Ostatní pošlú štátnych tajomníkov. "Ide o schôdzku na úrovni ministrov zahraničných vecí, mnohých tam nenájdete. Zatiaľ prisľúbila účasť len moja chorvátska kolegyňa, takže budeme dvaja. Zrejme hektický život a bohatý program ministrov zahraničných vecí znemožnil, aby sa prišli pozrieť do našich krásnych Tatier a využili túto možnosť aj na spoznávanie našej vlasti," povedal na tlačovej besede pred odchodom do Tatranskej Lomnice minister Eduard Kukan. Nie je to podľa neho, žiaľ, nič nezvyčajné. Na stretnutí vo Vroclave zostal Kukan úplne sám, keď hostiteľ - poľský minister Wlodzimierz Cimoszewicz musel odísť do parlamentu.
SEI založili v roku 1989 z iniciatívy Talianska štyri štáty, dnes združuje 17 krajín strednej, južnej a východnej Európy. Sedem z nich sú členovia EÚ. Predstavitelia ich ministerstiev majú na plenárnom rokovaní v sobotu potvrdiť rozhodnutie o inštitucionalizácii spolupráce s Európskou úniou. Z iniciatívy Slovenska ako súčasného predsedu SEI by mali vzniknúť dve pracovné skupiny. Možnosť takejto spolupráce musia ešte preskúmať právnici Európskej komisie. Práve pomoc štátom mimo EÚ pri ich začleňovaní do únie je na SEI to najcennejšie, zdôraznil Kukan. Štáty SEI sa majú zhodnúť aj na zvýšení rozpočtu zo 600 tisíc na 630 tisíc eur. SR bude dávať celkovo 16 500 eur, 300 tisíc poskytuje Taliansko ako zakladateľ.
SR počas predsedníctva pripraví ešte schôdzku predsedov vlád Stredoeurópskej iniciatívy v novembri v Bratislave. Na jeseň sa pod hlavičkou SEI zídu aj ministri hospodárstva, ekonomické fórum a umeleckí reštaurátori.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.