BRATISLAVA 26. mája (SITA) - Zaisťovanie majetku, ktorý bol získaný z trestnej činnosti na Slovensku a nachádza sa v niektorom z členských štátov Európskej únie (EÚ), by malo byť jednoduchšie. Vyplýva to z návrhu zákona o vykonaní príkazu na zaistenie majetku alebo dôkazov v EÚ, ktorý pripravilo ministerstvo spravodlivosti (MS) SR.
Jednoduchšie bude môcť byť zaistený hnuteľný alebo nehnuteľný majetok, ktorý je výnosom z trestného činu, alebo je získaný trestným činom. Musí však ísť o niektorý z 32 trestných činov, na ktorých sa dohodli štáty EÚ. Podľa tlačovej tajomníčky MS SR Ľubomíry Miklovičovej ide o kategóriu najzávažnejších trestných činov, ako napríklad falšovanie peňazí, korupcia, obchodovanie s drogami, zbraňami, alebo prevádzačstvo. Ak bude mať Slovensko záujem o zaistenie majetku, ktorý pochádza z takejto trestnej činnosti a bude sa nachádzať v niektorej krajine EÚ, sudca alebo prokurátor vydá príkaz na jeho zaistenie. V žiadosti uvedie dôvod príkazu na zaistenie majetku a informácie o ňom. Orgán činný v trestnom konaní v členskej krajine EÚ takýto majetok bezodkladne zaistí.
Ak sa majetok, ktorý pochádza z trestnej činnosti v krajine EÚ, nachádza na Slovensku, členské štáty únie nás tiež budú môcť požiadať o jeho zaistenie. Takouto žiadosťou sa bude zaoberať prokuratúra. Prokurátor bude musieť rozhodnúť o uznaní a vykonaní takého príkazu na zaistenie už do piatich dní. Rovnaký postup bude platiť aj v prípade, ak ide o zaistenie dôkazu v trestnom konaní.
MS SR týmto návrhom umožní, aby sa trestné stíhanie zbytočne nepredlžovalo. Ak v súčasnosti zašleme alebo dostaneme žiadosť o zaistenie majetku, musí sa uskutočniť uznávacie konanie na súde. Súd musí zisťovať, či daný trestný čin je trestným činom aj v krajine, kde sa majetok nachádza a či žiadosť spĺňa všetky podmienky na zaistenie. Takýto proces v súčasnosti trvá dlhú dobu. Návrhom zákona Slovenská republika harmonizuje svoj právny poriadok s právom EÚ.