SME
Pondelok, 27. september, 2021 | Meniny má CypriánKrížovkyKrížovky

Zatvorené letiská, akvaparky aj lyžiarske strediská. Vláda sprísňuje opatrenia

Zo zahraničia budú môcť na Slovensko vstúpiť len slovenskí občania.

Načítavam video...

BRATISLAVA. Vláda pre epidémiu koronavírusu prijala striktné opatrenia.

Na Slovensku pribudlo šesť nových prípadov pacientov infikovaných novým koronavírusom, informoval premiér Peter Pellegrini (Smer). Počet infikovaných v Slovenskej republike tak vzrástol na 16.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na Slovensku sa uzatvoria od pondelka budúceho týždňa na minimálne 14 dní všetky školské a predškolské zariadenia.

Ako ďalej uviedol Pellegrini po zasadnutí ústredného krízového štábu, štát zároveň uzatvára všetky aquacentrá, zábavné parky, diskotéky ale napríklad aj lyžiarske strediská, či detské kútiky.

Skryť Vypnúť reklamu

V nákupných centrách ostanú cez víkend otvorené iba potraviny, lekárne a drogérie.

Taktiež sa na Slovensku zastaví alebo obmedzí medzinárodná vlaková a autobusová doprava a letecká doprava okrem carga a privátnych lietadiel.

Na všetkých hraničných priechodoch sa budú vykonávať preventívne opatrenia, cez hranice budú môcť prejsť iba tí, ktorí majú na Slovensku trvalý alebo prechodný pobyt, alebo iné povolenie na pobyt.

Všetci, ktorí sa vrátia zo zahraničia, pôjdu na 14 dní do domácej karantény.​

Podľa premiéra pritom treba zabezpečiť ekonomický chod krajiny. „Urobíme všetko preto, aby boli zásobované fabriky,“ vyhlásil. Preto bude povolená medzinárodná tranzitná doprava, kamióny pritom budú môcť jazdiť bez obmedzení, napríklad aj cez víkend.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Skryť Vypnúť reklamu

Letiská sa zatvoria, na hraniciach budú kontroly

Všetky tri medzinárodné letiská na Slovensku budú pre osobnú dopravu uzavreté. Zavedú sa aj dočasné hraničné kontroly. Obmedzená bude medzinárodná i vnútroštátna vlaková a autobusová preprava.

Dopravné obmedzenia sa netýkajú dovozu a zásobovania, informovali Pellegrini a ministerka vnútra Denisa Saková (Smer).

Slovensko pre koronavírus zavádza od piatku od 7.00 h hraničné kontroly na priechodoch so všetkými susednými štátmi s výnimkou Poľska, uviedla Saková s tým, že na územie Slovenska budú vpustení len ľudia s trvalým alebo prechodným pobytom na území SR a držitelia slovenského pasu.

Ministerka zároveň vyzvala osoby, ktoré žijú v prihraničných regiónoch Rakúska a Maďarska a na Slovensku pracujú, aby si u zamestnávateľa vybavili potvrdenie o zamestnaní. Pri hraničných kontrolách totiž môžu byť vybavení prednostne.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér zdôraznil, že občanom neodporúča cestovať vôbec, ak to nie je nutné.

Pre osobnú dopravu budú zatvorené letiská v Bratislave, Košiciach a Poprade, výnimkou bude individuálna doprava. Odcestovať budú môcť zahraniční rekreanti na Slovensku.

Obmedzená bude aj vnútroštátna vlaková a autobusová doprava. Bližšie informácie o tom, v akom režime bude fungovať, poskytne neskôr rezort dopravy.

Saková informovala aj o rokovaniach s ministerstvom hospodárstva o zrušení všetkých zájazdov cestovných agentúr.

Riešiť budú tiež prepravu slovenských turistov, ktorí sú momentálne mimo územia Slovenska. Letka ministerstva vnútra a ministerstva obrany funguje podľa Sakovej v núdzovom režime. Slúžiť bude aj pre vycestovaných Slovákov.

Zo zahraničia rovno do karantény

Osoby, ktoré sa na Slovensko vrátia zo zahraničia, by podľa rozhodnutia ústredného krízového štábu mali absolvovať 14-dňovú karanténu, pričom ak majú obavy, že by mohli koronavírusom nakaziť svojich príbuzných, budú môcť karanténu absolvovať v zariadeniach rezortu vnútra.

Skryť Vypnúť reklamu

Povinnosť karantény teda platí aj pre osoby, ktoré prišli z iných krajín ako Čína, Taliansko, Irán alebo Južná Kórea.

V prípade obyvateľov, ktorí nebudú chcieť byť v karanténe doma, aby tak prípadne neohrozili svojich blízkych, vyčlení štát a ministerstvo vnútra ubytovacie kapacity. Kontaktovať majú linku 112.

"Pripravené je zariadenie v Gabčíkove, vieme takisto poskytnúť kapacity v rekreačných zariadeniach rezortu na Donovaloch a v Liptovskom Jáne," potvrdila Saková.

V prípade, že ani tieto kapacity postačovať nebudú, v koordinácii s ostatnými rezortmi a ich rekreačnými zariadeniami je možnosť tieto kapacity zvýšiť.

Podľa ministerky nemožno presne povedať, na koľko Slovákov sa karanténa pri návrate zo zahraničia bude vzťahovať. "Zatiaľ nemáme presnú informáciu o tom, koľko ľudí sa bude chcieť vrátiť na Slovensko, podľa SIM kariet môžeme presne určiť počet ľudí, no nevieme, koľko z nich sa bude chcieť vrátiť," vysvetlila.

Skryť Vypnúť reklamu

Odhadla však, že môže ísť až o 20-tisíc ľudí.

Zatvoria sa na 14 dní školy i škôlky

Všetky školy, predškolské zariadenia, univerzity a voľnočasové združenia na Slovensku budú od pondelka (16. 3.) na 14 dní zatvorené pre šírenie nákazy novým koronavírusom, informovali Pellegrini a Saková.

"Školy budú zatvorené od pondelka, aby sa ľudia na to stihli pripraviť," poznamenal Pellegrini.

Zavretie sa týka aj škôl, ktoré už v Bratislave sú zatvorené. "Dni, kedy boli zatvorené, sa nezapočítavajú do tohto 14-dňového obdobia. Od pondelka platí pre všetky školy zavretie na 14 dní, či už boli, alebo neboli zatvorené," uviedol premiér.

Zatvorenie škôl ovplyvní maturitné skúšky

Zatvorenie škôl ovplyvní aj termíny písomných maturitných skúšok a prijímacích pohovorov a overovanie športových, talentových či iných špeciálnych schopností žiakov a študentov.

Skryť Vypnúť reklamu

Pellegrini potvrdil, že maturitné skúšky, ktoré sa mali konať od 17. do 20. marca, sa budú musieť na minimálne dva týždne odložiť. "Štrnásť dní vedia školy zvládnuť výpadok vo výučbe tak, aby sme nemuseli posúvať školský rok," povedal.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu vydalo po krízovom štábe štvrté usmernenie pre školy a školské zariadenia. Podľa neho sa externá časť a písomná forma maturitnej skúšky presúva na obdobie od 31. marca do 3. apríla.

Termíny talentových prijímacích skúšok sa presúvajú na obdobie od 30. marca do 30. apríla. Ministerstvo v tejto chvíli ešte nevie povedať, či bude nutné predlžovať školský rok.

Náhradný termín pre žiakov, ktorí budú v danom období práceneschopní či v karanténe, sa uskutoční od 15. apríla do 20. apríla. Mení sa aj dátum ústnej skúšky internej časti maturity. Presúva sa na obdobie od 1. júna do 19. júna.

Skryť Vypnúť reklamu

„V nadväznosti na posuny termínov maturitnej skúšky sa vysokým školám odporúča zvážiť úpravu termínov prijímacieho konania na bakalárske študijné programy a študijné programy spojeného prvého a druhého stupňa, prípadne využiť možnosť podmienečného prijatia,“ približuje rezort školstva.

Ďalej upozorňuje, že pôvodný termín testovania žiakov 9. ročníkov základných škôl a žiakov 4. ročníkov gymnázií s osemročným vzdelávacím programom sa nemení, uskutoční sa 1. apríla a 2. apríla.

Zatvorené parky a rekreačné strediská

Zatvoriť musia aj všetky aquaparky, zábavné parky a iné rekreačné strediská vrátane lyžiarskych centier, ako aj zábavné podniky a diskotéky.

Reštaurácie a hotely zostanú podľa Pellegriniho otvorené.

Obmedzí sa prevádzka obchodných centier, cez víkend bude možné nakúpiť len potraviny, lieky a drogériu. Malé obchodíky, ale aj reštaurácie budú otvorené.

Skryť Vypnúť reklamu

"V pondelok v spolupráci s mestskými políciami vyhodnotíme, aká je účasť v týchto nákupných centrách, a keď ľudia nebudú rešpektovať odporúčania minimalizovať počet návštev v týchto centrách, zvážime reštrikcie aj na pracovné dni," uviedla Saková.

Pellegrini ubezpečil, že sa nezatvárajú obchody s potravinami. "Naďalej bude fungovať transport tovaru, ktorý sa týka potravín, stravovania alebo lekárskych a medicínskych predmetov a preparátov. Autá budú prichádzať a zásobovať do všetkých obchodných reťazcov, tie sa nezatvárajú, obmedzuje sa len prevádzka obchodno-zábavných centier," dodal.

Podľa Pellegriniho si reštrikcie v prípade zábavných stredísk vyžiadala situácia, ktorej sú svedkom a ktorá nesvedčí o zodpovednosti časti obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

"S hrôzou zisťujeme, že prerušené vyučovanie, ktoré má byť preventívnym opatrením na spomalenie šírenia infekcie, si mnohí zamenili za prázdniny. Veselo sa rodičia s deťmi rekreujú v Jasnej, Tatrách, veselo navštevujú akvaparky," upozornil premiér.

"Svet sa nezastaví, ak 14 dní nepôjdeme na plaváreň, lyžovať sa, to, čo je teraz prvoradé, je zdravie," zdôraznil a vyzval k zvýšenej občianskej a osobnej zodpovednosti k svojmu zdraviu i zdraviu iných.

Podarilo sa zabezpečiť respirátory

Informoval o tom, že Správe štátnych hmotných rezerv sa podarilo zabezpečiť respirátory štvrtej generácie FFP4, ktoré budú distribuované infektologickým klinikám.

"Takisto už máme v tisíckach kusov a zajtra môžeme rátať v miliónových kusoch s jednorazovými rúškami, ktoré budú distribuované do ambulancií, ale aj lekární či na úrady. "Pracovná skupina určí kľúč distribúcie týchto rúšok tak, aby boli bezplatne k dispozícii, uviedol premiér.

Skryť Vypnúť reklamu

Informoval, že nemocnice disponujú približne tisíckou pľúcnych ventilátorov, štát by mal zvýšiť tento stav o desať percent. Uviedol, že vláda je v kontakte s kabinetmi iných krajín, napríklad Číny i Ruska, a má pozitívne spätné väzby v prípade poskytnutia materiálnej pomoci Slovensku.

Hlavný hygienik: Treba využiť prácu z domu

Firmy, ktoré vedia umožniť prácu z domu, by ju mali pracovníkom poskytnúť. Po rokovaní ústredného krízového štábu to v súvislosti so situáciou okolo nového koronavírusu uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

"Každé stretávanie sa je rizikové. Máme mobilné telefóny, sociálne siete, je možnosť audio či videokonferencií. Je čas, aby sa technické možnosti využívali čo najviac. Ak sú firmy, ktoré majú možnosť svojich zamestnancov nechať robiť z domu, situácia je taká, že to treba využiť," uviedol Mikas.

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomenul, že Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označila ochorenie COVID-19, ktoré je spôsobené novým koronavírusom, za pandémiu. Preto sa podľa Mikasa je asi čoho obávať. "Na druhej strane WHO vyzýva ľudí, politikov, aby prijali efektívne opatrenia a radšej skôr ako neskôr," doplnil Mikas.

Matovič kritizuje vládu

Líder OĽaNO a pravdepodobný budúci premiér Igor Matovič tvrdí, že verejnosť treba informovať o aktuálnej situácii. Informovanie o množstve ľudí, ktorí sa vrátili v uplynulých dňoch zo zahraničia, nepovažuje za problém.

Tvrdí, že v krízových situáciách sa ľudia správajú zodpovednejšie, keď poznajú všetky skutočnosti.

"Myslím si, že ľuďom treba v prvom rade hovoriť pravdu. V takýchto situáciách, a sú na to aj štúdie, keď ľudia dostanú všetku pravdu a zodpovedné inštitúcie s nimi komunikujú otvoreným spôsobom, tak sa ľudia správajú zodpovednejšie," poznamenal.

Skryť Vypnúť reklamu

Za prvoradé považuje to, aby mal krízový štáb plán, ako postupovať aj v prípade potvrdenia väčšieho výskytu ochorenia COVID-19.

Krízový štáb však podľa neho plán nemá. Predložiť chcel návrh, aby mobilní operátori posielali SMS správy klientom, ktorí sa vrátia zo zahraničia, že majú ostať v karanténe.

Tvrdí však, že mu to Pellegrini neumožnil, a preto zo zasadnutia odišiel aj s potenciálnym budúcim ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽaNO).

Matovič ešte pred zasadnutím štábu na tlačovej konferencii informoval o svojom návrhu.

Pellegrini sa pri príchode na štáb ohradil voči jeho výstupu. Nahneval ho spôsob Matovičovej prezentácie pred rokovaním krízového štábu. "Slovensko čelí najväčšej kríze v histórii a on si z toho bude vytĺkať politický kapitál, to je hanba a hyenizmus," zdôraznil.

Skryť Vypnúť reklamu

Pellegrini poprosil Matoviča, aby nemal teatrálne vystúpenia

Pellegrini poprosil Matoviča i ďalších politikov, aby nevstupovali do procesov súvisiacich so zamedzením nákazy novým koronavírusom svojimi "teatrálnymi" vystúpeniami. Vyhlásil to po štvrtkovom zasadnutí krízového štábu.

"Buď nech prevezmú moc a riadia si to, a pokiaľ tak neurobia, nech nás nechajú na pokoji robiť si svoju robotu. Do poslednej minúty na pozíciách budeme pracovať tak, ako sa patrí," skonštatoval premiér s tým, že politika ho aktuálne nezaujíma. "Zaujíma ma len to, ako Slovensko zvládne túto krízu, ešte sme len na jej začiatku," dodal.

Matovič podľa neho svojimi vyjadreniami uráža stovky a tisícky ľudí, ktorí pracujú na zvládnutí situácie v súvislosti s novým koronavírusom.

Skryť Vypnúť reklamu

"Je možno frustrovaný z toho, že sa mu nedarí dohodnúť vládnu koalíciu a pripraviť vládu, aby prevzala moc," reagoval na Matoviča s tým, že je podľa neho možno nervózny z toho, že "od včera sú všetci rozhádaní".

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 2. Potrebujeme poďakovať vzorom. Preto rozbiehame novú biznis cenu
 3. Od legendárneho trhoviska po hanbu Bratislavy. Ako sa menilo Trnavské mýto?
 4. Varujú pred púštnymi búrkami v Dubaji
 5. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 6. Prehľad bratislavských komunít. Čo všetko sa dá robiť so susedmi
 7. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov
 8. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 9. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Zahlasujte za ďalší klimatický projekt s podporou dm
 2. Vydajte sa po stopách kvalitnej kávy
 3. Orange má najkvalitnejšiu mobilnú sieť na Slovensku i v Európe
 4. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 5. "Vzrušenie, nadšenie a radosť" tvrdí DJ Milan Lieskovský
 6. Žabka rýchlo expanduje na západe Slovenska
 7. Divočina na ceste: ako postupovať, ak v noci zrazíte zviera?
 8. 30 000 eur pre tých, ktorí chcú zlepšiť život vo svojej komunite
 9. Kuriéra nezastavili ani preteky. S dodávkou prešiel rely
 10. Termming vo Veľkých Kapušanoch modernizuje tepelné hospodárstvo
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 7 060
 2. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 6 252
 3. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 5 453
 4. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 4 805
 5. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 4 793
 6. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem 4 113
 7. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy? 3 437
 8. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 365
 9. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 2 953
 10. Trnavské mýto: Od centrálneho trhoviska ku kongresovej sále 2 906
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Do nemocníc treba prinajmenšom respirátor. Test nezriedka potrebujú aj zaočkovaní.

Dĺžka návštev sa pohybuje od 15 do 30 minút.


18 h
Zdravotný pracovník vkladá tyčinku do tuby po odobratí vzorky na PCR test na ochorenie Covid-19.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 408-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 596 obetí.


a 4 ďalší 12 h
Nataša Holinová

List z Generálnej prokuratúry je ďalší hlúpy krok a komunikačný prešľap.


19 h

Neprehliadnite tiež

Podcast Odsúdení na neúspech

Rómovia sa pre meno alebo farbu pleti často na pracovné pohovory ani nedostanú.


a 1 ďalší 14m
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Zriadenie správnych súdov sa má uskutočniť v dvoch fázach.


TASR 15m
Tatiana Brnová, riaditeľka OZ Žena v tiesni.

Násilie to nie sú len facky. Niekedy začína nenápadne, v banke či pri pokladni v supermarkete.


4 h
Skryť Zatvoriť reklamu