BRATISLAVA 26. mája (SITA) - Pri súčasnom zložení parlamentu je takmer nemožné presadiť zmeny v Slovenskej televízii (STV) a treba rátať s tým, že "do roku 2006 je zamurovaná v tom rozsahu v akom je," vyhlásil na dnešnej verejnej diskusii poslancov a občanov na Západnej terase Bratislavského hradu poslanec Ľubomír Lintner. Ako podotkol, v ďalšom volebnom období by bolo preto vhodné nastaviť iné kritériá pre jej fungovanie. Podľa neho treba začať rozmýšľať najmä nad tým, či je na Slovensku reálne udržať dva kanály verejnoprávnej televízie. Reagoval tak na kritické vystúpenia na adresu STV .
Verejné stretnutie trvajúce vyše dvoch hodín, ktoré sa malo zaoberať stavom kultúry, bolo takmer celé sústredené na STV. "Bez akýchkoľvek pochybností nesie práve STV podstatný diel zodpovednosti za stav kultúry a kultúrnosti v spoločnosti. V čase elektronických médií je totiž práve ona najvplyvnejším formovateľom a šíriteľom kultúrnych trendov, miery vkusu a vo veľkej miere aj vzdelanosti a všeobecného rozhľadu," uvádza sa vo výzve Verejnosť za verejnoprávnosť, ktorú prečítal Michal Dočolomanský. Veľká časť kritiky je vo výzve smerovaná na Radu STV. " Katastrofálnu situáciu v STV má na svedomí pätnásťčlenná skupina ľudí, nominovaná politickými stranami a spoločenskými organizáciami," píše sa v nej.
Andy Hryc, s ktorým STV nedávno skončila spoluprácu, označil argumenty vedenia televízie o nedostatku peňazí za "nielen neprimerané, ale aj zavádzajúce." Podľa neho manažment totiž okrem iného nakupuje veľmi draho zahraničné filmy, ktoré často prepláca a nesústreďuje sa na pôvodnú tvorbu, ktorá je "niekoľkonásobne zhodnocovanou investíciou." Bývalá dramaturgička detskej redakcie STV Katarína Minichová upozornila na zlú situáciu vo vysielaní detských programov, ktoré tvoria veľmi malú časť programovej štruktúry. Bývalý poslanec a člen mediálneho výboru Ján Budaj označil stav v STV za "zlyhanie nádejí, ktoré priniesol rok 1989." Ku kritike sa pridali aj bývalá moderátorka STV Gabriela Pirošková, jazykovedec Ábel Král, niektorí herci, výtvarníci či zástupkyňa zamestnancov televízie. Väčšine zúčastnených na STV prekáža jej komercionalizácia, lebo jej cieľom podľa nich nemá byť konkurovať komerčným televíziám, ale byť národnou, kultúrnou a vzdelávacou inštitúciou.
"Toto by mohol byť naozajstný nový začiatok STV," myslí si Ľudmila Farkašovská, ktorá diskusiu spolu s Milanom Markovičom moderovala. Ako skonštatovala, fórum bude pokračovať aj ďalej. Záujem o stretnutia deklarovala aj poslankyňa Zuzana Martináková. Tá má obavy najmä z toho, že pri súčasnom vývoji v STV "nebude čo dávať do archívu pre budúce generácie." Podľa nej podobným diskusiám, akou bola dnešná, treba otvoriť cestu a podporovať ich. Verejný tlak považuje za jedinú možnosť ako zmeniť situáciu v kultúre na Slovensku. Podobný názor prezentovali aj Ľ. Lintner, Dušan Jarjabek a Dušan Čaplovič, spolu s Martinákovou predložili do parlamentu novelu zákona o STV, ktorá však neprešla.
Medzi zhruba 200 občanmi, ktorí sa na diskusii zúčastnili, bol aj bývalý prezident Michal Kováč. Veľkú časť tvorili herci a bývalí moderátori STV. Stretnutie si nenechali ujsť napríklad Štefan Skrúcaný, Eva Matejková, Rasťo Piško, Boris Filan, Marián Greksa, Patrícia Jarjabková, Marek Ťapák, bývalá hlásateľka Nora Beňačková či hovorca prezidenta Rudolfa Schustera Ján Füle. Na diskusii nechýbali ani niektorí členovia Rady STV, ktorí jej činnosť často kritizujú - Marián Slovák a Bohumír Bobocký. Diskusiu si vypočul tiež moderátor relácie Pod lampou Štefan Hríb a ďalšie známe tváre z umeleckého a spoločenského prostredia.