Bratislava 29. januára (TASR) - Novovymenovaného ministra financií Františka Hajnoviča zaväzuje pri privatizácii SPP politické stanovisko Strany demokratickej ľavice (SDĽ), podľa vlastných slov je však pripravený riadiť sa vecnými a odbornými argumentmi, aj keď budú odlišné od stanoviska ľavicových demokratov.
Hajnovič to povedal pred novinármi po slávnostnom nominovaní za člena vládneho kabinetu.
"Chcem, aby bola dobrá komunikácia medzi ministerstvom financií a SDĽ. Ale chcem aj, a myslím, že mám na to mandát aj od strany, ktorá ma nominovala, dávať jednoznačne do popredia vecné ekonomické argumenty a tie nastoliť aj v prípade, že vzniknú rozdielne názory medzi ministerstvom a návrhom straníckych orgánov," povedal Hajnovič.
Vo funkcii člena vlády mieni nový minister nadviazať na výsledky predchodkyne Brigity Schmögnerovej, ktorej sa, podľa neho, podarilo urobiť dôležité kroky pri reštrukturalizácii bánk. Tie sú momentálne pripravené riešiť svoje úlohy v ekonomike SR, jednou z nich je aj proces ozdravovania podnikovej sféry. Za ďalší problém, ktorý čaká na riešenie, označil Hajnovič veľkú regionálnu diferenciáciu v ekonomickej a sociálnej sfére.
Návrh na odstúpenie Brigity Schmögnerovej dala pôvodne SDĽ, ktorá exministerku nominovala. Premiér Mikuláš Dzurinda návrh ľavicových demokratov neakceptoval, Schmögnerová sa však rozhodla odstúpiť, keďže po strate podpory strany podľa vlastných slov nemôže vykonávať túto funkciu v kabinete. Ľavicoví demokrati vyčítali ministerke najmä aféru okolo povinnosti občanov odovzdávať majetkové priznania a vyhlásenia o majetku, pripísali jej aj zodpovednosť za kauzu gastrolístkov a nedostatky reforiem v jej rezorte. Schmögnerová sa hodlá vrátiť do NR SR, zároveň sa však chce uchádzať aj o funkciu v štruktúrach Organizácie spojených národov. Exministerka nevylúčila svoj odchod z SDĽ, objavili sa dokonca aj úvahy o vytvorení novej ľavicovej politickej strany.
Nový minister financií František Hajnovič pôsobil ako vedúci národohospodárskych a menových štúdií Národnej banky Slovenska. V súvislosti s jeho nomináciou sa minulý týždeň vyskytli pochybnosti, keďže v médiách sa objavili informácie o jeho údajnej spolupráci s komunistickou Štátnou bezpečnosťou. Po jeho vymenovaní za člena vlády by mali byť odblokované aj koaličné rokovania.