SME

Na Slovensku platí mimoriadna situácia. Čo to znamená? (otázky a odpovede)

Prečo štát zaviedol mimoriadny stav?

Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.

BRATISLAVA. Vláda v záujme zvládnutia koronavírusu vyhlásila mimoriadnu situáciu a prijala ďalšie preventívne opatrenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platiť začala vo štvrtok od šiestej hodiny ráno. Slovensko eviduje desať prípadov ochorení Covid-19, zdravotníci doteraz vyšetrili 624 ľudí.

Denník SME pripravil sériu otázok a odpovedí.

SkryťVypnúť reklamu

1. Čo je mimoriadna situácia?

V mimoriadnej situácii môže štát zdravotníkom dodávať ochranné pomôcky zo zásob Štátnych hmotných rezerv. Môže tiež prinútiť slovenské firmy, aby pomôcky nepredávali do zahraničia. Vláda tak získala kompetencie, ktoré by inak boli v rozpore s ústavou a so zákonmi.

Súvisiaci článok WHO: Koronavírus je pandémia, štáty však môžu zvrátiť hrozivý vývoj Čítajte 

Výrok premiéra Petra Pellegriniho (Smer), že vyhlásenie mimoriadnej situácie nezasahuje do práv ľudí, preto nie je pravdivé.

Okrem zásahu do podnikateľských práv si môže vláda vyžiadať od bežných ľudí súpis zvierat a rastlín, ktoré vlastnia.

V prípade potravinovej núdze ich potom môže odobrať. Okresné úrady môžu ľuďom uložiť pracovnú povinnosť napríklad pri záchranných prácach.

Majiteľov hotelov a iných ubytovacích podnikov môže štát prinútiť poskytnúť ubytovanie ľuďom v núdzi. Pellegrini tvrdí, že všetky možnosti mimoriadnej situácie štát využiť neplánuje.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by vyhlásenie mimoriadnej situácie nebolo dostatočné, vláda môže vyhlásiť aj núdzový stav. „Je pochopiteľné, že vláda nechce ísť do tejto alternatívy, pri ktorej môžu byť práva občanov obmedzené ešte zásadnejšie,“ hovorí ústavný právnik Vincent Bujňák.

Pri núdzovom stave môže vláda nariadiť povinnú evakuáciu, ubytovať ľudí v núdzi v súkromných bytoch a domoch, ale aj obmedziť slobodu prejavu a šírenie informácií.

2. Prečo štát zaviedol mimoriadny stav?

Bez vyhlásenia mimoriadneho stavu nemôže Správa štátnych hmotných rezerv uvolniť zo skladov zdravotnícke ochranné pomôcky. Hoci ochranných odevov a ochranných masiek zatiaľ štát nemá dostatok, zdravotníkom nemôže dodať ani tie, ktoré má. Na skladoch napríklad majú tisíce ochranných rúšok ešte z roku 2009.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Koronavírus je už aj na Slovensku. 25 otázok a odpovedí o nákaze Čítajte 

"Pomôcky, ktoré zabezpečuje štát zo svojich rezerv, sú určené na krízové situácie, napríklad núdzový stav. Potom sa môže rozdeľovať to, čo bude treba," spresňuje Anton Tencer, člen krízového štábu a tajomník Pandemickej rady vlády.

Štát má tiež problém s nákupom zdravotníckeho materiálu. Premiér Pellegrini spomenul slovenskú firmu s pľúcnymi ventiláciami na sklade, ktorých predaj zvažuje do Poľska.

„Vláda nemôže byť v pozícií, že sa doprosuje niekomu, že nám niečo predá. Takto si to dodanie vynútime,“ povedal po rokovaní vlády Pellegrini.

3. Aké nové opatrenia sa zavádzajú a zvažujú sa zaviesť?

Vláda zvažuje zavedenie 14-dňovej povinnej karantény pre všetkých ľudí prichádzajúcich na Slovensko zo zahraničia. Od utorka platí povinná dvoj-týždňová karanténa len pre cestujúcich z Číny, Iránu, Talianska a Južnej Kórey.

SkryťVypnúť reklamu

Ústredný krízový štáb bude rozhodovať o celoštátnom uzavretí všetkých škôl na minimálne 14 dní.

Ak počet prípadov chorých na Covid-19 rapídne narastie, štát zvažuje poskytnutie náhradného ubytovania vo svojej ubytovni v Gabčíkove na čas karantény.

Vláda poskytne polícii do 500 profesionálnych vojakov. Pomáhať majú dopravným policajtom na hraničných priechodoch najmä s informačnou kampaňou o prevencií a opatreniach zavedených pre výskyt koronavírusu v krajine.

Mestská polícia sa má zamerať na kontrolu verejných priestranstiev. Cieľom je upozorňovať ľudí, aby sa nezhromažďovali vo väčších počtoch a nenapomáhali tak možné šírenie ochorenia Covid-19.

Infolinky pre pacientov s podozrením na ochorenie Covid-19 posilnia študenti medicíny.

V Bratislave a okolí začali terénni pracovníci zbierať vzorky od ľudí, ktorí vykazujú príznaky ochorenia Covid-19. Podozrivých testujú jedným z dvoch druhov testov. Jeden je určený pre ľudí s ľahšími symptómami s presnosťou výsledku na 98 %. Druhým testujú pacientov s vážnejšími prejavmi.

SkryťVypnúť reklamu

Štát hľadá možnosti, ako rozšíriť laboratórne kapacity na testovanie vzoriek od ľudí. Doteraz ich skúmali len v Bratislave, v stredu malo pribudnúť pracovisko v Košiciach. Pomôcť má aj Virologický ústav SAV, ktorému vláda poskytla peniaze v nespresnenej výške.

4. Aké opatrenia už platia?

Od 10. marca platí na celom území Slovenska zákaz organizovať verejné podujatia. Zákaz predbežne platí 14 dní.

Viaceré mestá a obce zaviedli vlastné opatrenia. V Bratislave Univerzita Komenského a Slovenská technická univerzita zastavili výučbu, študentom z internátov v Mlynskej doline odporučili ísť domov.

Zatvorené sú aj stredné, základné a materské školy. Podobné opatrenia zaviedlo po celom Slovensku viacero menších miest.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

SkryťVypnúť reklamu

5. Koľko ochranných rúšok máme, potrebujeme a prečo ich doteraz nemáme?

Správa Štátnych hmotných rezerv má tisíce rúšok z roku 2009. K dispozícií by malo mať aj tisíc kusov nových, vysokovýkonných respirátorov FFP 4 pre lekárov v ambulanciách. Z Českej republiky má byť doručených ďalších deväťtisíc. Hmotným rezervám sa zatiaľ nedarí zabezpečiť dostatok ochranných odevov, okuliarov a respirátorov FFP 3 a FFP 2.

Súvisiaci článok Mýty o koronavíruse: Zákaz podujatí je hystéria a mydlo musí byť špeciálne Čítajte 

„Veľmi nám komplikujú situáciu zákazy na vývoz ochranných pomôcok z ostatných krajín. Napríklad, keď sme sa dohodli s dodávateľom na podpísaní zmluvy, ozval sa nám, že nám to nevie dodať, lebo Nemci nám to nepustia,“ vysvetľuje predseda Správy štátnych hmotných rezerv Kajetán Kičura.

Slovenská lekárska komora hlási, že väčšine ambulancií ochranné rúška chýbajú už mesiac. Prezident komory Marián Kollár tvrdí, že už minuli aj zásoby, ktoré musia mať v prípade bežnej chrípkovej epidémie.

SkryťVypnúť reklamu

„Stav pripravenosti a úprimnosť vyhlásení je na úrovni KSČ a Černobyľu,“ hovorí Asociácia nemocníc Slovenska. Zubní lekári zas upozorňujú, že štvrtina zubných lekárov je vo veku vyššom ako 65 rokov a bez ochranných rúšok nemôžu poskytovať zubnú starostlivosť. Koronavírus postihuje najvážnejšie práve starších ľudí.

Štádium, keď stačilo, aby sa lekár bez ochranného rúška pýtal pacienta, či prišiel z rizikovej oblasti, je už za nami, hovorí lekár Peter Visolajský.

Na pohotovosti nitrianskej nemocnice mu matka chorého dieťaťa, ktoré vyšetroval, najskôr zatajila, že sa pred štrnástimi dňami vrátili z Talianska. Pre podozrenie z ochorenia Covid-19 strávil preto posledné tri dni v domácej karanténe.

Správa štátnych hmotných rezerv začala ochranu pre pacientov a zdravotníkov nakupovať až pred dvoma týždňami, keď o to vláda požiadala. Kičura naznačil, že štát zásoby a hmotné rezervy nedopĺňal v predchádzajúcich rokoch podľa požiadaviek úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  2. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  5. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  6. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  7. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  8. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 767
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 632
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 459
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 444
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 352
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 031
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 983
  8. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 2 881
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Borussia Dortmund - Atletico Madrid: ONLINE prenos zo štvrťfinále Ligy majstrov

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu štvrťfinále Ligy majstrov: Borussia Dortmund - Atletico Madrid.


Gólová radosť hráčov Spišskej Novej Vsi v siedmom zápase semifinále.

Spišiaci postúpili do finále extraligy.


a 1 ďalší
Radosť hráčov HC Oceláři Třinec.

Obhajca titulu vyhral už piaty zápas v play-off za sebou.


TASR
Španielsky tenista Rafael Nadal.

Na turnaji nečakane končí druhý nasadený Rus Andrej Rubľov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu