebol napísaný v roku 2019 a nie je napísaný. Toto sú prepísané záverečné reči,” hovorí predseda senátu na papiere, ktoré drží v ruke.

“Súd posúdil to, čo zaznelo v poslednom slove a rozhodol, že nie je potrebné doplniť dokazovanie,” hovorí Klemanič.

10:42 Na súde dočítali výrok, ide sa čítať odôvodnenie.

10:41 Kočner dostal trest 19 rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia a peňažný trest 10-tisíc eur.

Rusko dostal rovnako ako Kočner 19 rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia, peňažný trest nedostal.

Rozsudok vyniesol senát v zložení - predseda: sudca Emil Klemanič, členovia sudcovia: Pamela Záleská a Ján Buvala.

10:35 Súd stále číta výrok rozsudku, ešte neprišiel k trestu.

Skryť Vypnúť reklamu

10:30 Súd uznal Kočnera s Ruskom za vinných v kauze falšovania zmeniek.

Kočner a Rusko sú vinní

10:25 Verejnosť pustili naspäť do pojednávacej miestnosti, porada senátu sa asi blíži ku koncu.

10:01 Novinári a verejnosť už čakajú na chodbe a v press centre. Senát sa stále radí.

9:38 Médiá a verejnosť nateraz ostali v pojednávacej miestnosti, senát odišiel do kancelárie vedľa.

9:35 Hlavné pojednávanie bolo prerušené bez časového obmedzenia, nasleduje záverečná porada.

Posledné slovo Pavla Ruska

9:35 Potom, čo Rusko ukončil tzv. posledné slovo, senát rozhodol, že vyhovie žiadosti Ruska s Kočnerom o konanie v neprítomnosti. Nebudú prítomní na pojednávaní.

“Nič tomu nebráni, keď tu nechcú byť po záverečnej porade, tak im súd vyhovie,” hovorí predseda senátu Emil Klemanič.

Skryť Vypnúť reklamu

9:35 “Som nevinný, zmenky vznikli v tom roku, v ktorom sú datované a sú ľudia a dôkazy, o ktorých som presvedčený, že to môžu dokázať. Vás prosím, aby ste sa im venovali a neodmietali ich,” dohovoril Rusko.

Aj on požiadal o konanie v neprítomnosti.

9:32 “Vy píšete dejiny Špecializovaného trestného súdu a naozaj sa podpíšete pod to, že si nevšímate dôkazy, ktoré sú v médiách? Prosím vás, aby ste sa k tým dôkazom vrátili. Ak usúdite, že sú falošné, plané, tak rozhodnite ako uznáte za vhodné, ale prečo to nechcete posúdiť?” opakuje Rusko.

9:30 “Pozorne som si prečítal tie dokumenty, ktoré zverejnila pani Teleki. Ona ich zverejnila a verejne priznala,” tvrdí Rusko. Ide o údajné dokumenty o kauze zmenky, ktoré vyzerajú ako dokumenty zo SIS.

“Čo keď to zachráni náš osud? Asi sme tie spisy nevyrobili na povale. Ak by sme ich mali, tak by sme ich dali v januári alebo v decembri. Ak by sme to vtedy už vedeli. My sme sa to dozvedeli z médií, že také dokumenty sú a unikli. Možno na poslednú chvíľu. Ale to je predsa dôkaz, že s tým nič nemám, lebo keby som mal, tak to dám skôr. Spáchate justičný zločin," hovorí Rusko.

Skryť Vypnúť reklamu

Rusko žiada, aby to preverili. "Spravodlivosť si zaslúži dostať šancu. Ak si aj o niekom myslíte, že je objednávateľ vraždy, teraz hovorím o sebe, tak to nie je pravda,” povedal Rusko.

9:24 Pavol Rusko opätovne spochybňuje obžalobu seba a Mariana Kočnera za objednávku vrážd. Rusko je obžalovaný za údajnú objednávku vraždy svojej obchodnej spoločníčky Sylvie Volzovej, Kočner je obžalovaný za údajnú objednávku novinára Jána Kuciaka.

Rusko tvrdí, že obžaloby boli podané, aby sa znížila ich dôveryhodnosť.

9:22 “Je pre mňa šokujúce, že sa tu bojuje s nerovnakými zbraňami. Všetko je podriadené záujmom obžaloby. Od začiatku konania navrhujeme vypočuť dvoch svedkov, ktorí mohli potvrdiť existenciu zmeniek. Štát vám dal moc rozhodovať, ale prečo si ich nevypočujete? Nerozumiem, prečo sú naše dôkazy horšie ako dôkazy obžaloby,” hovorí Rusko.

Skryť Vypnúť reklamu

“Prečo je Tóthovo slovo, že Marian Kočner mu povedal viac, než slovo mojej exmanželky, že môj manžel mi povedal?” Rusko opäť hovorí emotívne.

9:20 Kočner ukončil tzv. posledné slovo a priestor na posledné slovo dostal obžalovaný Pavol Rusko.

Posledné slovo Mariana Kočnera

9:19 Kočner povedal, že žiada o konanie v neprítomnosti. “Nechem byť prítomný na vynesení rozsudku,” povedal Kočner.

9:18 Kočner tvrdí, že Ministerstvo financií USA vydalo americkému expertovi Geraldovi LaPortemu predbežný súhlas na vycestovanie na Slovensko, aby vypovedal v trestnom procese proti Kočnerovi a Ruskovi. Ministerstvo podľa Kočnera žiada doplniť iba termín, v ktorom má LaPorte prísť na Slovensko.

“Nemám k tomu čo ďalej povedať, sme nevinní, nikdy sme žiadne zmenky nefalšovali a chceme to dokázať,” hovorí Kočner.

Skryť Vypnúť reklamu

9:14 “Dňa 25. februára na návrh orgánov činných v trestnom konaní vypovedal v kauze motáky Roman Osuský, potvrdil, že bol príslušníkom SIS. Potvrdil, že som sa s ním stretol niekedy v máji 2018 a požiadal som ho, či vie niečo bližšie ohľadom rokov 1998, 1999 a 2000, pretože som vedel, že v SIS pracoval a predpokladal som, že SIS celý priebeh kauzy Markíza monitorovala," hovorí Kočner.

"Pán Osuský sa nechcel bližšie vyjadrovať, pretože je viazaný služobným tajomstvom. Konkrétne som sa ho opýtal, či má nejakú informáciu k osobe Pavla Ruska a k jeho zmenkám. Pán svedok vo svojej výpovedi vypovedal: Túto informáciu som mu (Kočnerovi) čiastkovo potvrdil,” dodáva.

Posledné slovo už nie je priestor na riadne vykonávanie dôkazov, ale obžalovaný v ňom môže hovoriť v podstate čokoľvek a neprerušene.

Skryť Vypnúť reklamu

Už podľa skoršej výpovede svedka Petra Tótha sa Kočner snažil zohnať svedka zo SIS za úplatu 300-tisíc eur. Kočner dáva návrh na vypočutie svedka Romana Osuského a žiada, aby súd zabezpečil spis SIS k Pavlovi Ruskovi, resp. ku kauze Gamatex z rokov 1998 až 2000. Posledné slovo pritom nie je priestor na dôkazné návrhy, pretože dokazovanie bolo skončené. Súd však môže dokazovanie opätovne otvoriť.

9:09 Pojednávanie sa začalo, predseda senátu Emil Klemanič udelil hneď Marianovi Kočnerovi priestor na tzv. posledné slovo.

Pred začiatkom pojednávania v kauze zmeniek

9:03 Práve prišiel Pavol Rusko.

8:56 Marian Kočner bol eskortovaný do pojednávacej miestnosti a medzičasom prišiel aj prokurátor Ján Šanta.

Do pojednávacej miestnosti prišli aj obhajcovia Pavla Ruska a Mariana Kočnera Michal Mandzák a Marek Para.

Skryť Vypnúť reklamu

8:54 Médiá a ostatnú verejnosť pustili do pojednávacej miestnosti. Čaká sa na eskortu Mariana Kočnera a príchod obhajcov. V pojednávacej miestnosti sa už nachádzajú právni zástupcovia TV Markíza aj vedúca právneho oddelenia televízie Lucia Tandlich.

8:38 Hovorkyňa súdu informovala novinárov, že súd umožní naživo vysielať výrok rozsudku, odôvodnenie nie. Živé zvukové vysielanie výroku rozsudku bude k dispozícii na SME.sk. Zvukový záznam odôvodnenia zverejníme následne, bezprostredne po skončení pojednávania.

8:24 Už dvadsať minút po ôsmej sa v press centre Justičnej akadémie v Pezinku nachádza mnoho novinárov. Pred budovou je dodávka ZVJS s bratislavským EČV - z Bratislavy chodia do Pezinka príslušníci ZVJS, ktorí zabezpečujú bezpečnosť pojednávania a zároveň odtiaľ eskortujú Mariana Kočnera, ktorý je vo väznici v Justičnom paláci v Bratislave.

Skryť Vypnúť reklamu

Pojednávanie dnes prebehne v priestore Justičnej akadémie v Pezinku, kde je pre verejnosť asi sto miest.

6:00 Vo štvrtok o 9.00 hod. bude pokračovať hlavné pojednávanie v prípade tzv. televíznych zmeniek. Za ich falšovanie sú obžalovaní mafián Marian Kočner a bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko.

Súvisiaci článok Kočner a Rusko si vypočujú verdikt. Čo bude nasledovať? Čítajte 

Proces je na konci. Kočner s Ruskom dostanú vo štvrtok doobeda priestor na tzv. posledné slovo. Senát sa následne odoberie na záverečnú poradu a po nej vyhlási rozsudok.

Prokurátor Ján Šanta navrhuje, aby súd uznal Kočnera a Ruska vinných za falšovanie zmeniek a marenia spravodlivosti a uložil im 20-ročný trest vo väznici s maximálnym stupňom stráženia a Kočnerovi navyše aj peňažný trest 300-tisíc eur.

Obhajoba navrhuje, aby boli Kočner a Rusko oslobodení spod obžaloby.

Ak súd Ruska s Kočnerom odsúdi, Kočner ostáva vo väzbe a Rusko bude naďalej nosiť monitorovací náramok.

Ak súd Ruska s Kočnerom oslobodí, Kočnera môžu ešte vo štvrtok prepustiť z väzby, Rusko bude naďalej nosiť monitorovací náramok (pretože mu ho nariadil iný súd v inom prípade).

Denník SME bude na svojom webe naživo vysielať zvukový prenos z vyhlásenia výroku rozsudku. Nie je známe, či senát povolí aj vysielanie odôvodnenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 3. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 10. Od Česka až po Jadran
 1. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 2. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 3. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 4. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 5. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Keď ekológia spája
 8. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 9. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 10. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 268
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 141
 3. Od Česka až po Jadran 3 936
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 419
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 267
 6. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 162
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 114
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 983
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 720
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 198
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Rokovať o Mikulcovi a policajnom prezidentovi Kovaříkovi žiada Sme rodina.


5 h
Zuzana Rehák Štefečeková na OH Tokio 2020 / 2021.

Olympiáda pokračuje šiestym dňom.


Sportnet 2 h