Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem.
BRATISLAVA. Na Slovensku potvrdili prvý prípad koronavírusu, oznámil to v piatok premiér Peter Pellegrini.
"Dnes bol potvrdený pacient vo veku 52 rokov, ktorý je hospitalizovaný na klinike infektológie v Bratislave v Univerzitnej nemocnici," povedal premiér.
Potvrdili prvý prípad koronavírusu
Nakazený leží na bratislavských Kramároch v samostatnej izbe v budove, ktorá je oddelená od nemocnice.
Pacient kašle, má teplotu a zápal pľúc. "Ide o, zdá sa, ľahší priebeh ochorenia, pacient sa cíti lepšie a klesá mu teplota," opísal jeho stav premiér.
Vzorky nakazeného poputujú ešte na testy do Berlína.
Muž v predchádzajúcich dňoch necestoval do žiadnej z krajín, v ktorej sa vírus doteraz potvrdil.

Jeho syn však bol v polovici februára v Benátkach, známky ochorenia však nevykazuje. Môže však byť nositeľom vírusu. Odborníci túto možnosť preveria. Syna aj manželku chorého muža previezli do Univerzitnej nemocnice Bratislava na Kramároch a odobrali im vzorky, ktoré otestujú.
V Univerzitnej nemocnici v Bratislave zakázali návštevy pacientov.
Chorý muž je z obce Kostolište v okrese Malacky, pracoval vo Vysokej pri Morave. Obce však nedajú do karantény, zatiaľ na to nie je dôvod. Chorý muž podľa všetkého neprišiel do kontaktu s väčším množstvom ľudí.
"Mimoriadne opatrenia nejdeme robiť. Vyzývame obyvateľov, aby dôsledne sledovali svoj zdravotný stav a obmedzili účasť na miestach s väčšou koncentráciou ľudí," povedal premiér.
Ak sa vám graf nezobrazuje správne, kliknite sem.
Hľadajú pacienta nula
S kým ďalším prišiel nakazený do kontaktu, sa ešte bude zisťovať. Ľuďom, s ktorými sa stretol, môžu nariadiť izoláciu.
"Musíme zistiť, kde sa ten človek hýbal a kde je pacient nula, od koho sa nakazil," povedal Pellegrini.

"Situácia je zvládnutá," upokojuje hlavný hygienik Ján Mikas. Podľa neho možno očakávať, že sa v nasledujúcich dňoch vyskytnú ďalšie potvrdené prípady nákazy koronavírusom. „Nič tragické sa však nedeje,“ tvrdí hygienik.
Pre prvý potvrdený prípad nákazy na Slovensku zasadol v piatok popoludní na ministerstve vnútra mimoriadny krízový štáb.
Dvaja Slováci s podozrením na ochorenie COVID-19, ktoré nový koronavírus spôsobuje, sú hospitalizovaní aj na Bali. Po piatkovom zasadnutí krízového štábu na ministerstve vnútra to oznámil premiér Pellegrini.
Dôležitá je hygiena
Predseda vlády odporučil ľuďom, aby dodržiavali primeranú hygienu, umývali si často ruky, dodržiavali odstup od iných a nechodili na podujatia s väčším počtom ľudí.
Ľudia s príznakmi by podľa Pellegriniho mali v prvom rade zavolať do call centier a nechodiť do nemocníc, kde sú iní pacienti, aby prípadne nákazu nešírili.
Ak sa u nich prejavia vážne príznaky, odoberú im vzorky, otestujú ich, prípadne po nich príde sanitka.
Premiér vyzval ľudí, aby nepanikárili a hromadne nevykupovali obchody. Nie je na to dôvod, zásobovanie bude fungovať normálne.
Rúška rozdávať nebudú
Štátne hmotné rezervy teraz dokončujú nákupy ochranných materiálov. Pellegrini hovorí, že ochranné rúška neplánujú rozdávať. Upozorňuje, že by sa nemali používať neuvážene a nemalo by sa nimi plytvať.
Každý občan tiež dostane v piatok alebo v sobotu esemesku s informáciami, ako sa správať v prípade možných príznakov koronavírusu.
Zakážu lety do Talianska aj návštevy nemocníc
Od pondelka (9. marca) budú zakázané lety do Talianska zo všetkých slovenských medzinárodných letísk. Podľa situácie neskôr zvážia aj obmedzenie letov do Veľkej Británie.
Zakázané sú návštevy pacientov vo všetkých slovenských nemocniciach, ale aj v domovoch pre seniorov. Zákaz návštev bude platiť vo všetkých väzniciach aj v detských domovoch.
Školy zas nesmú žiakov brať na výlety a exkurzie mimo územia Slovenska.
Krízový štáb odporučil Konferencii biskupov Slovenska, aby zvážila obmedzenie bohoslužieb, na ktorých sa zúčastňuje väčšie množstvo ľudí.
Kontroly na hraničných priechodoch
Na vybraných hraničných priechodoch v Bratislavskom kraji bude v súvislosti s koronavírusom prebiehať poobede informačná kampaň.
Cieľom je poskytnúť občanom pri vstupe na Slovensko informácie, ako postupovať v prípade podozrenia na koronavírus.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu