SME
Nedeľa, 20. september, 2020 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Kotleba spochybnil znalca v kauze sporných šekov, proces odročili na apríl

Sudkyňa zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšieho paragrafu.

Načítavam video...

PEZINOK. Po viac ako mesačnej prestávke pokračovalo hlavné pojednávanie s obžalovaným predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom. Ten sedel pred samosudkyňou Ruženou Sabovou pre kontroverzné šeky vystavené na sumu 1488 eur.

Spolu s Kotlebom prišli do budovy Justičnej akadémie desiatky jeho priaznivcov vrátane novozvolených poslancov parlamentu. Prítomní boli napríklad Milan Mazurek, Peter Krupa alebo Stanislav Mizík.

Kotleba sa v kauze odovzdávania kontroverzných šekov cíti nevinný. Vyhlásil to vo štvrtok pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Skryť Vypnúť reklamu

Kotleba odmietol vypovedať, chce tak urobiť až neskôr. "Súd pristúpi k výpovedi obžalovaného po vykonaní všetkých dôkazov," reagovala Sabová. Prokurátor takýto postup nenamietal.

Samosudkyňa pripustila do rozsahu dokazovania výsluch historika Jakuba Drábika a aj jeho knihu Fašizmus.

Podľa sprísnenia právnej kvalifikácie, ktorú pripustila Sabová, Kotlebovi hrozí až osemročný trest odňatia slobody. K možnému sprísneniu pristúpila potom, čo prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz dodal nový dôkaz v podobe kandidátky ĽSNS do parlamentných volieb.

Na Kotlebovej kandidátke sa nachádzalo viacero už novozvolených poslancov, ktorí boli odsúdení za extrémistické trestné činy.

Svedkyňa pripomenula, že sa akcia konala 14. marca

Akcia, počas ktorej Kotleba odovzdal sporné šeky, nebola evidovaná v účtovníctve školy, ktorá poskytla priestor. Pred samosudkyňou to uviedla bývalá riaditeľka Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici Darina Šlosarová.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Mazurek ma inšpiroval. Prešlo ma to v Osvienčime (odomykáme) Čítajte 

Kotleba bol vtedy predseda Banskobystrického samosprávneho kraja, a tým pádom aj zriaďovateľom obchodnej akadémie. Nájom ani prevádzkové náklady mu za akciu, kde sa odovzdávali šeky, z toho dôvodu ani neúčtovali, zmluvu taktiež nemali.

"Pre svojho predsedu sme nevyhotovovali zmluvu," vysvetlila svedkyňa.

"Z výsluchu pani svedkyne nevyplynulo, že by som spáchal akýkoľvek trestný čin," reagoval obžalovaný Kotleba.

Počas výpovede svedkyňa pripomenula, že sa akcia konala 14. marca 2017. Dátum 14. marec je výročím založenia fašistického Slovenského štátu.

Na samotnej akcii prítomná nebola.

Vypovedala aj obdarovaná rodina

Manželský pár, ktorý prijal šek na sumu 1488 eur, si neuvedomil problematickosť danej čiastky. Manželia Peter a Jana Demjanovci to uviedli vo výpovediach pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku.

Skryť Vypnúť reklamu

„Určite by sme tam nešli, keby sme vedeli, že bude okolo toho taký cirkus," uviedol Demjan. Jeho manželka doplnila, že sa manžela pýtala, prečo im dali sumu akurát 1488 eur. On jej však nevedel odpovedať. „Ďalej som to už neriešila," povedala s tým, že boli vďační za finančnú pomoc.

Kotleba spomínal na akcii, kde odovzdával sporné šeky, aj výročie založenia slovenského vojnového štátu, vypovedal Demian. "Pán Kotleba tam spomínal to výročie. Bol ocenený aj nejaký pán, ktorý sa narodil v deň výročia," uviedol Demian.

V aule podľa jeho slov nebola žiadna podozrivá dekorácia ani symboly, videl tam fotografiu Andreja Hlinku a ešte jednej osoby, ktorú nevedel identifikovať. Na sume 1488 eur sa s nikým nedohadoval. Tvrdil, že sa ňu poskladali poslanci za ĽSNS.

Skryť Vypnúť reklamu

Sumu mu po odovzdaní šeku dali v obálke a neskôr podpísali darovaciu zmluvu. Dôvodom mala byť zlá sociálna situácia jeho rodiny, keďže mal päť detí a bol nezamestnaný. K akcii sa dostal cez známeho katolíckeho kňaza.

Pred samosudkyňou Sabovou vypovedala aj jeho manželka Jana Demianová. O akcii vedela cez manžela. Na samotnom podujatí nevidela žiadne podozrivé dekorácie. Na otázku prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry reagovala, že sa cíti byť strane vďačná.

Kotlebovi môže hroziť aj prísnejší trest

Na otvorení hlavného pojednávania sudkyňa uviedla, že zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšieho paragrafu, než uviedol prokurátor Honz.

Teda, že by ho mohla súdiť zo založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd a nielen za prejav sympatie k hnutiu.

Skryť Vypnúť reklamu

V tomto prípade by nebolo možné obžalovanému uložiť peňažný ani podmienečný trest. Kotlebovi by hrozil prísnejší trest, až osem rokov odňatia slobody, ktorý sa podľa Honza nedá vyriešiť podmienkou.

Prokurátor Honz podal obžalobu na Kotlebu ešte v októbri minulého roka.

Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.

Extrémistická symbolika

Číslo 1488 považuje Úrad špeciálnej prokuratúry za extrémistickú symboliku.

Súvisiaci článok Krížom a mečom. Dvaja kňazi zasvätili Kotlebu a ĽSNS Bohu a Márii Čítajte 

Číslo 14 v sume 1 488 podľa orgánov činných v trestnom konaní predstavuje vetu „we must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.

Skryť Vypnúť reklamu

Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav Heil Hitler, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.

Prokurátor Tomáš Honz označil na januárovom pojednávaní v tejto veci číselnú symboliku za notoricky známy a používaný symbol extrémistov.

Obhajoba označila obžalobu za nedôvodnú s tým, že je postavená na hypotetických a teoretických úvahách prokurátora.

Kotleba v minulosti už pre odovzdávanie šeku čelil obžalobe, Špecializovaný trestný súd ju však odmietol.

Svedok upozornil na obchod s neonacistickou módou

Bratia Kotlebovci mali v minulosti v Banskej Bystrici obchod s neonacistickým oblečením, v ktorom bola akcia s názvom 1488.

Pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) to uviedol publicista a novinár Peter Getting, ktorý na súde v kauze sporných šekov Mariana Kotlebu vystupuje ako svedok.

Skryť Vypnúť reklamu

Kotleba ho označil za nástroj finančnej skupiny Penta.

Obchod Kotlebovcov bol podľa jeho slov predmetom viacerých policajných razií aj trestných stíhaní. Getting, ktorý o Kotlebovi napísal viacero článkov, upozornil počas svojej svedeckej výpovede aj na účasť Rastislava Rogela na kandidátke ĽSNS. Pripomenul, že nosil tričko s Adolfom Hitlerom.

Po jeho spontánnej svedeckej výpovedi sa ho Kotlebov advokát Tomáš Rosina spýtal, ako vníma jeho klienta. "Vnímam ho ako predsedu politickej strany a dlhoročného neonacistu," odpovedal Getting. Rosina sa ho tiež pýtal na vierovyznanie, na čo odmietol odpovedať.

Kotleba označil svedka za zaujatého

Kotleba považuje jeho výsluch za nezákonný, keďže k samotnému skutku nepovedal podľa neho nič. Svedka označil za zaujatého.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvrdí, že mal otca umiestneného v kláštore pod správou Banskobystrického samosprávneho kraja v čase, keď bol šéfom kraja, a žiadal od neho pomoc.

Kotleba mu podľa vlastných slov nevedel pomôcť, po čom vznikla medzi ním a otcom svedka osobná animozita.

Kotleba tiež považuje svedka za nástroj finančnej skupiny Penta, ktorej ako predseda kraja nechcel predať nemocnice v Žiari nad Hronom a Rimavskej Sobote.

Znalec: Niekdajšie logo ĽSNS bolo fašistické

Niekdajšie logo politickej strany ĽSNS obžalovaného Mariana Kotlebu bolo fašistické.

Vyplynulo to z výpovede znalca v oblasti heraldiky Ladislava Vrtela v procese s Kotlebom pre sporné šeky na 1488 eur na Špecializovanom trestnom súde.

Znalec skúmal rovnoramenný dvojkríž, ktorý strana donedávna používala ako svoje logo.

Skryť Vypnúť reklamu

"Kríž Hlinkovej gardy je slovenským ekvivalentom hákového kríža. Kríž Hlinkovej gardy je symbolom slovenského fašizmu, respektíve slovenského nacizmu," povedal znalec Vrtel. Používanie takéhoto kríža považuje za demonštratívne prihlásenie sa k slovenskému fašizmu.

Kotleba na svoju obhajobu uviedol, že ich vtedajšie logo pochádza zo znaku Slovenskej pospolitosti. Podľa Kotlebu je doteraz zaregistrovaná ako občianske združenie a logo má aj v stanovách.

Obžalovaný tiež dodal, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz počas čítania odborného vyjadrenia uvádzal vety a úvahy, ktoré neboli jeho súčasťou.

Číslo 1488 je neonacistická šifra, hovorí ďalší znalec

Číslo 1488 je notoricky známa neonacistická šifra. Pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu v procese s Marianom Kotlebom okolo jeho sporných šekov to potvrdil český znalec z oblasti nacizmu, fašizmu a neonacizmu Jan Uhlíř.

Skryť Vypnúť reklamu

Znalec je presvedčený, že politická strana ĽSNS úplne evidentne nadväzuje na rad tradícií z rokov 1939 až 1945, z čias vojnového Slovenského štátu pod vedením prezidenta a odsúdeného vojnového zločinca Jozefa Tisa.

Znalec tiež pripomenul používanie podobizne Tisa na mítingoch ĽSNS.

K samotnej šifre 1488 uviedol to, čo je aj v obžalobe. Číslo 14 považuje za neonacistickú šifru nadväzujúcu na slová pravicového teroristu Davida Lana o zabezpečení budúcnosti pre "biele deti".

"Kto sa na ňu odvoláva, jednoznačne súhlasí s jej rasistickým podtextom," uviedol znalec. Číslo 88 má znamenať ôsme písmeno v abecede, čiže HH. To symbolizuje nemecký nacistický pozdrav Heil Hitler.

"Každý, kto používa túto skratku, ju používa s vedomím, že názorovo súhlasí s tým, že vzdávame vedome hold masovému vrahovi Adolfovi Hitlerovi," vysvetlil znalec.

Skryť Vypnúť reklamu

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz sa ho spýtal, aký mal nemecký nacistický režim postoj voči telesne postihnutým ľuďom. Narážal tak na fakt, že jedna z rodín, ktorá dostala sporný šek, mala postihnuté deti.

Znalec Uhlíř pripomenul, že nemecký nacistický režim fyzicky a psychicky postihnutých ľudí tajne fyzicky likvidoval a vzbudzoval voči nim nenávisť u väčšinového obyvateľstva.

Proces odročili na apríl a máj

Predseda ĽSNS Marian Kotleba obžalovaný pre darovanie sporných šekov na sumu 1488 eur spochybňuje znalca a jeho posudok o tom, že toto číslo je notoricky známa neonacistická šifra.

Po jeho vyjadrení a rozhodovaní o dôkazných návrhoch Špecializovaný trestný súd proces odročil na 9. apríla a 15. mája.

"Z výpovede znalca značne vyplynulo, že bol pribratý nezákonne. Nezložil sľub tak, ako to udeľuje zákon," povedal Kotleba na margo znalca Jana Uhlířa. Znalec vo svojej výpovedi uviedol, že sľub neskladal osobne do rúk vyšetrovateľa, čo je podľa obhajoby v rozpore s Trestným poriadkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Kotleba tiež uviedol, že prokurátor vynechal pri čítaní posudku originálnu anglickú vetu šifry pravicového extrémistu Davida Lana, ktorá má byť skrytá pod číslom 14.

Obžalovaný namietal taktiež postup súdu, podľa ktorého naprával chyby prokurátora, keď nečítal český originál znaleckého posudku. Kotleba tvrdí, že tak bola narušená rovnosť procesných strán.

Kotleba tiež reagoval na slová znalca o tom, že nemeckí nacisti likvidovali fyzicky a psychicky postihnutých ľudí. Upozornil, že oni takým ľuďom pomohli aj skrz odovzdanie šeku.

Poukázal tiež na mailovú adresu znalca, ktorá obsahuje meno Stauffenberg. Obžalovaný dodal, že ide o nemeckého nacistického dôstojníka, ktorý napadol Poľsko. Claus von Stauffenberg bol okrem toho dôstojník, ktorý spáchal neúspešný atentát na Adolfa Hitlera.

Skryť Vypnúť reklamu

Po výpovedi znalca nasledovalo rozhodovanie o dôkazných návrhoch. Prokurátor Tomáš Honz chce zahrnúť do dokazovania kandidátnu listinu ĽSNS do parlamentných volieb 2020. Sudkyňa Ružena Sabová to schválila.


Menšinový podiel Penty vo vydavateľstve Petit Press nemá žiaden vplyv na redakčný obsah.


Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 2. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 3. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 4. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 5. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 6. Home (ale aj) Office
 7. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 8. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 9. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu
 10. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium
 1. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 2. Poznanie
 3. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 5. Osud našich riek máme vo svojich rukách, nenechajme to plávať
 6. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 7. Pomohli sme tým, ktorí pomáhali
 8. Cenovo dostupná autokamera Mio a pritom sa skvelými funkciami
 9. Nová služba v Prešove – celoročný bezplatný zber elektroodpadu
 10. Prečo sa kanalizácia v našich mestách upcháva, keď prší?
 1. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 32 468
 2. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 28 241
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 21 584
 4. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 12 271
 5. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 12 037
 6. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 12 033
 7. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 10 340
 8. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 9 543
 9. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 9 431
 10. Zažite liečivú silu minerálnych vôd. Obľubovali ich aj králi 9 395
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Marian Kotleba

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Súdy (Trenčín), Súdy (Trnava)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Zrodenie Borisa Kollára

V septembri 2015 sme sa všetci najviac báli utečeneckej krízy. Dnes vieme, že sme sa báli oprávnene, ale z nesprávnych príčin.

Peter Sagan a Sam Bennett na Tour de France 2020.
AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Moskva nasadzuje proti Covidu šalajky

Na svete je 50 týchto psov, všetky patria Aeroflotu na letisku Šeremetevo.

Kontrola pasažierov po pristání lietadla na moskovskom letisku Šeremetevo.
Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach tento rok privítalo Banksyho aj Keitha Haringa. Ich diela boli vystavené na Slovensku prvýkrát.

Neprehliadnite tiež

Dobré ráno

Dobré ráno: Snáď sa Slovensko poučí, čo sa deje v Česku

Jaroslav Flegr hovorí, ako sa nám pandémia vymyká spod kontroly.

Podcast Dobré Ráno.

Fico otázky o návštevách kaštieľa nezodpovedal. Poslancov poučuje, ako riešiť podnety

Stanovisko za šéfa Smeru pripravil bývalý minister Robert Kaliňák.

Hlavná brána kaštieľa vo Vinosadoch.

Polícia našla v aute pri Kežmarku dvoch mŕtvych mužov

Volkswagen Passat stál pod mostom, muži boli z obce Huncovce.

Ilustračné.