BRATISLAVA 26. mája (SITA) - Podnet Priateľov Zeme-SPZ na porušovanie zákona o obaloch v obchodných reťazcoch prešetrí Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) pravdepodobne do troch týždňov. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SOI Danuša Krkošová, osem inšpektorátov SOI v každom kraji zaraďuje podnety do plánu kontrol podľa aktuálnosti a naliehavosti. Ak sa zistí porušenie zákona, veľkopredajcom hrozí pokuta od stotisíc do milióna korún, konštatovala Krkošová.
Ochranári v stredu prezentovali zistenia, že takmer všetky veľké obchodné reťazce na Slovensku, medzi nimi Carrefour, Kaufland či Tesco, porušujú zákon o obaloch. Neplnia si totiž povinnosť ponúkať nápoje aj v ekologickejších vratných obaloch, ktorá sa vzťahuje na predajne väčšie ako sto metrov štvorcových. Ako pre agentúru SITA potvrdil vedúci odboru odpadového hospodárstva ministerstva životného prostredia Peter Gallovič, ten, kto uvádza do obehu nápoje v jednorazových obaloch, je povinný v mieste ich predaja uvádzať do obehu nápoje rovnakého druhu aj v opakovateľne použiteľných obaloch. Vysvetlil, že nemusí pritom ísť o rovnakú značku nápoja. Povinnosť sa vzťahuje na pivo, víno, miešané alkoholické nápoje, minerálky, nealkoholické nápoje a sirupy. Gallovič zároveň upozornil, že túto povinnosť si musia veľkopredajne splniť iba vtedy, ak sa na náš trh uvádza aspoň jedna značka nápoja z daného druhu vo vratnej fľaši. Ak to tak nie je alebo ak predajca zdokladuje Slovenskej obchodnej inšpekcii, že neúspešne žiadal od výrobcu dodávku nápojov vo vratných fľašiach, "je krytý", uviedol Gallovič.
Priatelia Zeme-SPZ v stredu kritizovali, že predajne neplnením si tejto povinnosti "porušujú právo na možnosť výberu ekologickejších obalov, ktoré sú v konečnom dôsledku lacnejšie". Ochranári dodávajú, že práve obchodné reťazce a veľkí výrobcovia nápojov v posledných rokoch umelo z trhu vytláčajú vratné obaly. Podporiť opakovateľne použiteľné obaly a dať možnosť voľby spotrebiteľovi bol práve cieľ zákona o obaloch, informovala Krkošová zo SOI. Priatelia Zeme-SPZ monitorujú predajne priebežne od roku 2003. Vtedy obchody neponúkali ekologickejšiu alternatívu zväčša pri jednom druhu nápoja, dnes je to už pri dvoch až štyroch, upozorňujú ochranári. Argumentujú, že vratné obaly možno v prípade nápojov použiť opakovane dvadsať až päťdesiatkrát, čo výrazne zníži produkciu odpadov.