SME
Piatok, 20. máj, 2022 | Meniny má Bernard

Kotleba spochybnil znalca v kauze sporných šekov, proces odročili na apríl

Sudkyňa zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšieho paragrafu.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

PEZINOK. Po viac ako mesačnej prestávke pokračovalo hlavné pojednávanie s obžalovaným predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom. Ten sedel pred samosudkyňou Ruženou Sabovou pre kontroverzné šeky vystavené na sumu 1488 eur.

Spolu s Kotlebom prišli do budovy Justičnej akadémie desiatky jeho priaznivcov vrátane novozvolených poslancov parlamentu. Prítomní boli napríklad Milan Mazurek, Peter Krupa alebo Stanislav Mizík.

Kotleba sa v kauze odovzdávania kontroverzných šekov cíti nevinný. Vyhlásil to vo štvrtok pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

SkryťVypnúť reklamu

Kotleba odmietol vypovedať, chce tak urobiť až neskôr. "Súd pristúpi k výpovedi obžalovaného po vykonaní všetkých dôkazov," reagovala Sabová. Prokurátor takýto postup nenamietal.

Samosudkyňa pripustila do rozsahu dokazovania výsluch historika Jakuba Drábika a aj jeho knihu Fašizmus.

Podľa sprísnenia právnej kvalifikácie, ktorú pripustila Sabová, Kotlebovi hrozí až osemročný trest odňatia slobody. K možnému sprísneniu pristúpila potom, čo prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz dodal nový dôkaz v podobe kandidátky ĽSNS do parlamentných volieb.

Na Kotlebovej kandidátke sa nachádzalo viacero už novozvolených poslancov, ktorí boli odsúdení za extrémistické trestné činy.

Svedkyňa pripomenula, že sa akcia konala 14. marca

Akcia, počas ktorej Kotleba odovzdal sporné šeky, nebola evidovaná v účtovníctve školy, ktorá poskytla priestor. Pred samosudkyňou to uviedla bývalá riaditeľka Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici Darina Šlosarová.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Mazurek ma inšpiroval. Prešlo ma to v Osvienčime (odomykáme) Čítajte 

Kotleba bol vtedy predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, a tým pádom aj zriaďovateľom obchodnej akadémie. Nájom ani prevádzkové náklady mu za akciu, kde sa odovzdávali šeky, z toho dôvodu ani neúčtovali, zmluvu taktiež nemali.

"Pre svojho predsedu sme nevyhotovovali zmluvu," vysvetlila svedkyňa.

"Z výsluchu pani svedkyne nevyplynulo, že by som spáchal akýkoľvek trestný čin," reagoval obžalovaný Kotleba.

Počas výpovede svedkyňa pripomenula, že sa akcia konala 14. marca 2017. Dátum 14. marec je výročím založenia fašistického Slovenského štátu.

Na samotnej akcii prítomná nebola.

Vypovedala aj obdarovaná rodina

Manželský pár, ktorý prijal šek na sumu 1488 eur, si neuvedomil problematickosť danej čiastky. Manželia Peter a Jana Demjanovci to uviedli vo výpovediach pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku.

SkryťVypnúť reklamu

„Určite by sme tam nešli, keby sme vedeli, že bude okolo toho taký cirkus," uviedol Demjan. Jeho manželka doplnila, že sa manžela pýtala, prečo im dali sumu akurát 1488 eur. On jej však nevedel odpovedať. „Ďalej som to už neriešila," povedala s tým, že boli vďační za finančnú pomoc.

Kotleba spomínal na akcii, kde odovzdával sporné šeky, aj výročie založenia slovenského vojnového štátu, vypovedal Demian. "Pán Kotleba tam spomínal to výročie. Bol ocenený aj nejaký pán, ktorý sa narodil v deň výročia," uviedol Demian.

V aule podľa jeho slov nebola žiadna podozrivá dekorácia ani symboly, videl tam fotografiu Andreja Hlinku a ešte jednej osoby, ktorú nevedel identifikovať. Na sume 1488 eur sa s nikým nedohadoval. Tvrdil, že sa ňu poskladali poslanci za ĽSNS.

SkryťVypnúť reklamu

Sumu mu po odovzdaní šeku dali v obálke a neskôr podpísali darovaciu zmluvu. Dôvodom mala byť zlá sociálna situácia jeho rodiny, keďže mal päť detí a bol nezamestnaný. K akcii sa dostal cez známeho katolíckeho kňaza.

Pred samosudkyňou Sabovou vypovedala aj jeho manželka Jana Demianová. O akcii vedela cez manžela. Na samotnom podujatí nevidela žiadne podozrivé dekorácie. Na otázku prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry reagovala, že sa cíti byť strane vďačná.

Kotlebovi môže hroziť aj prísnejší trest

Na otvorení hlavného pojednávania sudkyňa uviedla, že zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšieho paragrafu, než uviedol prokurátor Honz.

Teda, že by ho mohla súdiť zo založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd a nielen za prejav sympatie k hnutiu.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto prípade by nebolo možné obžalovanému uložiť peňažný ani podmienečný trest. Kotlebovi by hrozil prísnejší trest, až osem rokov odňatia slobody, ktorý sa podľa Honza nedá vyriešiť podmienkou.

Prokurátor Honz podal obžalobu na Kotlebu ešte v októbri minulého roka.

Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Extrémistická symbolika

Číslo 1488 považuje Úrad špeciálnej prokuratúry za extrémistickú symboliku.

Súvisiaci článok Krížom a mečom. Dvaja kňazi zasvätili Kotlebu a ĽSNS Bohu a Márii Čítajte 

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

SkryťVypnúť reklamu

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov.

Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.

Kotleba v minulosti už pre odovzdávanie šeku čelil obžalobe, Špecializovaný trestný súd ju však odmietol.

Svedok upozornil na obchod s neonacistickou módou

Bratia Kotlebovci mali v minulosti v Banskej Bystrici obchod s neonacistickým oblečením, v ktorom bola akcia s názvom 1488.

Pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) to uviedol publicista a novinár Peter Getting, ktorý na súde v kauze sporných šekov Mariana Kotlebu vystupuje ako svedok.

SkryťVypnúť reklamu

Kotleba ho označil za nástroj finančnej skupiny Penta.

Obchod Kotlebovcov bol podľa jeho slov predmetom viacerých policajných razií aj trestných stíhaní. Getting, ktorý o Kotlebovi napísal viacero článkov, upozornil počas svojej svedeckej výpovede aj na účasť Rastislava Rogela na kandidátke ĽSNS. Pripomenul, že nosil tričko s Adolfom Hitlerom.

Po jeho spontánnej svedeckej výpovedi sa ho Kotlebov advokát Tomáš Rosina spýtal, ako vníma jeho klienta. "Vnímam ho ako predsedu politickej strany a dlhoročného neonacistu," odpovedal Getting. Rosina sa ho tiež pýtal na vierovyznanie, na čo odmietol odpovedať.

Kotleba označil svedka za zaujatého

Kotleba považuje jeho výsluch za nezákonný, keďže k samotnému skutku nepovedal podľa neho nič. Svedka označil za zaujatého.

SkryťVypnúť reklamu

Tvrdí, že mal otca umiestneného v kláštore pod správou Banskobystrického samosprávneho kraja v čase, keď bol šéfom kraja, a žiadal od neho pomoc.

Kotleba mu podľa vlastných slov nevedel pomôcť, po čom vznikla medzi ním a otcom svedka osobná animozita.

Kotleba tiež považuje svedka za nástroj finančnej skupiny Penta, ktorej ako predseda kraja nechcel predať nemocnice v Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote.

Znalec: Niekdajšie logo ĽSNS bolo fašistické

Niekdajšie logo politickej strany ĽSNS obžalovaného Mariana Kotlebu bolo fašistické.

Vyplynulo to z výpovede znalca v oblasti heraldiky Ladislava Vrtela v procese s Kotlebom pre sporné šeky na 1488 eur na Špecializovanom trestnom súde.

Znalec skúmal rovnoramenný dvojkríž, ktorý strana donedávna používala ako svoje logo.

SkryťVypnúť reklamu

"Kríž Hlinkovej gardy je slovenským ekvivalentom hákového kríža. Kríž Hlinkovej gardy je symbolom slovenského fašizmu, respektíve slovenského nacizmu," povedal znalec Vrtel. Používanie takéhoto kríža považuje za demonštratívne prihlásenie sa k slovenskému fašizmu.

Kotleba na svoju obhajobu uviedol, že ich vtedajšie logo pochádza zo znaku Slovenskej pospolitosti. Podľa Kotlebu je doteraz zaregistrovaná ako občianske združenie a logo má aj v stanovách.

Obžalovaný tiež dodal, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz počas čítania odborného vyjadrenia uvádzal vety a úvahy, ktoré neboli jeho súčasťou.

Číslo 1488 je neonacistická šifra, hovorí ďalší znalec

Číslo 1488 je notoricky známa neonacistická šifra. Pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu v procese s Marianom Kotlebom okolo jeho sporných šekov to potvrdil český znalec z oblasti nacizmu, fašizmu a neonacizmu Jan Uhlíř.

SkryťVypnúť reklamu

Znalec je presvedčený, že politická strana ĽSNS úplne evidentne nadväzuje na rad tradícií z rokov 1939 až 1945, z čias vojnového Slovenského štátu pod vedením prezidenta a odsúdeného vojnového zločinca Jozefa Tisa.

Znalec tiež pripomenul používanie podobizne Tisa na mítingoch ĽSNS.

K samotnej šifre 1488 uviedol to, čo je aj v obžalobe. Číslo 14 považuje za neonacistickú šifru nadväzujúcu na slová pravicového teroristu Davida Lana o zabezpečení budúcnosti pre "biele deti".

"Kto sa na ňu odvoláva, jednoznačne súhlasí s jej rasistickým podtextom," uviedol znalec. Číslo 88 má znamenať ôsme písmeno v abecede, čiže HH. To symbolizuje nemecký nacistický pozdrav Heil Hitler.

"Každý, kto používa túto skratku, ju používa s vedomím, že názorovo súhlasí s tým, že vzdávame vedome hold masovému vrahovi Adolfovi Hitlerovi," vysvetlil znalec.

SkryťVypnúť reklamu

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz sa ho spýtal, aký mal nemecký nacistický režim postoj voči telesne postihnutým ľuďom. Narážal tak na fakt, že jedna z rodín, ktorá dostala sporný šek, mala postihnuté deti.

Znalec Uhlíř pripomenul, že nemecký nacistický režim fyzicky a psychicky postihnutých ľudí tajne fyzicky likvidoval a vzbudzoval voči nim nenávisť u väčšinového obyvateľstva.

Proces odročili na apríl a máj

Predseda ĽSNS Marian Kotleba obžalovaný pre darovanie sporných šekov na sumu 1488 eur spochybňuje znalca a jeho posudok o tom, že toto číslo je notoricky známa neonacistická šifra.

Po jeho vyjadrení a rozhodovaní o dôkazných návrhoch Špecializovaný trestný súd proces odročil na 9. apríla a 15. mája.

"Z výpovede znalca značne vyplynulo, že bol pribratý nezákonne. Nezložil sľub tak, ako to udeľuje zákon," povedal Kotleba na margo znalca Jana Uhlířa. Znalec vo svojej výpovedi uviedol, že sľub neskladal osobne do rúk vyšetrovateľa, čo je podľa obhajoby v rozpore s Trestným poriadkom.

SkryťVypnúť reklamu

Kotleba tiež uviedol, že prokurátor vynechal pri čítaní posudku originálnu anglickú vetu šifry pravicového extrémistu Davida Lana, ktorá má byť skrytá pod číslom 14.

Obžalovaný namietal taktiež postup súdu, podľa ktorého naprával chyby prokurátora, keď nečítal český originál znaleckého posudku. Kotleba tvrdí, že tak bola narušená rovnosť procesných strán.

Kotleba tiež reagoval na slová znalca o tom, že nemeckí nacisti likvidovali fyzicky a psychicky postihnutých ľudí. Upozornil, že oni takým ľuďom pomohli aj skrz odovzdanie šeku.

Poukázal tiež na mailovú adresu znalca, ktorá obsahuje meno Stauffenberg. Obžalovaný dodal, že ide o nemeckého nacistického dôstojníka, ktorý napadol Poľsko. Claus von Stauffenberg bol okrem toho dôstojník, ktorý spáchal neúspešný atentát na Adolfa Hitlera.

SkryťVypnúť reklamu

Po výpovedi znalca nasledovalo rozhodovanie o dôkazných návrhoch. Prokurátor Tomáš Honz chce zahrnúť do dokazovania kandidátnu listinu ĽSNS do parlamentných volieb 2020. Sudkyňa Ružena Sabová to schválila.


Menšinový podiel Penty vo vydavateľstve Petit Press nemá žiaden vplyv na redakčný obsah.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 4. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 5. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 7. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 8. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 1. Vydavateľstvo Petit Press so štyrmi Novinárskymi cenami
 2. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž
 3. Do finále McDonald´s Cupu sa prebojovalo mužstvo z Víťaza
 4. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 5. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 6. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im
 8. Aké typy cukrovky poznáme?
 1. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 229
 2. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 6 138
 3. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 5 862
 4. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 407
 5. Stovky hodín výcviku. Stať sa gondolierom je zaslúžená prestíž 1 329
 6. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 201
 7. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 1 184
 8. McDonald´s Cup pozná víťazný tím z Košického kraja 987
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič po schválení viacerých jeho opatrení na vláde.

Odborníci kritizujú schvaľovanie aj obsah protiinflačného balíka.


19 h
Igor Matovič.

Cielene reže spoločnosť na časti a stavia ich proti sebe.


18. máj
Ilustračné foto

Rusku hrozí najprudší ekonomický pokles od rozpadu ZSSR.


19 h
Dušan Kováčik na Najvyššom súde.

Vo štvrtok Dušan Kováčik prvýkrát vypovedal pred sudcom.


a 2 ďalší 4 h

Neprehliadnite tiež

Koronavírus na Slovensku

Ako sa vyvíja pandémia koronavírusu na Slovensku? Pozrite si aktuálny vývoj ochorenia Covid-19 na Slovensku.


a 1 ďalší 2 h
Juraj Bernaťák sa snaží dokázať svoju nevinu už desať rokov.

Aj vo väzení Juraj Bernaťák neustále bojoval, chcel dokázať svoju nevinu.


5 h
Magdaléna Zahoranová pôsobí ako BUDDY už vyše päť rokov. Vande pomohla s výberom strednej školy, teraz spolu plánujú jej štart do dospelého života.

Program BUDDY už pomohol stovke detí z detských domovov.


2 h
Práve sa stalo.

Covidu podľahli ďalší dvaja pacienti.


3 h
SkryťZatvoriť reklamu