KOŠICE. Na zasadaní pléna Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktoré vo štvrtok posudzuje žiadosť o súhlas s väzbou pre celkovo 13 sudcov obvinených z korupčných trestných činov, sa vyjadrila aj jedna z obvinených - bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer a sudkyňa Krajského súdu Bratislava s prerušenou funkciou Monika Jankovská.
Novinárom to potvrdil jej právny zástupca Peter Erdös.
Jankovská sa podľa neho vyjadrila predovšetkým k tzv. ústavnoprávnym aspektom prípadného obmedzenia osobnej slobody a jeho účelu, ako aj podmienkam, či väzobné stíhanie spĺňa účel trestného konania.

"Pred plénom Ústavného súdu sme sa vyjadrili, že v tomto prípade nie sú dané dôvody na obmedzenie osobnej slobody," povedal Erdös. Poukázal pritom na obsah žiadosti o súhlas s väzbou, ktorú na ústavný súd podala prvá námestníčka generálneho prokurátora.
Erdös potvrdil, že medzi dôvodmi na väzbu v žiadosti je tzv. kolúzny dôvod, ako aj možnosť pokračovania v trestnej činnosti. V prípade, ak ústavný súd dá súhlas s väzbou, o väzbe bude následne rozhodovať sudca pre prípravné konanie na Špecializovanom trestnom súde.
Erdös tiež potvrdil, že plénum ústavného súdu rozhoduje o žiadosti v plnom zložení, teda s 13 sudcami vrátane ústavného sudcu Mojmíra Mamojku. Rozhodnutie ústavného súdu sa očakáva neskôr v popoludňajších hodinách alebo podvečer.
Policajti z Národnej kriminálnej agentúry zadržali v stredu ráno 13 sudcov v súvislosti s obsahom komunikácie cez aplikáciu Threema v mobile podnikateľa Mariana Kočnera.
Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti.
Medzi zadržanými sú okrem 13 sudcov aj jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby.
Akciu vykonávala skupina Hmla, ktorá vyšetruje sudcov z Kočnerovej Threemy. Zadržaných sudcov po stredajších výsluchoch na NAKA v Nitre previezli do Košíc, kde sídli ústavný súd, ktorý rozhoduje o povolení väzobného stíhania sudcov.