SME
Nedeľa, 26. jún, 2022 | Meniny má Adriána

Čaká sa na Kisku, Matovič je pripravený aj na trojkoalíciu (minúta po minúte)

Prezidentka poverila Matoviča zostavením vlády.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zuzana Čaputová poverila Igora Matoviča zostavením novej vlády, povolebné dianie sme sledovali minútu po minúte:

18:08 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie. Skladanie novej vlády a rozhodnutie strany Za ľudí budeme sledovať aj vo štvrtok.

SkryťVypnúť reklamu
Anketa:
Pre Slovensko je lepšia:
Štvorkoalícia
3516
Trojkoalícia bez Za ľudí
2159
Hlasovalo: 5675
Hlasovanie otvorené:
od: 04.03.2020 18:52

17:59 OĽaNO je pripravené vytvoriť koalíciu len so SaS a Sme rodina, ak by sa predsedníctvo strany Za ľudí rozhodlo nevstúpiť do štvorkoalície s týmito stranami, povedal Matovič.

17:51 Ak predsedníctvo strany Za ľudí vo štvrtok odsúhlasí vstup do koalície s OĽaNO, SaS a Sme rodina, lídri všetkých štyroch strán by sa ešte v ten deň mohli
stretnúť, povedali Matovič s Kollárom.

Po vyslovení sa strany Za ľudí by mali spoločnú koalíciu ešte schvaľovať predsedníctvo OĽaNO a Sme rodina. Následne sa podľa Matovičových slov zídu vyjednávacie tímy.

17:45 Po otázke novinára, či by povolil Horalky v parlamente, Kollár vraví, že jemu prekáža, ak poslanci chodia do práce bez kravaty. Sám však práve na sebe nemá žiadnu kravatu, čo vyvolalo smiech prítomných novinárov. Kollár to vysvetľuje tým, že teraz nie je v práci.

SkryťVypnúť reklamu

17:39 Programové otázky sa budú do hĺbky riešiť až po tom, ako zajtra bude jasné Kiskovo rozhodnutie. Matovič uviedol, že sám nevie, ako to zajtra dopadne, je to teraz na rozhodnutí strany Za ľudí.

17:37 Matovič zatiaľ nechce povedať, na čom konkrétne sa s Kollárom za dve hodiny rokovaní dohodli. Odôvodňuje to tým, že nechce odkazovať potenciálnym koaličným partnerom novinky cez médiá.

Kollár aj Matovič skritizovali video, ktoré Pellegrini dnes poobede zverejnil na sociálnej sieti a drží na ňom v rukách fotografiu, na ktorej je Kollár s odsúdeným Jurajom Ondrejčákom alias Piťom, v minulosti známym ako šéfom bratislavského podsvetia.

"Hovorí to človek, ktorý stál za videami na pána Kisku," myslí si Kollár. Líder hnutia Sme rodina povedal, že nechce na "takúto hlúposť reagovať" a tvrdí, že už tisíckrát to vysvetlil. "Nech si vysvetľujú oni svojich mafiánov," reagoval na Pellegriniho.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič zasa doplnil, že Pellegrini 12 rokov verne slúžil mafii a že na jeho mieste by "len tichúčko šúchal nohami a počítal si dni, kedy sa z úradu vlády vysťahuje".

17:30 Matovič ocenil konštruktívny prístup Kollára k rokovaniam. "Ak by sme boli iba tri strany - bez hnutia Sme rodina - bola by tá väčšina veľmi veľmi tesná," povedal a zopakoval, že jeho cieľom je vládnuť s podporou ústavnej väčšiny.

Čo sa týka kritikov Kollára, Matovič skonštatoval, že "ľudia rozhodli". Podobne sa k výsledkom volieb vyjadril aj Kollár.

Rozhovory nebudeme komplikovať, vyhlásil Kollár. Čakáme na pána Kisku, ako sa rozhodne, hovorí. Kollár bude rád, ak sa podarí štvorkoalícia, ale šiel by aj do trojkoalície, ak sa Kiska rozhodne inak.

SkryťVypnúť reklamu

17:23 Začína sa spoločný brífing Matoviča a Kollára.

17:00 Kiska žiada vysoký morálny kredit pre budúcu vládu, uvádza Pellegrini na facebooku a vraví, že sa s tým stotožňuje. Zároveň sa ho však pýta, či chce meniť obraz Slovenska s "kamarátom najväčších mafiánov".

Súvisiaci článok Andrej Kiska by uprednostnil vládu bez Kollára (video) Čítajte 

Vo videu na sociálnej sieti takto dosluhujúci premiér nazval Kollára.

Pellegrini poukázal tiež na niekdajšieho kandidáta na ministra Jozefa Ráža mladšieho, ktorého Kiska ako prezident odmietol menovať aj pre podozrivú fotografiu.

Vo videu prezentoval tiež fotografiu, na ktorej je Kollár s odsúdeným Jurajom Ondrejčákom alias Piťom, v minulosti známym ako šéfom bratislavského podsvetia.

Kiska v utorok vyhlásil, že budúca vláda má mať silný odborný a morálny kredit. "Bol som presvedčený o tom, že by sme mali zostavovať vládu, pokiaľ by sa dala, bez pána Kollára, ale toto rozhodnutie je na pánovi Matovičovi," povedal Kiska.

SkryťVypnúť reklamu

16:26 Kollár bude naozaj drahá nevesta, píše v komentári Eduard Žitňanský. "Strana Sme rodina sa nástojčivo drží myšlienky postaviť 25-tisíc nájomných bytov ročne. Sloboda a solidarita to nevidí ako reálny cieľ. Ustúpiť budú musieť obaja, otázkou však je, či sú toho schopní."

16:10 O niektoré ťažšie ministerstvá zatiaľ nie je medzi potenciálnymi koaličnými stranami záujem, potvrdil Matovič, ktorý sa v stredu opätovne stretol so Sulíkom a aktuálne rokuje s Kollárom.

"Pri niektorých ťažších rezortoch, ako keby sa niektoré politické strany báli zobrať si tú zodpovednosť. V tom prípade to zostane na nás. My sa toho nebojíme," vyhlásil.

Matovič bol podľa svojich slov "trochu smutný" z utorkových vyjadrení Sulíka a Kollára v Prezidentskom paláci. S oboma lídrami už hovoril o tom, že chce menej odkazov cez médiá a viac sa s nimi rozprávať.

SkryťVypnúť reklamu

15:55 Kiska mal podľa Matoviča obavy, ako budú fungovať nominanti Sme rodina, ako sa ustriehne to, aby sa nerobili chyby podobné ako v prípade predošlých vlád. Matovič to povedal pred stretnutím s Kollárom, informuje Denník N.

Matovič chce Kiskovi preto predstaviť svoj návrh na fond na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý by bol pomenovaný po Jánovi Kuciakovi.

15:43 Personálne otázky a ani možnú kandidatúru Pellegriniho na post predsedu Smeru počas stretnutia vedenia strany neriešili. Dôvodom bola neprítomnosť premiéra, ktorý sa nachádzal na rokovaní V4 v Prahe. Akékoľvek dôležité veci budeme riešiť, keď budeme spolu, povedal Raši na margo postavenia Pellegriniho.

15:33 Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Michalom Trubanom. Ako spätne hodnotí chyby koalície PS/Spolu? Kto povedie teraz stranu Progresívne Slovensko? Nie je chyba, že išli do volieb ako koalícia?

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

15:18 Kiska príde dočasne o výhody exprezidenta, ak nastúpi do národnej rady alebo sa stane členom vlády. Nebude môcť využívať ochranku a príde o jeden poslanecký plat. Plénum v minulom roku schválilo novelu zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov, ktorá tieto zmeny priniesla.

Kiska po utorkovom stretnutí s prezidentkou nechcel odpovedať na otázku, či sa vidí skôr v parlamente alebo v exekutíve. Momentálne rokuje s Matovičom o zostavení vlády. Za ľudí bude mať vo štvrtok predsedníctvo, ktoré má Kiskovi podľa jeho slov autorizovať rokovanie o koalícii.

14:51 Koalícia PS/Spolu dostala viac ako 600 podnetov od ľudí, ktorí poukazujú na nezrovnalosti pri hlasovaní v parlamentných voľbách. Informovala o tom hovorkyňa koalície Silvia Hudáčková. Koalícia zvažuje, že sa preto obráti na ústavný súd so sťažnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

"Rozhodneme sa zodpovedne podľa počtu a kvality podnetov od voličov," uviedla na margo podnetu na ústavný súd Hudáčková.

PS-Spolu chýbalo 926 hlasov na to, aby prekročila prah parlamentu.

14:16 Igor Matovič by chcel v budúcej vláde protikorupčnú jednotku. Vie si ju predstaviť aj vo forme fondu na investigatívnu žurnalistiku, kde by médiá mohli byť "nezávislým arbitrom".

"Aby tam bolo niečo nadrezortné, čo bude všetkým pozerať na prsty," povedal Matovič s tým, že potom by na ministerstvách nemusela fungovať tzv. krížová kontrola, čiže štátni tajomníci by nemuseli byť nominanti iných strán ako ministri.

Matovič priznal, že jeden z jeho možných budúcich koaličných partnerov má predstavu skôr o "jednofarebných ministerstvách", aby mala konkrétna politická strana zodpovednosť za celé ministerstvo bez krížovej kontroly.

SkryťVypnúť reklamu

"Druhí dvaja politickí partneri hovoria, že krížovú kontrolu chcú. Musíme sa dohodnúť. Pre mňa je jedno, či by bolo tak alebo onak," povedal Matovič.

14:01 Podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Irena Biháriová sa bude uchádzať o funkciu predsedníčky strany, potvrdila hovorkyňa koalície PS-Spolu Silvia Hudáčková.

Ako prvé o tom informovali Hospodárske noviny.

Súčasný predseda PS Michal Truban po neúspechu koalície vo voľbách uviedol, že sa opätovne o funkciu predsedu uchádzať nebude.

13:16 Matovič na Facebooku zverejnil fotografiu s poverením od prezidentky.

12:52 Juraj Blanár (Smer) potvrdil slová Pellegriniho o tom, že si budú nárokovať post podpredsedu parlamentu, ako je to zvykom pri najsilnejšej opozičnej strane. Smer má taktiež záujem o predsednícke kreslá vo výboroch. "Sme najsilnejšia opozičná strana a je to úplne prirodzené," vysvetlil Blanár.

SkryťVypnúť reklamu

"Budeme rozoberať volebné výsledky aj to, akým spôsobom sa postavíme k pozíciám v parlamente," uviedol pred stredajším stretnutím vedenia strany na obede.

Podpredseda Smeru Richard Raši avizoval, že všetci podpredsedovia strany ponúknu na najbližšom sneme svoje funkcie. To, či bude on alebo ostatní členovia vedenia opätovne kandidovať, nepotvrdil. Vníma však veľkú podporu od voličov.

Podpredseda strany a dosluhujúci minister hospodárstva Peter Žiga neodpovedal, či by sa mal Pellegrini uchádzať o post predsedu strany vzhľadom na jeho preferenčné hlasy. Uviedol však, že ľudia rozhodli a z toho budú musieť vyvodiť závery, na základe ktorých budú postupovať.

Pellegrini na obede prítomný nie je. Momentálne sa nachádza na
rokovaniach V4 v Prahe.

SkryťVypnúť reklamu

Parlamentná matematika nepustí, ak chceme naozaj, aby bola funkčná vláda, teoreticky skôr môže fungovať bez Za ľudí ako bez strany Sme rodina.

Igor Matovič, predseda OĽaNO

12:08 Líder strany Vlasť Štefan Harabin zvažuje v súvislosti s voľbami podnet na ústavný súd. Bývalý sudca to uviedol na svojom oficiálnom účte na sociálnej sieti, pretože jeho strana vo voľbách nezískala ani tri percentá hlasov.

„Zvažujeme ústavnú sťažnosť na priebeh volieb. Množia sa totiž správy o tom, že priebeh volieb nebol v poriadku a nie sme sami, ktorí to tvrdia," uviedol Harabin.

11:39 Budúca vláda by mala mať v národnej rade ústavnú väčšinu, potvrdil na brífingu Matovič.

Najprv nechcel odpovedať na novinársku otázku, či by si v prípade voľby vedel predstaviť skôr to, či by v koalícii chýbal Kiska alebo Kollár. "Hypotetické otázky...dúfam, že ani neočakávate odo mňa odpoveď na tú otázku," reagoval.

Matovič neskôr na brífingu vyhlásil, že teoreticky môže vláda fungovať skôr bez strany Za ľudí ako bez hnutia Sme rodina.

SkryťVypnúť reklamu

"Parlamentná matematika nepustí, ak chceme naozaj, aby bola funkčná vláda, teoreticky skôr môže fungovať bez Za ľudí ako bez strany Sme rodina,“ odpovedal na novinársku otázku, či by si vo vláde vybral radšej stranu Za ľudí alebo Sme rodina. Opakuje však, že chce v parlamente ústavnú väčšinu, čo by zabezpečili v štvorkoalícii.

Líder OĽaNO doplnil, že sa pokúsi čím skôr predstaviť aj mená konkrétnych členov vlády.

Koaličným partnerom chce navrhnúť, aby prácu politikov kontrolovali investigatívni novinári prostredníctvom fondu pre investigatívnu žurnalistiku.

Ak podľa Matoviča koalícia PS/Spolu podá ústavnú sťažnosť a zistí, že získala vo voľbách o tisíc hlasov viac, majú dvere otvorené. Koalícia PS/Spolu sa nedostala do parlamentu. Chýbalo jej 926 hlasov.

SkryťVypnúť reklamu

11:30 Kollár a jeho hnutie Sme rodina dostali vo voľbách väčšiu podporu voličov ako Kiskova strana Za ľudí. Bolo by riziko ho odstrkovať od koaličnej spolupráce aj vzhľadom na počty poslaneckých kresiel v pléne národnej rady, skonštatoval Matovič po tom, ako od prezidentky dostal poverenie zostaviť vládu.

Pri rozdelení ministerských kresiel nechce uplatňovať právo veta, je za konsenzus.

11:28 Európsky Pán Obyčajný (v origináli Mr Ordinary) sa chystá na vládnutie, píše na svojom webe BBC.

11:04 Matovič poďakoval za poverenie. "Ďakujem veľmi pekne, pani prezidentka, za asi najdôležitejšiu a najťažšiu domácu úlohu, akú som v živote dostal," povedal Matovič.

Urobí podľa vlastných slov všetko pre to, aby Slovensko malo vládu, na ktorú knižky dejepisu budú spomínať, že bola najlepšia.

SkryťVypnúť reklamu

"Držte nám, pani prezidentka, prosím Vás, palce," hovorí a deklaruje, že chce, aby nová vláda vniesla do duší ľudí nádej a aby verejnosť mala pocit, že Slovensko patrí všetkým.

Načítavam video...

11:02 Čaputová oznámila, že pred malou chvíľou poverila Igora Matoviča zostavením vlády.

Čaputová poverila Matoviča na základe víťazstva hnutia OĽaNO vo voľbách a na základe jej rozhovorov s predstaviteľmi strán, ktoré diskutujú s lídrom OĽaNO o zostavení vlády.

Informovala, že predsedovia strán Sme rodina, SaS a Za ľudí jej tlmočili svoju pripravenosť ďalej rokovať o vytvorení novej vlády. "Na základe včerajších rokovaní konštatujem, že všetci traja zvyšní predstavitelia politických strán deklarovali jednoznačnú vôľu podieľať sa na rokovaniach smerujúcich k tvorbe novej vlády," povedala prezidentka.

SkryťVypnúť reklamu

Čaputová zdôraznila, že Slovensko potrebuje v krátkom čase silnú a legitímnu vládu.

10:53 Koalícia PS-Spolu zatiaľ nechystá volebnú sťažnosť na ústavný súd vo
veci možného chybného zarátania hlasov, potvrdila hovorkyňa PS-Spolu Silvia Hudáčková. Zbierajú sa však podnety.

Súvisiaci článok Päť dôvodov, ktoré viedli k pádu PS-Spolu Čítajte 

"Momentálne zbierame materiály, či má vôbec opodstatnenie podať podnet na ústavný súd," povedala Hudáčková.

Dodala, že koalícia spustila novú webstránku, kde môžu ľudia ohlasovať nezrovnalosti pri sčítavaní. Na základe toho vyhodnotí svoj ďalší postup. "Nie pre náš výsledok, ale kvôli voličkám a voličom, ktorí nemohli voliť alebo ich hlas potenciálne nebol započítaný," uvádza PS-Spolu.

Výzva podľa koalície smeruje ku všetkým občanom, ktorí majú vedomosti o nezrovnalostiach pri parlamentných voľbách. PS-Spolu získala v parlamentných voľbách 6,96 percenta hlasov, čo jej ako koalícii na mandát do parlamentu nestačilo. Chýbalo jej 926 hlasov.

10:49 Rozhovor medzi prezidentkou a Matovičom je neverejný, novinári zatiaľ čakajú.

10:41 Matovič pri čakaní na prezidentku povedal novinárom, že by sa dnes chcel ešte stretnúť s Richardom Sulíkom a Borisom Kollárom. Zajtra by sa mal pred predsedníctvom strany Za ľudí zhovárať s Andrejom Kiskom.

10:33 Dorazila aj prezidentka Čaputová a podáva si s víťazom volieb Matovičom ruku. Prezidentka prijala Matoviča a následne ho plánuje poveriť zostavením vlády.

10:32 Čaká sa na príchod prezidentky.

10:29 Igor Matovič už dorazil do prezidentského paláca.

10:22 Čaputová má poveriť Matoviča zostavením vlády o 10.30 h, čiže už o pár minút.

10:14 "Dobre bude," píše Matovič na Facebooku.

10:03 Volebný líder Smeru a končiaci premiér Peter Pellegrini dostáva podľa informácií SME podporné správy od viacerých dlhoročných členov, aby Fica vyzval a kandidoval na post predsedu strany. Viac si môžete prečítať tu.

9:58 Košičan, ktorý v opilosti napadol volebnú komisiu, dostal podmienku. Svoje konanie pred sudkyňu Okresného súdu Košice II priznal a oľutoval, informuje Korzár.

9:49 Prečítajte si, prečo to napriek jednoznačnému víťazstvu vo voľbách Igor Matovič so svojimi návrhmi v budúcej koalícii nebude mať ľahké.

BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová poverí o 10.30 h zostavením vlády víťaza parlamentných volieb 2020 Igora Matoviča z OĽaNO.

Čaputová sa v utorok stretla so šéfmi strán SaS, Richardom Sulíkom, Za ľudí, Andrejom Kiskom a Sme rodina, Borisom Kollárom.

Sme rodina a SaS už potvrdili, že by do vlády šli. Za ľudí bude mať vo štvrtok predsedníctvo, ktoré má Kiskovi autorizovať rokovanie o koalícii.

Matovič zopakoval, že chce vládu s ústavnou väčšinou, pričom sa už stretol so všetkými tromi potenciálnymi koaličnými partnermi.

Dôležité informácie o voľbách 2020

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 2. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 3. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 4. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk
 5. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu
 6. Inovatívna diagnostika - moderná budúcnosť zdravotníctva
 7. Slovákov láka zakladanie fondov, no väčšina preferuje zahraničie
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny
 1. Na čo slúžia bubnové kosačky a ako vybrať tú správnu?
 2. V Košiciach vznikla inkluzívna škola s finančnou podporou grantu
 3. Lekár U19: „Majstrovstvá Európy sú pre nás vyvrcholením"
 4. Tatra banka získala 2 prestížne ocenenia
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku
 7. Nalaďte sa na svoje mladšie ja s rádiom Vlna
 8. BILLA vstupuje do sveta e-commerce
 1. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 27 417
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 9 538
 3. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 6 166
 4. 91 kreslených správ o Slovensku, Ukrajine a celom svete 4 866
 5. Máte v hľadáčiku dovolenku v Turecku? Táto inšpirácia padne vhod 4 403
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 789
 7. Jedinečný rodinný All Inclusive hotel vás privíta aj toto leto! 2 869
 8. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 2 645
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vstup do Národného parku Poloniny.

Štát podporu z plánu obnovy nedomyslel.


17. jún
Zuzana Kepplová.

Balíček je Sputnik, a preto vieme, čo by malo nasledovať.


11 h
Šéf rodinnej firmy Unipas Maroš Kara

Rodinná firma Unipas z Hornej Nitry má tridsaťročnú tradíciu a klientov od protinožcov.


23. jún
Volodymyr Zelenskyj v najnovšom videopríhovore.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 7 h
SkryťZatvoriť reklamu