"Je predčasné hovoriť o akýchkoľvek definitívnych riešeniach. Hľadá sa najlepšia cesta ako vytvoriť predpoklady, aby slušná, moderná, proreformná, sociálnodemokratická či socialistická politika bola zastúpená v budúcom parlamente," povedal pre TASR Weiss.
Podľa jeho slov ide o iniciatívu ľudí uvedomujúcich si, že by bolo pre SR nešťastné, ak by tu nebol jasne vyprofilovaný moderný politický subjekt sociálnodemokratického typu, atraktívny aj pre mladých a ktorý nebude pôsobiť ako zosobnenie nostalgie po minulosti. Ešte nevie povedať, akú výslednú podobu nadobudnú tieto úvahy. "Nezužoval by som ich iba na to, čo sa prejavovalo v SDĽ. Je tu predovšetkým objednávka časti znepokojenej verejnosti, že SR nebude mať v budúcom parlamente taký subjekt, ktorý bude jednoznačne porovnateľný s úspešnými stranami, aké sú vo väčšine krajín Európskej únie," dodal.
Rovnako minister školstva Milan Ftáčnik považuje diskusiu o vzniku nového politického subjektu za predčasnú. Pre TASR dodal, že nateraz sa k celej záležitosti nebude vyjadrovať.
Predseda ministerského klubu SDĽ Ľubomír Fogaš je presvedčený, že do volieb nemá nová strana šancu preraziť. Skôr by videl zmysel v nasmerovaní úsilia smerom ku konštruktívnej diskusii. Ako povedal, SDĽ je v zložitej situácii, preto by sa mala skončiť diskusia navonok a strana by sa mala sústrediť na prácu v prospech občanov. Neuvažuje o tom, že by vstúpil do nového politického subjektu, ak by vznikol.
Otázku vzniku nového politického subjektu, rovnako aj možnosť rozdelenia SDĽ považuje šéf poslaneckého klubu ľavičiarov v NR SR Anton Hoffmann za neaktuálne. Neverí, že by takzvaní predstavitelia "založenia názorovej platformy" opúšťali SDĽ.
Poslanec Ľubomír Andrassy vníma akékoľvek rozdelenie SDĽ ako neúspech v procese integrácie ľavicového politického spektra na Slovensku. "Je to na zvážení každého politika, aj P. Weissa i ostatných. SDĽ v tejto chvíli potrebuje ako soľ jednotu, spoločný ťah kvôli dobrým výsledkom vo voľbách. Delenie k dobrému výsledku určite neprispeje," zdôraznil. Jeho stranícky kolega Vladimír Faič vníma tieto otázky ako proces "istého vzájomného spochybňovania sa" jednotlivých predstaviteľov SDĽ, čo neprospieva strane a dezorientuje voličov. Vníma to veľmi negatívne. Na priamu otázku, či si myslí, že tzv. platformisti opustia rady SDĽ, uviedol, že sa udiali veci, ktoré dávajú prinajmenšom isté dôvody na ich radikálne rozhodnutie.
*zg ad som