Terchová 26. mája (TASR) - Zmapovať a prediskutovať kultúrne, sociálne a inštitucionálne dispozície turistického potenciálu Slovenska je cieľom dvojdňovej konferencie Tradičná kultúra, turizmus a rozvoj regiónov. V Terchovej sa na nej zišli odborníci z 10 univerzít, múzeí a kultúrno-osvetových inštitúcií z Maďarska, Česka, Poľska a Slovenska.
Predsedníčka Národopisnej spoločnosti Slovenska (NSS) Zuzana Beňušková pre TASR uviedla, že etnológovia vidia rezervy v turizme na Slovensku predovšetkým v sociálnej stránke. Zdôraznila, že infraštruktúra sa dá vybudovať aj pomocou európskych fondov, ale ľudský potenciál nie je vždy nastavený, aby mohol prijať a rozvíjať to, čo sa očakávalo. "Dosť často sa propaguje, kde je aké občerstvenie, aký hotel. Ale vychádzajme z toho, že keď sa človek ubytuje, iné ubytovania ho už nezaujímajú. Zaujíma ho predovšetkým, čo by mohol v tej krajine robiť. A tu často zlyháva propagácia aj ľudský faktor," povedala Beňušková.
Obce v podhorských a vysokohorských oblastiach Slovenska vedia podľa Beňuškovej dobre zhodnotiť, čo turista potrebuje a očakáva, pretože turizmus rozvíjali od 19. storočia. V niektorých regiónoch ale narážajú snahy o rozvoj turizmu na neporozumenie občanov. Predsedníčka NSS považuje toto neporozumenie za pochopiteľné, pretože ľudia vnímajú turistov ako cudzí element. "Nemajú často možnosti investovať do svojich nehnuteľností a prispôsobiť ich tak, aby boli od turistov, ktorým poskytujú ubytovanie, odizolovaní. Turistov a chalupárov vnímajú skôr ako rušivý prvok, ktorý má iný režim dňa ako oni," skonštatovala Beňušková.
Podľa predsedníčky NSS je dôležitý aj finančný faktor turizmu, upozornila však na skutočnosť, že ľudia sú veľmi málo hrdí na to, čo majú okolo seba. "Napríklad v školskom systéme chýbajú základné informácie o regionálnej kultúre, čo napríklad v Poľsku majú už veľmi dobre prepracované. Čiže už tu by sme mali začať vzdelávať ľudí, pretože so sociálnou a kultúrnou stránkou súvisí celé spektrum problémov," dodala predsedníčka NSS.