BRATISLAVA. Ešte začiatkom roka bol Marian Kotleba z pohľadu prieskumov líder opozície. Mohlo ísť podľa analytikov o stranu, ktorá vzhľadom na padajúci Smer vyhrá voľby.

Výsledky volieb napokon ukázali, že Kotlebova strana pravdepodobne stagnuje a volili ju len silne presvedčení voliči. Ľudia, ktorí Kotlebovcov zvažovali ako jednu z viacerých možností, sa od ĽSNS asi odklonili.
Extrémistickej strane dalo v týchto voľbách hlas 229 660 ľudí. Je to o necelých 20-tisíc hlasov viac, ako pred štyrmi rokmi.
Zároveň strana dosiahla tento rok v percentách nepatrne horší výsledok. Kým v roku 2016 ju volilo 8,04 percenta voličov, teraz to bolo 7,97 percenta. K voľbám totiž prišlo celkovo viac ľudí, a tak podiel hlasov pre ĽSNS klesol.
ĽSNS a jej šéf Marian Kotleba nedokázali za štyri roky zvýšiť ani svoj politický výtlak. Maximálny volebný potenciál strany sa dlhodobo pohybuje okolo 11 až 12 percent a svoj program nemá strana ako napĺňať, keďže s ňou ostatní nechcú spolupracovať.
Kotleba označil výsledok v sobotňajších voľbách za dobrý. „Po obrovskej antikampani, ktorá sa viedla proti našej strane, je to veľmi dobrý výsledok,“ povedal.
Súperi pripomínali Kotlebovi v kampani jeho náklonnosť k slovenskému štátu, ktorý bol vazalom Hitlerovho nacistického Nemecka, aj kriminálnu minulosť viacerých kandidátov ĽSNS.
Publicista Radovan Bránik, ktorý sa zameriava sa na témy bezpečnosti a extrémizmu, navyše v deň volieb zverejnil text, v ktorom poukázal na promiskuitný životný štýl Danice Mikovčákovej, ktorá bola na kandidátke ĽSNS na ôsmom mieste a dostala sa do parlamentu.
Oddaní voliči
Podrobnejšie analýzy toho, kto volí Kotlebovu ĽSNS, zatiaľ nie sú zverejnené. Čosi odhaľujú podrobné čísla z prieskumov agentúr AKO a Focus, ktoré robili počas dvojtýždňového moratória pred voľbami.
Z prieskumov vyplýva, že ĽSNS má najoddanejších voličov zo všetkých strán, ktoré mali šancu sa dostať do parlamentu.