BRATISLAVA 26. mája (SITA) – Ústav pamäti národa (ÚPN) zverejní tento rok register zlikvidovaného a arizovaného židovského majetku. Obsahovať bude mená a priezviská desaťtisíc majiteľov podnikov, so sídlom podniku, druhom podnikania, číslom rozhodnutia o likvidácii a menom likvidátora a v registri arizovaného majetku aj s menom arizátora. Povedal to dnes v Národnej rade (NR) SR predseda ÚPN Ján Langoš pri predkladaní výročnej správy o činnosti za uplynulý rok. Rozprava o tomto bode však neskončila, poslanci ju po dohode presunuli na júnovú schôdzu NR SR, pretože v nej ešte nevystúpili ústne prihlásení poslanci.
ÚPN plánuje podľa Langoša postupne zverejniť zoznam 75 tisíc súdne rehabilitovaných osôb s menami sudcov, prokurátorov a vyšetrovateľov pôvodných politických procesov. Zverejní tiež zoznam funkcionárov Hlinkovej gardy a Komunistickej strany Československa a Slovenska.
Poslanec klubu SDKÚ Jozef Banáš, ktorého meno sa objavilo vo zväzkoch ŠtB, kritizoval predsedu ústavu ako aj jeho činnosť. Banáš je po konzultácii s viacerými právnikmi presvedčený, že zákonom o zriadení ústavu sa rehabilitovala ŠtB. Ústav nie je totiž povinný overovať či zverejňované údaje sú presné a pravdivé a tak sa vlastne podľa neho legitimizovali klamstvá. Ustanovenie, ktoré o tom hovorí, je podľa Banáša dôkazom toho, že ústav nevznikol za účelom hľadania pravdy, ale ako kladivo na čarodejnice. Ako je možné, že na jednej strane boli v ŠtB grázli a na druhej strane všetko čo napísali je v poriadku, spýtal sa Banáš predsedu ÚPN. Banáš sa Langoša tiež spýtal, či zabíja ten, kto pušku vyrobil alebo ten, kto ju použije. Predseda výboru pre ľudské práva László Nagy vyčítal Banášovi, že zneužil rokovanie na osobné invektívy.
Poslanci schválili zmeny v zložení výborov po príchode Rudolfa Chmela do parlamentu. Exminister kultúry sa stal členom výboru pre ľudské práva. Jeho stranícky kolega z ANO Stanislav Kropilák bude pracovať v ústavnoprávnom výbore.
Podpredseda parlamentu Viliam Veteška ukončil krátko po 12:00 rokovanie 42. schôdze.
sy;pr;mt